Boravak na plaži za vreme vrućih letnih dana nezamisliv je bez osveženja. Mnogi kokteli, ali i posebne vrste vina i piva, postali su zaštitni znaci pojedinih zemalja ili regija i upravo bi tamo bilo najbolje uživati u njima, ali ukoliko niste u mogućnosti da posetite neku od ovih destinacija, većinu ovih napitaka možete naći kako u "morskim" tako i gradskim barovima.


Pina colada, Portoriko

Mešavina ananasa, kososa i ruma poznata kao pina colada na Karibima je bila popularna barem stotinu godina pre nego što ju je Ramon Monchito Marrero, barmen u Hiltonovom Beachcomber Baru (sada Oasis Bar) u San Juanu u Portoriku usavršio 50-ih. Tada je naime ukus poznatog pića oplemenio kremom od kokosa. Danas se koktel iz San Juana pije u celom svetu, ali najbolji ukus ima u Portoriku, bilo da ga ispijate kraj mora, bilo u bazenu.

Caipirinha, Brazil

Napravljen od šećera, limete i cachaça – fermentisanog soka šećerne trske - caipirinha je uobičajeno piće u brazilskim kafićima uz more. Piće ima mnoštvo varijacija, a najpoznatija je caipifrutas, u koju se dodaju jedna ili dve lokalne vrste voća kao što su caju, mango ili kivi.


Mai-tai, Polinezija

Kada je probao ovaj koktel od ruma, narandžinog likera curaçao, sirupa od lešnika i limete u poznatom baru Trader Vic’s (u to vrijeme Hinky Dink) u Oaklandu u Kaliforniji 1944, gost s Tahitija oduševljeno je uzviknuo "maita'i ro'a 'ae" ili u prevodu "izvan ovoga sveta". Tako je, barem prema legendi, nastalo ime poznatog pića koje se proslavilo u Elvisovom hit filmu "Blue Hawaii" i postalo nezaobilazan deo ponude svakog ozbiljnijeg bara.

Pivo Red Stripe, Jamajka

Pivo Red Stripe toliko se srodilo s jamajčanskim nacionalnim identitetom da je jedan kolumnist 1962, kada se taj karipski otok konačno osamostalio od Velike Britanije, napisao da bi kao godinu neovisnosti trebalo slaviti 1928, kada je to pivo prvi put napravljeno u Kingstonu. Nakon nekoliko marketinških kampanji na američkom tržištu Red Stripe postao je najpopularnije od svih piva na Karibima.

Daiquiri, Kuba

Zahvaljujući obilju ruma, limete i šećera, ovaj trojac je postao okosnica mnogih karipskih koktela, kao i britanskog mornarskog groga. Nazvan po plaži nedaleko od kubanskog Santiaga, prvi daiquiri izumela je grupa američkih inženjera nakon što su iscrpeli svoje zalihe džina. Piće je danas najpopularnije među Amerikancima u svom smrznutom obliku s voćnim ukusima.


Margarita, Meksiko

Još nije razjašnjeno da li je ovaj osvežavajući koktel nastao na druženju bogatih Teksašana u Acapulcu, koji su svojim gostima želeli da ulepšaju vruće poslepodne, ili je barmen u Tijuani pokušao da impresionira Ritu Hayworth, pravog imena Margarita Cansino, pićem u njenu čast. Bez obzira kada je nastalo ovo najpoznatije piće na bazi tekile, ubrzo je postalo sinonim za Meksiko i jedan od najomiljenijih koktela širom sveta.

Limoncello, Južna Italija

Kada priroda farmerima u južnoj Italiji podari višak limuna, oni koru potope u alkohol, dodaju šećer i dobiju limoncello. Ovaj slatki digestiv tradicionalno se pije nakon večere, no može biti podloga nizu jednostavnih koktela. Tako se na primer limoncello može servirati s ledom i malo sode ili tonika, po mogućnosti uz more na jedinstvenoj amalfitanskoj obali.

Rosé, francuska Azurna obala

Čaša ohlađenog roséa odavno je zaštitni znak kafića uz more na francuskoj Azurnoj obali, baš kao što su i jela od ribe i škampi. Iako se ružičasto vino često doživljava kao neozbiljniji srodnik kvalitetnih belih ili crnih vina, dobro rashlađeno idealno je za vruće letnje dane, posebno ako se ispija na plaži otmenog Saint Tropeza.

Džin i tonik, Indija

Džin je izvorno dodat toniku da bi kolonijalistički okupatori Indije zaštitili svoje želuce od infektivnih bolesti poput malarije. Kasnije su mešavini džina i tonika počeli da se dodaju led i limun ili limeta, a piće je ostalo jedno od najpopularnijih na svetu. Posebno je zadovoljstvo ispijati ga pri zalasku sunca na egzotičnim plažama Goe.