Naše telo je prava mala laboratorija u kojoj se svakog meseca proizvodi više od 50 različitih hormona. Dok su u ravnoteži zdravi smo i bezbrižni. Međutim, postoje tri hormona čije efekte žene itekako osećaju, čak i kada je sve u redu.

Svakog meseca estrogen, progesteron i testosteron beleže čas velike, čas male koncentracije u krvi. Kada vam sledeći put zakasni menstruacija, iskoči bubuljica, briznete nenadano u plač, izvrištite se na dečka, pojedete XL picu sami ili budete maljaviji nego inače, nemojte da paničite. Sve je to normalna posledica jednog malog hemijskog tobogana koji se odigrava u vašem telu.

Estrogen

Ovaj hormon utiče na formiranje sekundarnih polnih karakteristika u toku puberteta. Od tada pa do menopauze, on ima posebnu ulogu u hormonalnom statusu žene. U prvim danima posle menstruacije nivo estrogena lagano raste, a vrhunac dostiže četrnaestog dana tj. u periodu ovulacije. Njegov blagotvoran uticaj će se tada manifestovati na sledeći način: osećaćete se bolje, pozitivnije, želećete da se povežete sa drugim ljudima i ubrzavaće vam se moždane funkcije. Nećete imati potrebu da jedete prekomerno, nego ćete biti zadovoljni manjim porcijama zdravije hrane. Više ćete se smejati, prihvataćete poziv na svaku žurku i u tom periodu bićete najprivlačniji i sebi i drugima.

To će rezultirati i povećanom željom za seksom. Visok nivo estrogena, takođe, ima i efekat maskiranja bola. Zato bi bilo  dobro da zubara ili depilaciju zakažete tik pred ovulaciju. Sa druge strane, visok nivo estrogena vas čini dosta razdražljivim, pa se može desiti da se nervirate i zbog najmanje sitnice. Prevelika količina ovog hormona u organizmu može dovesti do: povećanja telesne težine, migrene, neredovnih ili preobilnih krvarenja tokom menstrualnog ciklusa, endometrioze, stvaranja cista na jajnicima, raka dojke...

Nivo estrogena naglo opada nakon ovulacije i tada može da vam zafali sva ona euforija koju je u vama izazivao. Da biste postigli sličan efekat pojedite omiljeni sladoled, okupajte se u toploj kupki, odgledajte romantični film ili kupitie novi par cipela. Uvek pomaže! 

Progesteron

Ovaj hormon je sušta suprotnost estrogenu. Bez njega estrogen postaje štetan, jer „gubi kontrolu”. Količina progesterona u krvi raste na početku treće nedelje ciklusa. Promene u ponašanju se ogledaju tako što ćete biti pospani, tihi, manje zainteresovani za društveni život i izlaske i mnogo oprezniji nego inače.

Tražićete mir i ušuškanost. Imaćete pojačan apetit i potrebu za hranom koja je bogatija šećerima, solju i masnoćama. Progesteron je vrlo koristan jer je prirodni antidepresiv , smiruje stres, smanjuje migrene, omogućava miran san, održava nivo šećera u krvi, neophodan je za preživljavanje embriona u toku trudnoće, stimuliše proizvodnju nove koštane materije i smanjuje rizik od raka dojke.

Progesteron vas tera da „spustite loptu” i umiruje emocije. Pošto ova faza sledi iza perioda povišenog estrogena, to možete doživeti kao blagi emotivni pad i čak postati malo setni i tužni. Ovaj hormon, takođe, utiče na to da postanete malo zaboravni i smanjuje sposobnost elokvencije, a povišen nivo progesterona može uzrokovati nesanicu i probleme sa digestivnim traktom.

Testosteron

Iako se ovaj hormon vezuje za jači pol, imaju ga i žene, ali u mnogo manjim količinama, naravno. Tokom čitavog menstruacionog ciklusa količina testosterona u krvi je niska i blago se povećava na njegovoj sredini tj. tokom ovulacije. Nivo testosterona zavisi od nivoa estrogena. Ako je jedan povišen, biće i drugi.

Testosteron čini da osetite kao da u vama čuči pravi mali muškarac: bićete impulsivniji i skloniji avanturi, povećaće vam se libido i količina energije, imaćete jači takmičarski duh i više hrabrosti. Upravo iz ovih razloga žene se često nasmeju i pitaju zašto nemaju više testosterona, ali to ne bi bilo dobro. Dame koje inače imaju prekomeran nivo ovog hormona pate od: akni, muškog tipa maljavosti (gušćih i jačih dlaka, neretko i na licu), opadanja kose, policističnih jajnika…

Zaključak

Koliko god izgledalo ludo, sve ove efekte svaka zdrava žena oseća svakog meseca – tako funkcioniše normalan menstruacioni ciklus koji traje 28 dana. Ako osetite neku od gore pomenutih tegoba, obavezno se obratite endokrinologu. Čak ni anti-bebi pilule ne uzimajte bez konsultacije sa lekarom, jer samostalnom i nestručnom akcijom možete poremetiti rad vaše male laboratorije i naneti više štete nego koristi. Ako je, međutim, sve u redu, opustite se i uživajte u mesečnoj hormonskoj vožnji!

Tekst: Branislava Kostić