Ulje je jedna od najstarijih supstanci koja se koristi za negu kože i kose. Upotrebljava se hiljadama godina u kozmetičke i terapeutske svrhe, a u poslednje vreme sve više ponovo ulazi u modu, preuzima ulogu krema i losiona, sredstava za skidanje šminke, dodataka šamponima i balzamima. Vi, sa masnom kožom, ne strahujte – ulja pomažu i vama! Evo najvažnijih stvari koje bi trebalo da znate o ovoj čudotvornoj tečnosti:

Kako deluje: Esencijalne masne kiseline su ključne u obnavljanju i zadržavanju vlage u koži. Naše telo ih ne proizvodi i zato je važno obezbediti ih iz spoljnih izvora, kako ishranom tako i topikalno. Ulja čuvaju prirodni kiselinski sloj, tanki hidrolipidni omotač koji pokriva kožu i štiti je od štetnih spoljnih uticaja kao što su infekcije, visoke ili niske temperature i isušivanje. Stvaranjem zaštitnog filma preko kože, ulja ubrzavaju njeno samoobnavljanje i zalečenje. Pored toga, zbog svoje sitne molekularne strukture, mnoga ulja, posebno eterična, služe kao odlični nosači za prenos drugih aktivnih sastojaka u dublje slojeve epidermisa.  

Kada i kako ga nanositi: Najbolje rezultate ćete postići ako ulje nanesete na vlažnu podlogu. Ono će zadržati višak vode i sprečiti njen gubitak.  

Zašto koristi i masnoj koži: Klin se klinom izbija. Upotreba agresivnih sredstava koja isušuju kožu oštećuje njen prirodni zaštitni sloj. Najbolji način da povrati ravnotežu je upotreba laganih čistih biljnih ulja ili njihovih mešavina. Kada se tim putem nadomeste prirodna ulja, lojne šlezde dobijaju signal da mogu da uspore stvaranje sebuma. Ključ je u odabiru pravog ulja i umerenosti. Drugim rečima, dovoljno je svega nekoliko kapi.

LICE

Da li ste se ikada zapitali zašto se površinske bore i prvi znaci starenja sporije pojavljuju na masnoj koži? Ulje popunjava prostor između izumrlih ćelija na samoj površini kože i prodire u pukotine zadebljavajući epidermis i čineći ga jačim. Količina sebuma koju sami proizvodimo se smanjuje kako starimo i zato je koži potrebna mala pomoć kako ne bi izgledala mat i beživotno.

Dr David Colbert, francuski dermatolog koji već 15 godina proučava pozitivne efekte ulja na kožu lica, objašnjava: "U kasnim tridesetim, bore postaju izraženije zato što se smanjuje lučenje lojnih žlezda, propada barijera koja štiti od gubitka vlage i koža se isušuje. Većina krema ne sadrži dovoljno masnoće da to spreči. Čista ulja su liposolubilna i lako prolaze kroz sloj lipida na koži, efikasno joj obezbeđujući više hidratacije. Maslinovo i kokosovo ulje su odlični u tu svrhu". 

Ulja, takođe,  mogu sprečiti iritaciju kože izazvanu supstancama koje se koriste u preparatima protiv bora. Dr Colbert savetuje nanošenje umirujućeg kantarionovog ili nevenovog ulja nakon noćne kreme.

Sa druge strane, ukoliko koristite ulje pre anti-age kreme, dr Colbert upozorava da će "molekuli ulja odigrati ulogu trojanskog konja i prevariti kožu da propusti aktivne sastojke, poput retinola, glikolne kiseline i vitamina C, dublje u epidermis i bliže fibroblastima koji su zaduženi za proizvodnju kolagena, a sve to bez površinske iritacije".

PageBreak

Ulje: Eliksir lepote
TELO 

Velik je izbor ulja koja se koriste pod tušem, u čistom stanju ili kao dodatak drugim proizvodima. Bademovo i kokosovo za glatku kožu, ulje koštice grožđa i jojobe za hidrataciju, ruzmarinovo i lavandino za smirivanje... Zajedničko za sve je da dodaju masnoću i zadržavaju vlagu, obezbeđujući nam osećaj kože meke kao svila. Način njihove upotrebe je isto tako raznolik: neka se nanose pre tuširanja sapunom ili gelovima, a većina posle kupanja, a pre brisanja peškirom. Kupke se pripremaju tako što se u njih sipa ulje i telo se posle ne ispira. Ukoliko se pravilno koristi, na koži ne bi trebalo da ostavi sjajan film.

Osetljiva koža ruku, nokti i zanoktice će se posebno obradovati hranljivom tretmanu uljem. Ukoliko ste ljubitelj potpuno prirodnih proizvoda, možete lako sami napraviti svoj eliksir: u tamnoj staklenoj bočici pomešajte jednake količine ulja jojobe, badema i pirinča i dodajte pet kapi eteričnog ulja po izboru. Koristite ga najmanje jedanput dnevno i rezultati će biti brzo vidljivi. 

Najpopularniji način upotrebe ulja za negu tela je masaža. Aktiviranjem čula dodira i mirisa, ona pojačavaju njeno dejstvo, potpomažu proces regeneracije organizma i otklanjaju stres i nagomilane toksine, što doprinosi opštem zdravlju.  

KOSA

Odličan način da kosi dodate malo ekstra vlage i da je ukrotite je svakodnevna upotreba ulja umesto preparata za oblikovanje. Caka je u tome da se skoncentrišete samo na krajeve, koren uglavnom nema potrebu za ekstra masnoćom. Šamponi koji sadrže ulje pružiće dodatnu hidrataciju, posebno ukoliko vam je kosa farbana ili je bila dugo izložena suncu, slanoj vodi i hloru. Lagana ulja poput bademovog, grožđanog i kamelijinog, pružiće kosi zdrav sjaj i neće je otežati.

Jedanput nedeljno počastite sebe pakovanjem toplim uljem. Dobićete svilenkastije vlasi za manje od pet minuta. Odaberite bogata ulja jojobe i argana.

Držite masnu kosu pod kontrolom - uljem! Utrljajte ulje narandže, ruže ili čajnog drveta u kožu glave pre pranja ili dodajte nekoliko kapi u svoj redovan šampon kako bi smanjili rad lojnih žlezda. Ulje čajnog drveta je odličan saveznik i u borbi protiv peruti.

Tekst: Manda Javorina