Kao što se sećate, prošle sezone se nosio bob. Mnoge žene su skratile kosu, bile zadovoljne par meseci, a potom krenule da zapomažu za starom dužinom.
Ponovo je u modi duga kosa, a mi ćemo vam pomoći da što pre stignete do tog cilja. Samo zamislite sebe sa dugom kosom i krenite ka tom cilju odlučnim koracima. U proseku, kosa raste malo manje od santimetar svakog meseca. To znači sledeće, od dečački kratke frizure do bogatih uvojaka vam je potrebno dve godine. Kosa raste brže tokom toplih meseci u godini. Svaka vlas raste od tri do pet godina. To se zove anagena faza.
Potom miruje nekoliko meseci, otpada, a na njenom mestu izrasta nova vlas. Kosa otpada kada dostigne dužinu od 40 do 75 cm, zavisnosti od tipa kose. Većina žena ima problem što njihova kosa neće da preraste određenu dužinu. istina je da neke kose rastu brže, a neke sporije, ali je na vama da učinite sve da joj omogućite da upotrebi svoju punu snagu.
Faktori koji utiču na rast kose su:
Neadekvatna nega: Suva, oštećena kosa je sklonija lomljenju.
Preterani tretman: Redovno stilizovanje vrelim aparatima (fen/presa/figaro), istanjuje dlaku i oštećuje krajeve vlasi.
Stres: Hormoni stresa kortizol i adrenalin mogu da dovedu do proređivanja i gubitka kose.
Zagađenje: Povećano zagađenje vazduha utiče na zdravlje samog skalpa i oštećenje folikula dlake.
Ishrana: Nedostatak hranljivih supstanci, pogotovo vitamina iz grupe B dovodi do pojave slabe, krhke vlasi.
Genetika: Gubljenje kose po određenom principu (šablonu) ili hormonski disbalans je nešto što vrlo lako možete naslediti.
Kako da mi kosa poraste duža?
Pravilno se hranite: Da bi kosa rasla svojom maksimalnom brzinom, konzumirajte hranu koja je bogata:
Složenim ugljenim hidratima: Oni su esencijalni u pružanju energije koja bi trebalo da pretvori protein u ćelije kose. Dobri izvori su cela zrna žitarica, voće, povrće, orašasto voće i semenke.
Proteini: Vlasi su uglavnom sačinjene od proteina koji se zove keratin. Jaka proteinska ishrana pojačava razmnožavanje ćelija i ojačava vlasi u samoj fazi izrastanja, dok su još slabe. Jedite puno ribe, pilećeg i ćurećeg belog mesa, jaja i pasulja.
Biotin: Ovo je vitamin B koji razlaže protetine i ugljene hidrate u gradivne elemente vlasi, tako da je važno da i njega imate u dovoljnim količinama. Naćićete ga u žumancetu, avokadu, orašastom voću i kvascu.
Cink: Cink je veoma važan za obnovu ćelija i njegov manjak vodi do stanjivanja dlake. Dobri izvori cinka su jagnjetina, govedina, školjke i mleko.
Probajte da koristite suplemente: Ruku na srce, kosa nije potrebna organizmu da bi dobro funkcionisao. Zato on pravi listu prioriteta i hranljive materije prvo raspoređuje na vitalna mesta. U tom procesu kosa često ostane uskraćena. Pojačajte unos hranljivih materija odgovarajućim tabletama koje su namenjene pospešivanju rasta kose. U većini slučajeva u pitanju je koktel gore navedenih sastojaka. Možete ih naći u većini apoteka.
Kako da mi kosa raste zdravija?
Zdrava kosa ide iz korena. Zato nije važno da se previše koncentrišete na specijalne tretmane, pakovanja i krajeve, oni su već mrtvi. Umesto toga, počnite od početka. Razmišljajte o tome kako je vaša koža glave u stvari vrt u kome raste kosa. Da bi u vrtu rasle zdravlje biljke, morate pažnje posvetiti samom zemljištu. Suva koža glave nikako nije od pomoći. Tretirajte skalp, kao i što tretirate kožu lica: potrebna mu je vlaga, hranljive materije i redovno i temeljno čišćenje. Prilikom pranja masirajte kožu glave, tako ubrzajte krvotok i pospešite regeneraciju tkiva. Znak da sa kožom glave nešto nije u redu su svrab, perut i osećaj peckanja prilikom farbanja.
Kako da što brže prevaziđem loše šišanje?
Nešto što nećete želeti da čujete je – dodatno se ošišajte. (Ružna) istina je da je to jedino pravo rešenje. Ako ste nezadovoljni frizurom, nećete čak moći ni da se stilizujete. Da biste izbegli novu katastrofu, frizeru odnesite slike da frizurom koju želite da dobijete. Potrudite se se ošišate tako da će kosa dobro izgledati i kada frizura izraste. Lakše će vam biti da održavate frizuru i izgledaćete urednije. Takođe, skraćivanje kose na svakih šest nedelja je važno da biste zadržali zdrav i svež izgled. Privremeni neželjeni stajling možete ukrasiti trakicama, šnalicama i mašnama.
A šta ako mi kosa opada?
Tržiše proizvoda za kosu je prosto poludelo za preparatima koji će sprećiti proređivanje kose i njeno opadanje. To samo pokazuje da dosta ljudi ima taj problem. Normalno je da kosa opada. To se dešava postepeno (gubimo oko 100 vlasi dnevno) i pojačano je tokom jeseni ili proleća. Ako vam kosa opada u pramenovima, debljim ili tanjim, alarm je već počeo da zvoni. Obratite pažnju na nivo stresa kojem ste izloženi, moguću lošu ishranu ili hormonski disbalans. Opadanje kose sve više pogađa i mlađe žene, a neophodno je gađati problem iz svih uglova: nega kože glave, same vlasi i radovno uzimanje suplemenata.
Kako se se oporavim od gubitka kose tokom trudnoće?
Povećan nivo estrogena tokom trudnoće utiče na to da se vlas duže zadržava u fazi rasta, pa kosa izgleda gušće dok ste u drugom stanju. Kada je beba rodi, te vlasi otpadnu u jednom talasu utičući na to da kosa izgleda ređe. To opadanje zaista može da izgleda zastrašujuće u prvom trenutku, ali vas uveravamo da će to stati i da će nove vlasi početi da rastu ponovo. Pogledajte sve majke oko sebe, ni jedna nije ćelava. Toj osećaj je dosta subjektivan. Brži rast možete stimulisati tako što ćete masirati skalp svako jutro pre šamponiranja.
Kako da podebljam tanku kosu?
Retka kosa se razlikuje od one koja opada. Svaka pojadinačna tanka vlas daje utisak ređe kose, čak iako nekada imate i više samih vlasi brojčano od drugih osoba. Najbolje bi bilo da dobijete više volumena u kosi koju već imate. Prvo, šamponirajte je dva puta. Svaka dlaka ima svoju lojnu žlezdu, pa je neophodno da dlaku u potpunosti očistite. I mali ostatak masnoće uticaće na to da kosa izgleda slabije i ređe. Drugo, koristite proizvode bez sulfata da biste izbegli oštećenje fragilnih, tananih vlasi.