Izložba najboljih jugoslovenskih umetnika u Galeriji Vasić: Ne propustite "Izbor radova iz Kolekcije Momčilović''

Saznajte sve o jedinstvenoj izložbi umetnička dela (slike, crteži, skulpture, objekti, instalacije, fotografije, digitalni printovi…) srpske umetnosti poslednje tri decenije 20. i 21. veka.

Vladimir Popović Dragoljub Raša Todosijević, Was ist kunst Marinela Koželj, digitalni print 1976/2003.

Izložba ''Izbor radova iz Kolekcije Momčilović'', biće otvorena u Galeriji Vasić od 20. novembra, u 19 časova, i trajaće do 13. decembra 2024. godine.

Kolekcija Momčilović čiji je segment (17 radova) predstavljen ovom izložbom nastajala je u dve generacije u poslednje dve decenije 20. veka, a menja se i razvija i danas. U njoj se nalaze umetnička dela (slike, crteži, skulpture, objekti, instalacije, fotografije, digitalni printovi…) srpske umetnosti poslednje tri decenije 20. i 21. veka.

Izložbu prati katalog sa tekstom Ješe Denegrija i reprodukcijama izloženih radova.

Umetnici čija se dela nalaze na ovoj izložbi su: pripadnici umetničke grupe Bosch+Bosch (Laslo Salma, Katalin Ladik), zatim umetnici čuvene Beogradske šestorke (Dragoljub Raša Todosijević, Era Milivojević, Neša Paripović, Gergelj Urkom), Radomir Damnjanović Damnjan, Peđa Nešković, Dušan Otašević, Mileta Prodanović, Mrđan Bajić, kao i umetnici Underground figuracije (Srđan Đile Marković, Stevan Markuš, Saša Marković Mikrob).

Umetnost u toku poslednjih godina i decenija u svakoj razvijenijoj kulturnoj sredini, takođe i u našoj, nastaje i odvija se u intezivnim kontraverznim socijalnim i političkim prilikama u kojima je bilo neizbežno neprestano se suočavati sa pitanjima statusa krajnje raznovrsnih operativnih postupaka i medijskih praksi, kao i sa pitanjima njihovih vrednovanja u konkretnom društvenom i ekonomskom sistemu…

Vladimir Popović  Katalin Ladik, Performans žene, print na papiru, 1978.

…“Da bi se obeležio karakter njihovog funkcionisanja uvedeni su pojmovi kao što su “svet umetnosti” ili “sistem umetnosti” pod kojima se, osim prevashodnih i temeljnih uloga umetničkih praksi, podrazumevaju muzejske i galerijske institucije, teorija i kritika, kao takodje i neophodno i važno područje javnog i privatnog kolekcionarstva bez čijeg aktivnog delovanja postojanje i aktivnosti savremene umetnosti u punom intezitetu ne bi bile moguće.

U tim i takvim procesima došlo je do krupnih promena izgleda i konstitucije savremenog umetničkog dela koje više nije zatvoreno u stanju završenog materijalnog objekta nego se neprekidno širi ka tehnikama fotografije, videa, intervencija u galerijskim i izvangalerijskim prostorima, performansima uz direktno učešće umetnikovog tela, što uslovljava krupnu promenu karakteristika umetničkog dela koje više ne mora da bude kompaktni estetski predmet, već može da postoji i deluje kao čin aktivnog ponašanja umetnika u konkretnim okolnostima života umetnosti, u svakoj pa tako i u našoj savremenoj kulturnoj sredini…

…Izložba kojoj upravo prisustvujemo svedoči o karakteru i posledicama ovog dalekosežnog procesa u našoj kulturnoj sredini. Ona doprinosi suočavanju sa primerima i dostignućima takvih umetničkih praksi, upotpunjavajući i obogaćujući predstavu stanja, zbivanja i dostignuća savremene srpske umetnosti u današnjim kulturnim i društvenim uslovima.” - Ješa Denegri (deo teksta iz kataloga).

Vladimir Popović  Srdjan Djile Marković, Viva Yugoslavia, ulje na platnu, 1995.

Ulaz na izložbu je besplatan.