Svi mi stižemo do novih knjiga na osnovu nekakvih preporuka. Bilo da su to preporuke porodice, prijatelja, blogera, bibliotekara ili samih izdavača, uvek se vodimo time da poslušamo savet osobe čije mišljenje cenimo ili sa kojom delimo književni ukus. Ali ima li bolje preporuke od preporuke omiljenog pisca?

Sigurno ste se barem nekada zapitali šta vaši omiljeni pisci čitaju u slobodno vreme i poželeli da i sami pročitate knjige pod čijim utiskom su odlučili da podele svoje misli sa svetom.

Pred vama je, stoga, lista od 10 pisaca koji su otvoreno govorili o svojim uzorima, kao i knjigama koje su zauvek zadržale posebno mesto u njihovim srcima. Ko zna, možda neka od tih postane i vaš novi favorit.

Ernest Hemingway

Hemingway je često preporučivao štivo za čitanje, pa je tako jednom prilikom dao listu od 14 knjiga kao savet jednom mladom piscu u usponu.

Među tim knjigama našli su se naslovi Dostoevskyog, Tolstoya i Thomasa Manna. Hemingway i sam dosta vremena provodio u čitanju, pa je jednom prilikom izjavio da bi više voleo da ima mogućnost da ponovo, po prvi put, pročita neke od svojih omiljenih knjiga, nego da zarađuje milione. Kada je upitan koje su to knjige, bez previše razmišljanja je naveo neke među kojima su Ana Karenina, Buddenbrooks, Wuthering Heights, Madame Bovary, War and peace, The Brothers Karamazov, The Dubliners i još nekoliko drugih.

Vladimir Nabokov

U intervjuu za jednu francusku televiziju, sredinom pedesetih godina prošlog veka, Nabokov je nabrojao nekoliko književnih dela koja su, po njegovom mišljenju, obeležila prvu polovinu 20. veka, i to: Kafkine The Metamorphosis, Petersburg Andreja Belog, Joycov Ulysses i prvi deo Proustovog In Search of Lost Time. Očigledno je da je Nabokov znao o čemu priča, pošto sva nabrojana dela i dan danas spadaju u kanonsku književnosti.

F. Scott Fitzgerald

Zbog navodnog pokušaja samoubistva, F. Scott Fitzgerald je jedno vreme živeo pod prismotrom negovetalja. Jedna od negovateljica, Dorothy Richardson, dobila je od pisca listu knjiga koje za života mora pročitati. Lista se sastojala od 22 naslova, a ovo su neki od njih: A Doll's House (Henrik Ibzen), Le Rouge et le Noir (Stendhal), Izabrane drame Oscara Wildea, Mopasanove pripovetke, Kitsova i Šelijeva poezija.

Samuel Beckett

Najpoznatije ime teatra apsurda, Samuel Beckett, bio je privatna i povučena ličnost. U njegovim pismima, međutim, često je voleo da diskutuje o knjigama, a evo za koje naslove je imao reči hvale: Around the World in Eighty Daysa (Jules Verne), The Catcher in the Rye (Salinger), Stranger (Albert Camus), The Hunchback Of Notre-Dame (Victor Hugo).

Jose Saramago

Saramago nije često govorio o svojim književnim uzorima, ali u svojim dnevnicima je često pisao o svom radu, procesu pisanja, idejama za naredne romane, i  književnosti uopšte. U jednom od zapisa iz 1996. godine, naveo je 11 autora kojima se divi, a među njima su Servantes, Montenj, Volter, Fernando Pesoa, Kafka, Borhes i Gogolj.

Alexander McCall Smith

Kada je čuveni autor upitan kakve knjige voli, njegov odgovor je bio prilično neočekivan. On je jednom prilikom rekao da voli “velike, lepe knjige”. Po njegovom mišljenju, nema boljeg štiva od onog koje je istovremeno i informativno i lepo na oko. Kao dve preporuke koje se poklapaju sa ovim opisom, dao je A History of Pictures (David Hockney, Martin Gayford) i Meetings With Remarkable Manuscripts (Christopher de Hamel).

Šta vole da čitaju J.K. Rowling, George R.R. Martin i Neil Gaiman pročitajte na sledećoj stranici >>>

PageBreak

Diana Gabaldon

Proslavljena autorka serijala Outlander rekla da je svoju sagu počela da piše kao vežbu iz kreativnog pisanja jer je, kako i sama mnogo voli da čita, imala potrebu da i sama svoje misli stavi na papir. Naslove koje je navela kao svoje omiljene, a koji su je sigurno inspirisali da se i sama oproba u pisanju fikcije, jesu The Long Way Home (Louise Penny), The Magus of Hay (Phil Rickman) i Haunting Bombay (Shilpa Agarwal).

J. K. Rowling

Kao svoju omiljenu knjigu svih vremena, autorka serijala o Hariju Poteru uvek ističe klasik britanske književnosti, roman Emma od Jane Austen. Ipak, pored nje napominje i svoju omiljenu knjigu iz detinjstva The Story of the Treasure Seekers, a autorku Edit Nezbit kao pisca za decu sa kojim se najradije poistovećuje.

George R. R. Martin

Kao delo kojem se uvek neizmerno divio i koje smatra svojom velikom inspiracijom, George R. R. Martin uvek navodi Tolkinovog Lord of the ring, što i nije tako iznenađujuće. Međutim, među njegovim favoritima novijeg datuma nalaze se i romani Gone Girl (Gillian Flynn), Joyland (Stiven King) i The Cuckoo's Calling (koji je pod pseudinimom Robert Galbrajt napisala J. K. Rowling). Izgleda da, bar u poslednje vreme, triler spada među omiljene Martinove žanrove.

Neil Gaiman

U jednom intervjuu za Njujork Tajms, poznati pisac fantastike, Neil Gaiman, odgovorio je na pitanje kojih 10 knjiga bi poneo sa sobom na pusto ostrvo. Ovo su neki od naslova koji bi se u toj situaciji našli u Neil Gaimanovom koferu: Johnatan Strange i Mr. Norel (Susanna Clarke), Bleak house (Charles Dickens), Lord of the light (Roger Zelazny), Horns (Joe Hill).

Tekst: Sandra Bakić Topalović (Stsh's Book Corner)

Zapratite ELLE na Instagramu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>https://www.instagram.com/elleserbia/