Ako ste mislili da je šokantna informacija to što muškarac tokom života sa ženskih usana pojede u proseku oko šest kilograma karmina, mi ćemo vas obeshrabriti podatkom da su pripadnice nežnijeg pola u Egiptu na svoje usne svesno stavljale otrovnu smesu dobijenu od biljaka i izdrobljenih buba!

I tada, 2.500 godina pre nove ere najpopularnija nijansa ruža bila je ona koja na francuskom jeziku i označava njegovo ime, rogue ili crvena.

3.600 p.n.e. - 400. godine

U Egiptu su oba pola podjednako bojila usne crvenom nijansom koja se dobijala mešavinom voska, broma, određenih vrsta algi i joda. 

Tokom antičkog perioda crvena boja karmina dobijala se od sličnih, ništa manje toksičnih supstanci, Rimljani, baš kao i njihove žene mazali su usne ovom bojom, a to su činili isključivo predstavnici viših klasa, ne bi li na ovaj način ukazali na razlike u društvu.

U antučkoj Grčkoj pak, situacija je bila znatno drugačija. Zakonom je bilo zabranjeno nositi crveni ruž, dozvolu za to imale su samo prostituke, koje su na ovaj način jasno ukazivale na svoju profesiju i time privlačile mušterije.

400 - 1500. godine

Na nošenje crvenog karmina u Evropi tokom srednjeg veka, nije se gledalo blagonaklono.

Crkva je smatrala da je ovaj beauty proizvod na ženskim usnama nepoštovanje boga i izazivanje đavola. 

To međutim, nije sprečilo britansku kraljicu Elizabethu I da karminiše usne i to jarko crvenom bojom dobijenom od mešavine izmrveljenih buba (u pitanju su bube pod imenom cochineal sa crvenim oklopom), posebne vrste gume, belanca i smokvinog mleka, sastojci od kojih se i danas proizvode neke od najkvalitetnijih vrsta karmina.

foto: Profimedia

1600 - 1800. godine

Muškarci i žene nastavili su podjednako da mažu usta crvenom boju, a ten ističu belim buderom, ne bi li se na ovaj način vidno izdvojili od nižih klasa.

Međutim, crkva konačno uspeva da izvojuje svoju bitku protiv crvenog karmina i 1770. godine u dogovoru sa političkim predstavnicima, britanska vlada ozvaničava zakon sa sledećom stavkom: Ukoliko žena zavede muškarca crvenim karminom i na ovaj način ga uvuče u brak, taj čin smatraće se veštičarenjem i ona će za to odgovarati pred bogom i narodom.

1800 - 1900. godine

Iako su Britanci bili vrlo strogi po pitanju korišćenja crvenog karmina, a taj pristup ovom kozmetičkom proizvodu usvojile su i određene ameičke države, u Francuskoj je situacija bila znatno drugačija.

Izlazak u javnost bez crvenog karmina i napuderisanog lica za Francuskinje nije dolazio obzir, prirodan izgled bio je namenjen nižim klasama, a naglašenom šminkom, koja je podrazumevala praktično obavezan crveni karmin, francusko plemstvo isticalo je svoju društvenu važnost.

Tako 1880. godine francuska kozmetička kuća Guerlan lansira prvi crveni ruž na tržište, a nedzgo potom tadava vrlo popularna glumica Sarah Bernhardt izaziva skandal pojavivši se u javnosti sa crvenim karminom, s obzrirom da se u većini zemalja i dalje nanosio u tajnosti.

foto: Profimedia

1900.

Početkom 20. veka crveni karmin konačno postaje društveno prihvatljiv, pa čak i izraz bunta.

1912. godine u Njujorku pobornice za ženska prava marširaju ulicama grada jarko našminkanih crvenih usana. 1933. godine Vogue proglašava karmin za najvažniji ženski kozmetički preparat i od tada, pa nadalje otpočinje era ne samo opšte prihvatljivog beauty proizvodia, već omiljenog smelim ženama svesnim svog šarma i lepote, popout holivudskih lepotica Elizabeth Taylor i Marilyn Monroe.

foto: Instagram/90ssupermodelsdaily

Zapratite ELLE na Viberu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>http: //www.viber.com/ellesrbija