Pre nekoliko nedelja francuska novinarka Marie Ottavi predstavila je knjigu posvećenu najvećoj ljubavi Karla Lagerfelda, zgodnom Francuzu - Jacquesu de Bascheru.
Sedamdesetih godina u Parizu postojala su dva vladara modne i društvene scene. Jedan je bio ekstravagantni snob dok je drugi bio introvertirani perfekcionista. Govorimo o Karlu Lagerfeldu i Yvesu Saint Laurentu koji su glavni protagonisti knjige "The Beautiful Fall" koju je 2008. godine napisala Alicia Drake.
Štivo ispunjeno dekadencijom, opscenim partyjima, ljubomorom, rivalstvom i neospornim talentom, te željom za stvaranjem, izazvalo je oprečne reakcije u javnosti.
Zbog čega Lagerfeld nije naročito bio zadovoljan. Knjiga je otkrivala previše stvari o njegovoj nikad prežaljenoj ljubavi koji je u jednom periodu života dodao ulju ne vatru između njega i Saint Laurenta.
Rivalstvo između Lagerfelda i Saint Laurenta trajalo je sve do Laurentove smrti. Možda najbolji prikaz netrpeljivosti iščitavamo iz intervjua koji je Lagerfeld početkom devedesetih dao za Vanity Fair, a u kome je izjavio sledeće:
"Želite li život kakav Yves živi? Naravno da ne. Čujem da pati zbog svog rada, ali ne možete patiti i predstavljati istu kolekciju svakih šest meseci. Prestao sam da ga viđam pre 15 godina, jer su se on i Pierre promenili. Uostalom, ne volim da pričam o tim ljudima. Ne zanimaju me, više nisu važni, nisu u trendu".
Poznato je da Lagerfeld i dan danas krivi Pierrea Bergea za sve ono što je Laurent postao; depresivan, nesiguran čovek koji je dane provodio u svom stanu pod uticajem pilula.
Novinar New York Timesa u svom tekstu o YSL-u napisao je kako Berge verovatno nije imao drugog izbora nego da stvori zid oko Yvesa kako bi mu produžio život.
Iako je Lagerfeld voleo da priča o Saint Laurentu i baca otrovne strelice, u medijima je retko kada govorio o jednom od najvećih razloga njihovog sukoba. Taj razlog je dolazio u obliku zgodnog mladog dandyja, Jacquesa de Baschera koji je punih 18 godina bio najveća ljubav i Lagerfeldov čovek od poverenja.
O de Bascheru se u javnosti nije mnogo raspravljalo. Profiliralo se kao pripadnik dekadentnog društva, a važio je za jedno u nizu lepih lica koja su cirkulisala oko bogatih i slavnih aktera tog vremena.
Spominjala su se druženja s Andyjem Warholom koji je bio "matica" društvenog života Njujorka, ali i svakog drugog grada u kome bi se pojavio, okupljajući oko sebe prelepe mlade ljude koji su dane provodili spavajući, a večeri plešući pod uticajem svih znanih i neznanih opijata.
Seksa je naravno bilo u izobilju. Nije se biralo ko sa kim, kada, u kojoj meri i broju.
Nastavak pročitajte na sledećoj stranici: