Šta uzrokuje milije (mlečne tačke) na licu? Donosimo 7 saveta za njihovo tretiranje u kućnim uslovima

Nisu opasne, ali mogu biti veoma uporne.

unsplash / fleur kaan

Razgovarajmo o milijama. Ako niste upoznati, to su sitne bele tačke koje se mogu pojaviti oko očiju i na drugim delovima lica kod beba, a praktično bilo gde kod starijih osoba. Zapravo je reč o vrsti ciste koja nastaje sakupljanjem keratina ispod površine kože, a često se meša sa bubuljicama ili začepljenim porama. Međutim, tretiranje milija zahteva drugačiji pristup nego tretiranje akni. U nastavku su uzroci pojave milija i saveti za sigurno tretiranje milija kod kuće.

Šta treba da znate o milijama?

Milije ili „mlečne tačke“ uzrokuje sakupljanje mrtvih ćelija kože, ulja i nečistoća koje se zadržavaju u vašim porama. Za razliku od akni, milije nisu upalne prirode. To znači da ih ne uzrokuju bakterije ili drugi iritanti. One su jednostavno ciste ispunjene keratinom koje se formiraju ispod površine kože. Za razliku od nekih drugih stanja kože, ove male izbočine obično ne svrbe, ne cure, nemaju neprijatan miris i nisu bolne.

Milije su prilično česte, posebno kod novorođenčadi, osoba svetle puti i onih koji su često izloženi suncu. Kod beba, milije obično nestaju same od sebe u roku od nekoliko nedelja. Kod odraslih, milije su upornije, ali obično dobro reaguju na tretmane.

Šta izaziva pojavu milija?

Genetika

Genetika može igrati ulogu u tome da li ste skloni razvijanju milija. Istraživanja su pokazala da ljudi sa porodičnom istorijom milija imaju veću verovatnoću da će ih i sami doživeti.

Kozmetički proizvodi

Proizvodi za negu kože koje koristite takođe mogu uzrokovati pojavu milija. Proizvodi koji su preteški ili gusti, poput bogatih krema i ulja, mogu zarobiti mrtve ćelije kože i ulje ispod površine vaše kože. To može dovesti do formiranja milija.

unsplash / fleur kaan 

Oštećenje od sunca

UV zračenje od sunca može oštetiti kožu i izazvati razvoj milija. Oštećenje od sunca može uticati na zadebljanje kože, otežavajući prirodno uklanjanje mrtvih ćelija kože.

Hormonske promene

Hormonske promene takođe mogu igrati ulogu u formiranju milija. Ovo je posebno tačno za žene koje doživljavaju povećanje androgena, što može uzrokovati da koža proizvodi više ulja.

Loša eksfolijacija

Eksfolijacija pomaže uklanjanju mrtvih ćelija kože i sprečava njihovo sakupljanje. Redovan piling kao deo vaše rutine nege kože smanjuje sakupljanje mrtvih ćelija kože na površini.

unsplash / nataliya melnychuk 

Medicinska stanja 

U nekim slučajevima, milije mogu biti simptom osnovnog medicinskog stanja ili nuspojava lekova. Na primer, ako imate poremećaj kože kao što su rozacea ili ekcem, možete doživeti pojavu milija.

Trauma i povrede

Milije se mogu pojaviti i kao rezultat traume ili povrede kože, poput opekotina, plikova ili akni. Kada je koža povređena, može proizvesti višak keratina, proteina koji formira spoljašnji sloj kože i kose, koji može zapušiti pore i izazvati milije.

Koji je najbolji način za tretiranje milija?

Izbegavajte teške proizvode za negu kože

Izbegavajte guste kreme i šminku formulisane sa sastojcima koji su poznati po tome da izazivaju akne. Umesto toga, odlučite se za organske proizvode za negu kože poput jojobinog ulja, arganovog ulja ili ulja semenki šipka, koji su lagani.

Koristite retinoide

Retinoidi potiču iz vitamina A i mogu pomoći kod različitih problema sa kožom — uključujući milije. Oni pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože, podstiču obnavljanje ćelija i smanjuju formiranje milija, održavajući vašu kožu glatkom. Možete naći retinoidne kreme, rastvore i serume u lokalnim apotekama. Međutim, oni možda nisu idealni za osobe sa veoma osetljivom kožom, jer mogu izazvati suvoću i iritaciju.

unsplash / fleur kaan 

Isprobajte topikalne kreme

Topikalne kreme mogu pomoći u tretiranju milija ako sadrže aktivne sastojke poput alfa hidroksi kiselina (AHA). Ovi sastojci omekšavaju kožu, smanjuju iritaciju i podstiču zdravu obnovu ćelija, što smanjuje pojavu milija.

Koristite tople obloge

Topli oblozi mogu pomoći u omekšavanju milija i ublažavanju stanja. Toplota obloga pomaže u formiranju gnoja, čime se omogućava „isplivavanje“ milija. Da biste napravili topli oblog, potopite peškir u toplu vodu i stavite ga na zahvaćeno područje tri do četiri minuta.

Isprobajte hemijski piling

Hemijski pilinzi su često efikasni u tretiranju milija. Oni pomažu u oslobađanju mrtvih ćelija kože i prljavštine, omogućavajući milijama da se oslobode. Možete naći hemijske pilinge u slobodnoj prodaji sa sastojcima kao što su glikolna kiselina, mlečna kiselina i salicilna kiselina. Ipak, pametno je konsultovati se sa dermatologom pre početka novog tretmana.

Uložite u dobar zaštitni faktor

Zaštita kože od sunca je važna kako biste sprečili pojavu milija i generalno izbegli oštećenje kože na duže staze. Birajte kremu za sunčanje širokog spektra sa visokim SPF-om koja nudi UVA i UVB zaštitu. Nanosite je svakodnevno, čak i kada je oblačno ili hladno vreme.

Posetite dermatologa

Ako vaše milije opstaju ili se pogoršavaju nakon što ste isprobali gore navedene metode, najbolje je potražiti profesionalnu pomoć. Dermatolog vam može preporučiti tretmane kao što su laserska terapija, krioterapija ili steroidne injekcije kako biste se rešili milija. Za manje izbočine, mogu jednostavno koristiti sterilnu iglu ili komedon ekstraktor za lako uklanjanje milija.

Milije nisu opasne po život, ali mogu biti uporne. Ako ne vidite poboljšanje nakon nekoliko meseci kućnog lečenja, obratite se dermatologu za dodatnu pomoć.