Izgrađen je na veštački napravljenom uzvišenju strateški važnom za kontrolu reke Temze i glavnog puta ka Londonu. Prvobitno je bio okružen drvenom palisadom i jarkom, a kasnije su izgrađene kamene zidine u vreme vladavine Henrija I.

Od vremena njegove vladavine ovaj zamak je postao rezidencija britanskih vladara, što ga čini i najduže naseljenim zamkom u Evropi. Tokom Prvog baronskog rata je odigrao značajnu ulogu. Tada je dva puta bio pod opsadom, ali je uspešno odbranjen.

Henri III je tokom 13. veka izgradio luksuznu palatu u okviru kopleksa zamka, dok je Edvard III ponovo sagradio zamak, što je bio najskuplji građevinski projekat neverskog karaktera u srednjevekovnoj Engleskoj.

U okviru zamka je u 15. veku izgrađena kapela svetog Đorđa. Tokom vladavine Tjudora zamak je zadržao svoj izgled, ali su Henri VIII i Elizabeta I povećali značaj ovog zamka, jer su ga koristili za održavanje svih značajnih diplomatskih događaja.

Tokom Engleskog građanskog rata korišćen je kao sedište vojske Parlamenta i kao mesto na kojem je Čarls I bio u pritvoru. Čarls II je uz pomoć arhitekte Hju Meja je izvršio rekonstrukciju većeg dela zamka. Nakon perioda u kojem je zamak bio slabo održavan, Džordž III i Džordž IV su u 18. veku rekonstruisali palatu Čarlsa II i time joj dali današnji izgled.

Kraljica Viktorija je izvršila samo manje promene na zamku u kojem su tokom većeg dela njene vladavine bili organizovani prijemi povodom raznih svečanosti. Tokom vazdušne bitke za Britaniju u njega se sklonila kraljevska porodica od bombardovanja. U požaru 1992. je pretrpeo značajna oštećenja. Danas je popularna turistička atrakcija u kojoj se organizuju prijemi za strane državnike, i u kojem Kraljica Elizabeta II provodi vikende.

izvor: Wikipedia i Elle.rs

Zapratite ELLE na Instagramu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>https://www.instagram.com/elleserbia/