Mnogi teoretičari dizajn smatraju kao jedan radostan čin spajanja stilova, formi, boja. Ettore Sottsass, dizajner nameštaja zajedno sa svojim kolegama pokrenuo memphis stil davne 1980. godine, savršeno uklopivši elemente pop art-a, art decoa i mladalački prkos u jednu priču koja je brzo osvojila sve ljubitelje raskošnog dekora.

U tom trenutku, to je bila pobuna protiv uniformisanosti i minimalizma koji je bio visoko cenjen 70-ih godina prošlog veka. Dosadne monohromatske kombinacije, stroge linije i jasna pravila su posticali mlade dizajnere da stvore nešto drugačije.

Taj revolt se manifestovao kroz spoj svega onog što se smatralo jeftinim, neatraktivnim i manje vrednim u celinu koja je izrodila nov, primamljiv i veoma zabava stil. Zanimljivo je da ova dizajnerska tendencija ne potiče iz Sjedinjenih Američkih Država već iz Italije.

Ako se pitate otkud onda jedan krajnje američki naziv stila, odgovor leži u činjenici da su u vreme osmišljavanja ovog stila italijanski dizajneri slušali Boba Dylana, pa je ime za ovaj smer u uređenju enterijera jednostavno došlo po uzoru na muziku ovog rok velikana.

Memphis je od samog početka postao vrlo uticajan i inspirativan, pa su mediji poput Wall Street Journala pisali o njemu i najavili kako je reč o revolucionarnom pokretu. Smatrao se novim talasom i novim vetrom kreativnosti i bunta koji je počeo na novoj dizajnerskoj svetskoj sceni.

Razigranost, šarenilo i spajanje nespojivog u uređenju interijera su glavne odlike stila, koji je obeležio estetiku 80-ih godina prošlog veka, ali se ponovno vratio i to na velika vrata. I danas, ne prestaje da oduševljava ljubitelje dizajna enterijera - uspešno kombinuje oblike, boje, dezene i materijale, pa ta kombinacija izgleda možda haotično, ali i zavodljivo i zabavno. 

Dvodimenzionalni i trodimenzionalni geometrijski oblici su zaštitni znak memphis stila. Maštovitost i lični potpis takođe dobro došli. Pločice možete da složite tako da ne stvaraju savršene oblike, već se možete slobodno igrati sa njima. Raspršenost, razbacanost i odustajanje od pravila su glavno pravilo memphis stila, a energičnost bez ravnodušnosti je ono što mu daje posebnost. 

Uz gomilu šarenih i upečatljivih detalja, ovaj način uređenja enterijera podrazumeva i ogromne čiste površine koje doprinose ravnoteži i balansu u prostoru.

Nameštaj izrađen u memphis stilu odiše jednostavnošću, lakoćom i izražajnošću, pa ga se često upoređuje sa secesijom - police sa šarenim predmetima u memphis stilu deluju mladalački i konceptualno, što vrlo jednostavne i svedene prostore čini izražajnijima i privlačnm. Ako volite tapete, memphis stil će u potpunosti podržati vašu sklonost k različitim dezenima na zidovima, zatim mozaik u kuhinji ili kupatilu. 

Što se tiče nameštaja, u obzir uvek dolaze udobne tapecirane stolice, fotelje, dvosedi i trosedi i to u svim bojama. Idealni materijali su  drvo, keramika, tekstil i metal. Ovakav postmodernistički pristup uređenju enterijera u dom će uneti radost i uvek ćete se osećati vedro bez obzira kakvo je vreme. 

Preuzeto sa portala: Journal 

Zapratite ELLE na Instagramu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>https://www.instagram.com/elleserbia/