U gradu koji je toliko aktivan i živahan poput Istanbula, sa velikim brojem turista, šopova i zanimljivih stvari koje možete da uradite, boravak mora da bude jedno nezaboravno iskustvo kog ćete se rado sećati kasnije.

Za sve one koji žele da u ovom višemilionskom gradu ( prema poslednjoj proceni Istanbul sa predgrađima ima preko 20 miliona stanovnika!) pronađu mirne oaze u kojima će uživati, to može predstavljati pravi izazov, ali opustite se jer ipak nije nemoguće!

Bivši Carigrad i Konstantinopolj je bogat, eklektičan miks starog i novog, Istoka i Zapada, islama i hrišćanstva, zbog čega ovi neobični kontrastni spojevi daju samom gradu poseban, jedinstven šarm, koji je totalno drugačiji od onog koji krasi druge metropole.

(12 lica Istanbula)

Uostalom, koji grad se može pohvaliti sa 25 vizantijskih crkava, 400 fontana, desetine minareta i nekoliko vrtoglavih, širokih uličnih bazara?

Zato vam savetujemo da se što pre opredelite za posetu ovom prelepom VELIČANSTVENOM gradu.

Predstavljamo vam 8 stvari koje treba da uradite u Istanbulu + kako da izbegnete konfuziju:

Obilazak znamentosti

Krstarenje Bosforom je najtraženija turistička atrakcija u Istanbulu, jer ćete imati priliku da vidite lepotu tog grada, a imaćete osećaj da se nalazite u sredini, između Istoka i Zapada, dva kontinenta i vreve koja vlada na ulicama. Za to su zaslužni Bosforski i Fatih Sultan Mehmet mostovi, koji spajaju azijski i evropski deo Istanbula, a pogled na okolinu ostaviće vas bez daha.

Izleti su obično kratki, oko 25 minuta je potrebno za jednosmernu prigradsku vožnju u najprometnijem delu grada, dok vas celodnevna tura sprovodi kroz ceo potez reke, od Cenog mora na severu do Mramornog na jugu.

Imate opciju da se samo provozate i vratite na početnu stanicu ili da uplatite kompletan izlet koji uključuje ručak, zaustavljanje na drugim stanicama i razgledanje okoline.

foto: Profimedia

U zavisnosti od ture koju izaberete, moćićete da posetite niz popularnih gradskih atrakcija usput- Dolmabahce Palace, Ortakoy village, Galatasaray Island, the Rumeli Ruins, Maiden’s Tower, Leander’s Tower i mnoštvo džamija, palata i vrtova. 

Ovo je zaista nešto što morate da posetite ako ste prvi put u poseti Istanbulu.

Aja Sofija

Iako posetioci moraju da odvoje bar sat vremena za čekanje u redu kako bi ušli u najposećeniju crkvu, ona je zaista vredna ulošenog truda. Za one koji su u prolazu ili jednostavno ne žele da čekaju, mogu dodatno platiti 25 turskih lira, kako bi ubrzali proces ulaska.

Crkva svete mudrosti ili Aja Sofija je zaista fascinantna građevina koju morate da posetite. Najveća katedrala je stara više od devet vekova, a sagrađena je 537. godina posle nove ere, od strane rimskog cara Justinijana.

Ovo istorijsko zdanje, sa 30 miliona mozaik kockica od zlata koje čine njegovu kupolu i vitraže, kao i ogromnom kupolom na vrhu, smatra se jednom od najimpozantnijih istanbulskih ali i svetskih građevina.

foto: Profimedia

Inače, Aja Sofija je skoro hiljadu godina služila kao crkva - prvo kao pravoslavna, hrišćanska crkva, zatim je pretvorena u rimsku katedralu, a nakon toga je od 1453. do 1934, bila džamija.

Sada je pretvorena u sekularni muzej izuzetne vrednosti koji je svaki dan otvoren za posetioce.

Zalazak sunca na Galata mostu

Galata most povezuje stari i novi deo Istanbula i smatra se jednim od simbola grada sa kog puca najlepši pogled na evropski i azijski deo Istanbula.

Tokom dana ovo mesto je omiljena destinacija za ljude koji vole da pecaju. Ako želite da razgledate, fotografišete ili samo uživate u pogledu na reku, jer ovo je pravo mesto na kome možete provesti mirno popodne. 

