Projekat Gift Exchange je plod saradnje između institucija i individualnih radnika u kulturi iz Srbije i Kine, a biće realizovan uz podršku DOB-a i Centra za likovno obrazovanje – Šumatovačka. Kustoskinja projekta je Maja Ćirić, a program i satnica projekta su sledeći:
Can You Hear What We Hear?
Prezentacija umetnika iz mreže Gift Exchange Residency; četvrtak, 18. septembar, 18č / Galerija Doma omladine Beograda
Prezenteri: Yu Ji, Vladimir Nikolić
Moderator: Maja Ćirić
# Yu Ji, Kina
Can You Hear What I Hear?: Talk about artists work at the independent art space AM Art Space in Shanghai, China (engl.)
# Vladimir Nikolić, Srbija
O iskustvu rezidencijalnog boravka u Guangdong Times Museum (srp.)
Where Do You Belong?
Veče performansa u okviru Gift Exchange Residency
Perfomans (na engl.): Belong; nedelja, 21. septembar, 18č / Klub DOB
Scenarista i izvođač: Ophelia Huang
Šta čini da pripadate grupi, mestu, ili naciji? Krvno srodstvo, lokacija, jezik, politika, emocija, prošlost ili budućnost? U Exit, Voice, and Loyalty: Responses to Decline in Firms, Organisations and States (1970),) Albert O. Hirschman ističe konceptualni ultimatum koji suočava članove organizacije, bilo da se radi o poslu, naciji ili bilo kom drugom obliku grupisanja koji karakteriše pad kvaliteteta odnosa sa svojim članovima: ili ostati 'lojalan', 'izaći' ili 'pustiti glas'. Između pripadnosti i nepripadnosti, između napuštanja i lojalnosti, između tišine i glasa, ko ste vi? Na čijem jeziku govorite? Gde ste vi? Gde želite da budete?
Belong je putovanje tragača iz daleke Kine u Beograd kroz lavirint sećanja, obasjan fragmentima istorije, metaforama i dečijom igrom. Zagubljen objekat zarobljen je između Istoka i Zapada, između prošlosti i sadašnjosti. To je predstava posvećena Srbiji, ljubavno pismo od strane privremene stanovnice Beograda, koja okleva na pragu, samo da bi pronšala sopstvenu zbunjujuću refleksiju u ogledalu.
Performans: 卧室。Bundle; nedelja, 21. septembar, 19č Galerija Doma omladine Beograda
Izvođač: Yu Ji & gost Raša Todosijević
Tokom poslednjih deset godina pisanje, čitanje i putovanja pomogli su Yu Ji da formira svoj pogled na svet. Smisao umetničkog stvaranja, za nju podrazumeva beskompromisno postavljanje pitanja, suočavanje sa sobom i suočavanje sa spoljašnjim svetom. To joj je omogućilo da ostvari višeslojan proces razmišljanja o nekontrolisanim situacijama, međusobnim konfrontacijama tela, a da istovremeno bude i pod kontrolom i izložena fragilnosti situacija.
Tokom njenog boravka u Beogradu Yu Ji je pozvala Rašu Todosijevića, da sarađuju na ovom projektu. Yu Ji smatra da saradnja nije sama sebi cilj, jer umetnici proširuju svoju radne metode u različitim pravcima kroz saradnju.
Više informacija o umetnicima i učesnicima projekta na sajtu DOB-a
10 KOMADA KOJE SVAKA ŽENA U PEDESETIM TREBA DA IMA U SVOM GARDEROBERU: Inspirišite se da postanete ikona stila
OVI MODELI PANTALONA NAJBOLJE PRISTAJU ŽENAMA 50+ : Modne ikone sa Instagrama ih uključuju u svoje dnevne outfite
ANGELINA JOLIE PROŠETALA NAJPOŽELJNIJU TORBU ZA 2023. GODINU: Košta preko 3000 dolara i ponovo vraća u modu XXL formu
9 PROIZVODA KOJE NE BI TREBALO DA KORISTITE KADA PREĐETE 50: Umesto da čine lice svežim, daju potpuno suprotan efekat
DA LI ŽENE TREBA DA SE ODREKNU NASLEDSTVA U KORIST MUŠKOG ČLANA PORODICE? Ekonomska moć nad drugim je osnov nejednakosti