Zamislite zadivljujuće prizore netaknute prirode, mozaik ritova, hrastovih i vrbovo-topolovih šuma, slatinastih livada i pašnjaka okruženih naseljima i ograncima. Upravo ovakva oaza netaknute prirode nalazi se na samo 200 kilometara ...
Gornje Podunavlje je mesto gde se može videti kako je sva lepota životinjskog sveta kao da je došla samo na jedno mesto da se pokaže u punom sjaju. Ovo je mesto koje je izvanredan primer ljudskih napora da povrati ravnotežu i sklad koji je na ovom mestu postojao od samog njegovog nastanka.
Naime, regulacijom rečnog vodotoka za potrebe rečne plovidve, poljoprivrede, eksploatacije šljunka i izgradnje brana, u poslednjih 100 godina uništeno je 80 odsto prirodnih plavnih područja uz Dunav, kao i biološki najproduktivnija staništa. Posledice bile su višestruke, među kojima su smanjenje populacija riba, narušavanje staništa koja naseljavaju brojne vrste biljaka i životinja, pogoršavanje kvaliteta voda, kao i smanjenje površina vlažnih staništa koje su prirodni rezervoari i značajno ublažavaju uticaj poplavnih voda.
Upravo iz ovog razloga rodilo se partnerstvo između Svetske organizacije za prirodu – WWF i Coca-Cola sistema, u okviru kojeg je pokrenuta inicijativa za obnovu vlažnih i plavnih područja duž Dunava u šest zemalja – u Austriji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Srbiji.
Ovaj projekat ukupne vrednosti 4,4 miliona dolara, WWF i Coca-Cola su u Srbiji započele pilot projektom obnove bara Šarkanj i Semenjača.
Zahvaljujući eksperimentalnim metodama koje su razvijene i prvi put primenjene u Srbiji, po modelu korišćenom u našoj zemlji će se raditi i u preostalim zemljama kroz koje se “Evropski Amazon“ prostire. Zahvaljujući ovakvim inicijatvama, vraćena je mozaičnost prirodnih staništa – vlažnih livada, slatina i vodnih “ogledala” u koje su se ponovo vratili beli i žuti lokvanj, močvarna perunika rogoz i sa njima i mnogobrojne vrste ptica močvarica.
Zapratite ELLE na Instagramu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>https://www.instagram.com/elleserbia/