Pre 21 godinu, bivša prva dama i prava ikona stila, Jacqueline Kennedy Onassis preminula je u Njujorku.

Posebno prošireno izdanje njene biografije iz 2004, pod nazivom What Jackie Taught Us, koju je napisala Tina Santi Flaherty koja je poznavala Prvu damu, otkriva nam malo poznate detalje kao što je njen kratkotrajan rad u Vogue. 

(30 slavnih citata najuticajnijih ljudi iz sveta mode)

U čast jednoj od najglamuroznijih dama u istoriji rešili smo sam da podelimo zanimljivosti iz njenog života. 

Irsko poreklo

Iako se na osnovu njenog devojačkog prezimena Bouvier oseća njeno francusko nasleđe kao i poznavanje francuskog jezika koje je pokazala na večeri sa francuskim predsednikom Charles de Gaulle u Versaju, Jackie je zapravo samo jednim malim delom Francuskinja.

Njena majka, Janet Lee je bila čista Irkinja, potomak doseljenika koji su pobegli iz County Corka zbog Velike gladi koja je pogodila Irsku 1852. I ako je Jackie dobila francusko prezime sa očeve strane, njen otac je zapravo bio Škot i Englez. 

Rad u Vogue

Pre nego što je krasila dvorane Bele kuće, jackie je radila u modnom magazinu u kom je bila zaposlena kao mladi urednik, kada je imala samo 21 godinu. Od čitavih 1 279 kandidata, sa diplomom George Washington Univerziteta Jackie je bila odabrana da radi šest meseci u Vogue kancelariji, na Menhetnu i narednih šest u Parizu, nakon pobede magazina u Prix de Paris esejskom takmičenju, 1951. godine.

Iako je bila veoma pogodna za ovu ulogu, s obzirom na njeno znanje francuske književnosti, Jackie je dala otkaz već prvog radnog dana, navodno zato što je mislila da dominantno Vogue žensko okruženje bi ometalo njene šanse za brak, koji je njoj bio veoma važan.

Možda je zapravo ova dama tačno znala šta radi (i šta hoće!) kada je nakon toga otišla na sastanak sa tadašnjim senatorom John F. Kennedy povodom njenog narednog posla, za mesto kolumnistkinje u Washington Times-Herald.


Veridba

Pre nego što je Jackie počela da izlazi sa John F. Kennedy ona je bila verena za Johna Husteda, poznatog biznismena sa Vol Strita, 1952. godine. Dok je Husted bio iz ugledne porodice, ona je više žudela za drugačijim načinom života, prema podacima koje je Tina iznela u knjizi.

Prema detaljima iz njenih drugih biografija, njena majka je bila protiv tog braka jer je smatrala da Husted nije bio odgovarajućeg društvenog položaja, a sem toga, zarađivao je samo 17 000 dolara na godišnjem nivou. Šta god da je razlog, Jackie je prekinula veridbu posle tri meseca, a o samom povodu se nikada nije mnogo pričalo. 

Zalaganje za umetnost

Ona nije bila samo sila iza očuvanja Grand Central Stationa i Lafayette Square u Vašingtonu, već i za Metropolitan Museum of Art’s Temple of Dendur, koji je takođe sačuvan zahvaljujući njoj.

Svesna poteškoća koje je muzej imao sa nedostacima sredstava, Jackie se borila za očuvanje nubijskog spomenika koji bi inače bili uništeni od strane nasipne brane Aswan Dam. Godine 1963, Jackie je pozvana od strane državnog sekretarijata da izabere jedan od ugroženih delova koji treba da budu spaseni, a ona je tada predložila da to bude Temple of Dendur.

Smrt muža

Svesna koja je moć medija i naravno nasleđa svog muža, Jackie je pomogla u kovanju nove reči Kamelot, koja je označavala godine provedene u Beloj kući jer su oboje obožavali muziku iz filmske sage o kralju Arturu.

Nedelju dana nakon što je predsednik Kennedy ubijen, pozvala je novinara Theodore H. White koji je pisao članak o atentatu za Life magazin u njen dom u Hyannis Port. Kako bi stavila u fokus samo ubistvo Kennedy, ona je podelila priču o njegovoj opsesiji o kralju Arturu, koju je imao kao mali dečak.

Zapratite ELLE na Viberu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>http: //www.viber.com/ellesrbija