Italijanski fotograf i umetnički direktor Oliviero Toscani, poznat po kontroverznim kampanjama za brend Benetton tokom 1980-ih i 1990-ih, preminuo je u 82. godini, saopštila je njegova porodica.

Toscani je ovog leta otkrio da boluje od retke bolesti amiloidoze, koja izaziva nakupljanje proteina amiloid u vitalnim organima.

Rođen je u Milanu 1942. godine, bio je sin poznatog foto-reportera lista Corriere della Sera, Fedelea Toscanija. Nakon studija fotografije i grafičkog dizajna na Univerzitetu umetnosti u Cirihu, krajem 1960-ih, radio je kao modni fotograf za najveće svetske modne magazine.

Ipak, Toscani je stekao međunarodnu slavu kada ga je Luciano Benetton angažovao kao umetničkog direktora brenda.

Tokom svog rada za Benetton, Toscani je pomerio granice tradicionalnog oglašavanja, fokusirajući se na društvene probleme poput epidemije HIV/AIDS-a, rasizma i smrtne kazne. Njegove kampanje često nisu prikazivale poznate šarene pletenine brenda, već su koristile snažne vizuale kako bi izazvale reakciju i podstakle raspravu.

Jedna od najpoznatijih kampanja iz 1992. uključivala je fotografiju Davida Kirbyja, pacijenta koji je preminuo od AIDS-a, okruženog porodicom. Fotografija, originalno zabeležena od strane tadašnje studentkinje novinarstva Therese Frare, izazvala je brojne kontroverze. Rimokatolička crkva kritikovala je korišćenje slike kao uvredu verske ikonografije, dok su aktivisti smatrali da je eksploatatorska. Ipak, Kirbyjeva porodica je dala dozvolu za njeno korišćenje kako bi podigli svest o AIDS-u.

„Nisam bio zainteresovan za reklamiranje džempera,“ izjavio je Toscani 2012. godine. „Verovao sam da kompanija treba da pokaže društvenu inteligenciju i senzibilitet. Rezultati su pokazali da ovaj koncept funkcioniše – tokom 18 godina koliko sam radio sa Benettonom."

Osim kampanja, Toscani je sa Luciano Benettonom pokrenuo i magazin Colors početkom 1990-ih, u saradnji sa grafičkim dizajnerom Tiborom Kalmanom. Magazin je slavio multikulturalnost i beležio promene u globalnom društvu.

Toscani i Benetton su takođe osnovali istraživački centar Fabrica u Trevizu, koji je postao kreativni hub za mlade talente.

Nakon razlaza sa Benettonom 2000. godine, Toscani je nastavio da se bavi projektima vezanim za društvene teme, uključujući prava LGBTQ+ zajednice, borbu protiv rasizma i podizanje svesti o anoreksiji.

Oliviero Toscani ostavio je neizbrisiv trag u svetu fotografije i oglašavanja, spajajući umetnost i društveni aktivizam.