Bila je 2001. godina – Toni Bler je ponovo trijumfovao na izborima, prvi iPod je dospeo u ruke raspevanih korisnika, a Wikipedia je tek počela da gradi svoju imperiju informacija. Tada je na filmskom platnu zasijala Bridget Jones (Renée Zellweger), junakinja koja je u prvoj ekranizaciji bestselera Helen Fielding osvojila svet, spajajući u sebi nešto staro i novo, poznato i nepoznato.
Svet u koji je Bridget ušla, nespretno i simpatično, danas bi delovao gotovo neprepoznatljivo, a opet mnoge stvari su ostale iste u više od dve decenije od izlaska prvog filma. Tehnologija je postupno, a zatim iznenada preuzela svet, dok je političko vođstvo u poslednjim decenijama skakalo sa dobrog na loše, sa pravog na pogrešno, sa nade na beznađe. Ali, kao što to samo Bridget može, kroz sve te turbulencije ona ostaje ista. Njena nespretna duhovitost, ljubav prema prevelikim gaćicama i česta usamljenost, umesto da nas povuku u tugu donose nešto veće – vedrinu i olakšanje. S obzirom na sve što svet ponovo proživljava na ivici značajnih promena, nije ni čudo što se Bridget vraća u četvrtom delu franšize – Bridget Jones: Mad About The Boy.
Zasnovan na knjizi Helen Fielding iz 2013. godine, u novom filmu srećemo Bridget nekoliko godina stariju, možda mudriju, ali još uvek sa svim onim karakterističnim osobinama koje čine njen lik nezaboravnim. U svojim pedesetim godinama, sa dvoje male dece, Bridget je sada udovica. I kao što ona sama kaže: "Život ima svoje svetle note, ali i tamne note."
Mark Darcy (Colin Firth) je preminuo, a Bridget se mora suočiti s velikim gubicima – od smrti svog voljenog Marka do gubitka svog oca, Colina Jonesa (Jim Broadbent). Zanimljivo, poslednje reči njenog oca bile su: "Nije dovoljno preživeti, Bridget, moraš da živiš. Obećaj mi da ćeš živeti?" I upravo je to početak njenog traganja za odgovorima – kako nastaviti i kako ponovo izgraditi život nakon toliko gubitaka?
Ali gubitak ljubavi nije sve što Bridget mora da podnese. I sama njena potraga za odgovorima o tome kako da živi, kako da preživi u svetu koji je postao hladan i distanciran, budi u gledaocima i smeh i suze. Film je upravo to - prepun duhovitosti i bola, koji donosi sve ono što je život – svetle i tamne dane, suze i smeh, ljubav i tugu.
Veza između prvih filmova i ovog novog dela jasno je prisutna, a ona se ne svodi samo na nostalgične trenutke, već i na činjenicu da Bridgetina mudrost, izražena kroz njen humor, ponovo čini da je prepoznamo. "To je univerzalno priznata istina", kaže Bridget u prvom filmu, Bridget Jones's Diary, "da kada jedan deo tvog života počne da bude u redu, drugi deo spektakularno krene u sunovrat."
Tu su i povratak njenog "Urbanog porodičnog kruga", trijumfalni povratak Danijela Klivera (Hugh Grant), kao i poznati londonski pejzaži, te soundtrack koji sa svakim akordom podseća na prethodne delove. Ovo je film koji će srce ispuniti emocijama. Uspešno su uspeli da nas uvere u ponovnu sposobnost Bridget Jones koja kreira osećaj da nismo sami u svemu što prolazimo.
I ovde nije reč samo o njenom liku, već o tome da je njen životni put, uprkos svim tragedijama i promenama, još uvek izvor duhovitosti, mudrosti i lekcija o tome kako život ide dalje, bez obzira na sve prepreke. Bridget Jones je istinska lepota jer je ona podsećanje da život, bez obzira na sva njegovo nedaća – predstavlja izvor lepote.
Lepotu postojanja uprkos svemu.
Najveći manikir trendovi za proleće 2025: Donosimo 6 boja koje će dominirati u novoj sezoni
Zašto je leopard print na cipelama detalj koji biraju modne insajderke? Izdvojite se iz mase uz dašak divlje elegancije
Šta je 'zoning'? Saznajte kako da potpuno transformišete vaš dom uz ovu tehniku uređenja
Old money stil u modernom ruhu: Barn jakna je možda jedini komad koji vam treba ovog proleća
Panel diskusija o osnaživanju žena u poslovnom sektoru 'Budućnost ženskog liderstva': Raznolikost, otpornost i vizija