Na svakoj strani obale, postoje šetališta ispod mosta koja imaju bogatu ponudu kafića, barova i restorana u kojima se možete opustiti, ispijati turske čajeve i gledati meštane kako puše svoje nargile. Stvarno jedno divno, ušuškano mesto koje pritom nudi veliki broj pristupačnih restorana u kojima možete ručati svaki dan.

foto: tasosmeim ( Instagram)

Hamami

Hamami su poznata turska kupatila koja nude različite usluge za relaksaciju: uživanje u vodi, piling, saune i masaže.

Sobe su odvojene prema polovima i različitim nivoima toplote. Iako se javna mesta najčešće koriste za druženje, ovde još uvek možete imati privatnost tako što ćete pronaći neki ćošak, opustiti se, ispružiti i napuniti baterije.

foto: Profimedia

Piling tela će vas takođe okrepiti, a puna masaža može opustiti vaše telo - od glave pa sve do vrhova prstiju.

Prinčevska ostrva

Za pravi autentični ambijent daleko od savremene civilizacije preporučujemo da obiđete bilo koje od devet Prinčevskih ostrva u Mramornom moru. Ova ostrva su dobila ime po vizantijskom carevima koji su ovde slali neposluše prinčeve, patrijarhe i ostale političke protivnike, koji su bili proterani ili pogubljeni. 

Danas, četiri ostrva čine poznata odmarališta i bogatih i siromašnih stanovnika Istanbula. Buyukada je najpopularnije, a možete ga obići konjskom zapregom ili iznajmiti biciklu kako biste ga istražili na vama svojstven način.

Mesto podseća na davna vremena jer se na Buyukadi svi kreću peške ili na konjskim fijakerima pošto su privatni automobili zabranjeni. Ipak, ostrvo je često tokom letnjeg perioda prepuno posetilaca, tako da ako Istanbul posećujete tokom jula i avgusta preporučujemo vam da birate radni dan, kada su gužve dosta manje. 

Upoznajte kulturno nasleđe grada

Volite istoriju i umetnosti?

Prepustite se lepotama drevnih civilizacija koje možete videti u istanbulskom Arheološkom muzeju, kompeksu koji se sastoji od tri muzeja u kojima se nalazi više od milion predmeta iz drevnog Bliskog istoka, Grčke i Rima.

Zanimljivi eksponati uključuju statue boginje majke Cibele, reljefe iz mauzoleja Halikarnosa, delovi statue iz Zevsovog hrama, poprsje Aleksandra Velikog, sitnu grnčariju, dragocene ukrase, nakit i novčiće u riznici. 

foto: Profimedia

Ako se umorite od gledanja ovog drevnog blaga, možete napraviti pauzu u prijatnom kafeu koji se nalazi u dvorištu muzeja. Njega okružuju mnoge skulpture, stene i stari stubovi, tako da ćete zaista imati priliku da uživate u lepom pogledu.

Uživajte u tradicionalnoj kuhinji

Pide ili lahmacun (turska pica), malo kofti (ćufte), kebab ili dolma (sarmice punjene povrćem) i ayran (slani jogurt) su među najpoznatijim jelima turske kuhinje. Sledeće što morate da probate su turski dezerti: baklava i lokum. 

Putovanje u Istanbul ne bi bilo kompletno bez probanja ovih ukusnih specijaliteta..

Ako biste voleli da probate još nešto što možete pojesti u hodu preporučujemo naredna jela: kumpir (turski sir i punjeni krompir sa puterom i svim vrstama neobičnih preliva, poput kriške kobasica, masline, grašak, kiseli krastavci, kukuruz).

Što se tiče pića, možete se osvežiti šoljom slatkog, sveže isceđenog soka od nara koji možete naći na ulicama kod momaka koji prodaju na kolicima.

foto: Istanbul ( Instagram)

Spice Bazar

Želite da odete u šoping, ali ne želite da idete vrtoglavim prolazima Velikog Bazara? Odlučite se za mnogo manje komplikovanu varijantu i obiđite Spice Bazaar, u kome se carstvo ukusa i mirisa meša sa Bosforom, vazduhom i žegom. 

Tu možete kupiti razne začine, bilje, povrće, aromatična ulja, sapune, losione, med, orase, semeke, džemove, kao i turske kafe i čajeve. Kupovina egzotičnih začina je jedna od najboljih stvari koju možete uraditi u Istanbulu, ako želite da vidite lokalnu kulturu i doživite stil drevnog prodajnog tržišta.

Sami mirisi su dovoljni da vam pomute mozak u ovoj egzotičnoj zemlji, zato se dobro držite nogama na zemlji i imajte na umu koliko novca imate u novčaniku (ili prostora u vašem prtljagu) kako biste racionalno kupili sve što želite, bez preterivanja.

Zapratite ELLE na Viberu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>http: //www.viber.com/ellesrbija