Tekst: Ivana Semerad
Prvi oblici aromaterapije pojavljuju se u drevnim kulturama hiljadama godina unazad. Smatra se da su njeni začeci nastali u Egiptu, a pominje se i u kineskim spisima iz tog doba, ali je izraz aromaterapija (aroma – miris, terapija – lečenje) prvi put upotrebljen tek u 20. veku, zahvaljujući Francuskom hemičaru Reneu Mauriceu Gattefosseu. Nakon što je tokom eksperimenta izgoreo ruke, potopio ih je u esencijalno ulje lavande i shvatio koliku lekovitu vrednost ono ima. Nakon toga napisao je knjigu pod nazivom Aromaterapija.
Svojstva i primena
Aromaterapijska ulja su lagane strukture i zapravo nisu masne tečnosti. Nastaju metodom ceđenja celih (ili delova) biljaka ili destilacije vodenom parom, u zavisnosti od ulja koje se pravi. Značajan, ali veoma skup proces ako znamo da je za litar ružinog ulja potrebno dve hiljade kilograma latica, odnosno četiri miliona cvetova jasmina za proizvodnju samo jednog litra. Eterična ulja svojim mirisom deluju na raspoloženje i emocije. Aromaterapeuti tvrde da pravom mešavinom ulja uvek postižete željeni efekat. Ovo je dobar način da se opustite i relaksirate posle napornog radnog dana ili da podignete nivo koncentracije. Nekim uljima, kao što su cimet, sandalovina, vetiver ili kleka, pripisuje se i afrodizijsko dejstvo. Iako mnogi odmahuju glavom na tvrdnje da se na ovaj način može popraviti pamćenje, smanjiti depresivnost ili anksioznost, sve je veći broj istraživanja koja upravo to dokazuju. Britanski naučnici vršili su eksperimente sa vozačima koji prelaze velike razdaljine i imaju problem s pospanošću. Utvrdili su da oni vozači koji udahnu etarsko ulje mente, bez obzira na umor, neće zaspati bar 25 minuta. Ovo ulje u aromaterapiji se koristilo za poboljšanje pažnje i koncentracije.
Istraživanja sprovedena u Jap
Za ambijent
Veoma je bitno da koristite prava, prirodna etarska ulja, a ne veštačke mirise koji se prave za ovu namenu od kojih samo može da vas zaboli glava. Razlika je vrlo slična onoj između buketa svežih mirisnih ruža i njihovih plastičnih kopija. Etarska ulja mogu da se koriste u svakom domu kako bi obezbedila prijatnu atmosferu. Korišćenjem mirisne lampe (isparivača) kombinujete svetlost, oblik, boju i miris, dodajući notu magičnoj atmosferi bilo koje prostorije. Broj kapi ulja koje se koriste nije tačno definisan, pa možete da ih stavljate po želji. Kombinacije koje naročito prijaju su geranijum-limun, lavanda-mandarina, lavanda-menta ili limun.
Kupke
Osvežavajuću kupku dobijate ako u (ne previše) toplu vodu ubacite četiri kapi lavande i četiri kapi mandarine; ili dve kapi geranijuma sa dve kapi bergamota; ili dve kapi pomorandže i dve kapi mente. Relaksiraće vas četiri kapi lavande i dve kapi pomorandže; ili dve kapi geranijuma; ali i par kapi ilangilanga sa dve
Moć aromaterapije
Magijom eteričnih ulja čovečanstvo je vekovima održavalo zdravlje, mladost, lepotu i pozitivan stav.
Pročitaj još
10 KOMADA KOJE SVAKA ŽENA U PEDESETIM TREBA DA IMA U SVOM GARDEROBERU: Inspirišite se da postanete ikona stila
OVI MODELI PANTALONA NAJBOLJE PRISTAJU ŽENAMA 50+ : Modne ikone sa Instagrama ih uključuju u svoje dnevne outfite
ANGELINA JOLIE PROŠETALA NAJPOŽELJNIJU TORBU ZA 2023. GODINU: Košta preko 3000 dolara i ponovo vraća u modu XXL formu
9 PROIZVODA KOJE NE BI TREBALO DA KORISTITE KADA PREĐETE 50: Umesto da čine lice svežim, daju potpuno suprotan efekat
DA LI ŽENE TREBA DA SE ODREKNU NASLEDSTVA U KORIST MUŠKOG ČLANA PORODICE? Ekonomska moć nad drugim je osnov nejednakosti