Može li micelarna voda zaista da odloži pranje kose? Donosimo mišljenje stručnjaka + rešenje na dilemu koja deli TIkTOk

Ukoliko se micelarna voda često koristi na kosi i skalpu, tada možete početi da nailazite na ozbiljnije probleme.

unsplash / alexander krivitskiy

Neka se javi onaj ko nije pokušao da produži život frizuri odlažući dane pranja kose uz pomoć bočice suvog šampona?! Korišćenje praha koji upija ulje, poput bebi pudera i sličnog druga je opcija - ali, svakako ne najsrećnija.

Međutim, nedavno nam je pažnju privukao novi beauty hack u kom ljudi koriste micelarnu vodu u ove svrhe; naime, proizvod se rasporedi kroz koren kose, verujući da će aktivni sastojci u micelarnoj vodi - micele - apsorbovati višak ulja, prljavštine, znoja i nečistoća na skalpu na isti način na koji to rade na našoj koži.

Ali, ako verujete da nanošenje bebi pudera ili micelarne vode na glavu zvuči kao loš mit o nezi kosi te je prečica ka problemima sa skalpom - verovatno ste u pravu

Može li micelarna voda pomoći kod masne kose?

Micelarna voda je razvijena u Francuskoj '90-ih godina u svrhe borbe protiv osetljivosti kože izazvane tvrdom vodom, a koja utiče na prirodni pH i mikrobiom kože. Ideja je bila da se stvori proizvod koji obavlja istu funkciju kao sapun ili čistač za lice, ali bez potrebe za vodom, i tako je stvorena čudesna micelarna voda ‘bez ispiranja’.

Iako su micele tehnički ulje-u-vodi odnosno bazirani surfaktanti (magneti) za stvari poput prljavštine, ulja, znoja i nečistoća, i generalno su bezbedne za korišćenje na većini tipova kose, ako se micelarna voda često koristi na kosi i skalpu, tada možete početi da nailazite na ozbiljnije probleme.

Pexels/Anna Shvets 

To ne znači da ne može pomoći. Može, ali samo povremeno. Korišćenje micelarne vode umesto suvog šampona jednom nedeljno je zlatno pravilo, a ovaj trik najbolje funkcioniše na kovrdžavoj, tankoj, krhkoj ili masnoj kosi kao nežna alternativa za često korišćenje šampona baziranih na sapunu.

“Micelarna voda je tehnički čistač, što znači da je dizajnirana da se ispere ili obriše kako bi se izbeglo ostavljanje lepljivih ili teških ostataka, a ne kao nešto što ostavljate u kosi,” objašnjava." kaže Michael Medeiros, hair expert. Dodaje i da se “micelarna voda ponaša drugačije od suvog šampona, koji nije dizajniran da se ispira."

Kaže da ako ste radoznali i želite da isprobate trend sami, to neće iritirati vaš skalp, ali će se micele u micelarnoj vodi najverovatnije zalepiti za kosu i otežati je, umesto da stvore volumen u kosi kao suvi šampon — kosa će verovatno izgledati sjajna i spljoštena.

Shutterstock 

Umesto toga, on preporučuje da se držite suvog šampona i uključite micelarni šampon u svoju rutinu za efikasnije rezultate.

Šta je micelarni šampon i kako funkcioniše?

Micelarni šampon je odličan način da u svoju rutinu nege kose uključite principe micelarne vode ako želite da iskoristite njenu nežnu moć čišćenja, bez ugrožavanja zdravlja kose i skalpa korišćenjem proizvoda za negu kože koji nije namenjen redovnoj i čestoj upotrebi na kosi. Oni su odlična opcija za osetljive skalpove i krhke pramenove, kao i za suve i masne tipove kose. 

Način na koji nanosite micelarni šampon je malo drugačiji od tradicionalnih šampona jer morate fokusirati proizvod na vaš skalp. Preporučuje se sekcioniranje i deljenje kose i nanošenje proizvoda direktno u koren. Možete čak prebaciti svoj micelarni šampon u bočicu sa mlaznicom ili sprej priključkom, i razrediti ga sa malo vode kako bi kontakt sa skalpom bio malo lakši. Kada nanesete šampon, umasirajte ga u koren kose i ostavite da stoji na skalpu i kosi oko pet do deset minuta kako biste omogućili micelama da upiju višak ulja, prljavštine i nečistoća, zatim jednostavno isperite toplom vodom i stilizujte kao i obično.

U galeriji pogledajte naših pet predloga najkvalitetnijih micelarnih šampona za 2024.