Mentalno zdravlje mladih je jedna od važnih društvenih tema kojoj se, usled svih izazova koje nosi naša užurbana svakodnevica, ukazuje isuviše malo pažnje, pa je ona, i pored očiglednih pomaka, još uvek u domenu tabua. Štaviše, podaci pokazuju da u Srbiji čak 1/3 mladih ne zna kako može dobiti psihološku pomoć, dok gotovo 40 odsto njih kaže da bi stigma u vezi sa mentalnim zdravljem morala da se smanji kako bi se ohrabrili da zatraže neophodnu pomoć.
Upravo kako bi se skinula stigma sa tema kao što su anksioznost ili depresija kod mladih i kako bi se omogućilo da besplatna pomoć bude dostupna svima, Maybelline New York je u okviru svoje globalne kampanje Brave Together (Hrabri zajedno) prošle godine dao podršku UNICEF-u da se dalje unapredi savetodavna i edukativna veb platforma „Sve je OK“, koja mlade u Srbiji ohrabruje da potpuno besplatno i anonimno potraže podršku stručnjaka putem četa. Ovaj vid podrške je dostupan svim mladim osobama između 15 i 30 godina koji osećaju potrebu da o problemima i emocijama koje ih muče popričaju sa profesionalcima ili osobom od poverenja. Kroz samo nekoliko klikova, na vrlo jednostavan način, dolazi se do čet prozora u donjem desnom uglu početne stranice, u okviru kog su svakog dana od 18 do 22 časa na raspolaganju besplatni saveti stručnjaka koji pružaju podršku svima kojima je pomoć neophodna.
Platformu su osmislili psiholozi, psihoterapeuti, omladinski radnici i mladi uz veliku podršku partnera: UNICEF-a, OPENS saveza, Instituta za mentalno zdravlje i NADEL-a. Na njoj se, osim čet podrške i dostupnih telefonskih linija SOS centara u slučaju da je pomoć hitno potrebna, nalazi mnoštvo korisnih tekstova u kojima mladi mogu da saznaju šta karakteriše anksioznost, a šta depresiju, kako da odagnaju neprijatne i opsesivne misli, kako da se izbore sa emocijama ili dodatno upoznaju sebe.
Platforma je prilagođena i roditeljima kojima je na stručan način predočeno kako mogu pomoći svom adolescentu da prebrodi brojne teškoće koje sa sobom nosi postpandemijsko doba.
U okviru ovogodišnje Brave Together kampanje u Srbiji pokreće se i novi program uzajamne vršnjačke podrške BRAVE Talk, u okviru kog će se, prevashodno na fakultetima, raditi na osposobljavanju mladih da pruže pomoć svim osobama u svom okruženju za koje primete da se suočavaju sa poteškoćama. Kroz usvajanje BRAVE komunikacije, oni će naučiti kako da prepoznaju znake kada je nekome teško, kako da pronađu siguran prostor za poverljiv razgovor, kako da aktivno postavljaju pitanja, vode računa o njihovim osećanjima i ohrabre ih da potraže stručnu pomoć.
„Svesni smo da biti mlad u 2023. godini nije lako i da se adolescenti suočavaju sa brojnim poteškoćama koje narušavaju njihovo mentalno zdravlje. Iako živimo u doba sa nikad većom povezanošću ljudi putem društvenih mreža, usamljenost i otuđenost sve su češća pojava. Upravo zato smo, kao brend koji brine o dobrobiti zajednice u kojoj posluje, podržali UNICEF da proširi i unapredi platformu ’Sve je OK’ da bi mladima bila data mogućnost da i putem četa izraze svoje bojazni i potraže besplatnu pomoć od stručnjaka. Uz to, kroz BRAVE Talk kampanju, želimo i da ih ohrabrimo da razgovaraju i saslušaju jedni druge i tako hrabri zajedno pronalaze rešenja“, istakla je Jelena Aleksić, koordinatorka projekta Brave Together.
10 KOMADA KOJE SVAKA ŽENA U PEDESETIM TREBA DA IMA U SVOM GARDEROBERU: Inspirišite se da postanete ikona stila
OVI MODELI PANTALONA NAJBOLJE PRISTAJU ŽENAMA 50+ : Modne ikone sa Instagrama ih uključuju u svoje dnevne outfite
ANGELINA JOLIE PROŠETALA NAJPOŽELJNIJU TORBU ZA 2023. GODINU: Košta preko 3000 dolara i ponovo vraća u modu XXL formu
9 PROIZVODA KOJE NE BI TREBALO DA KORISTITE KADA PREĐETE 50: Umesto da čine lice svežim, daju potpuno suprotan efekat
DA LI ŽENE TREBA DA SE ODREKNU NASLEDSTVA U KORIST MUŠKOG ČLANA PORODICE? Ekonomska moć nad drugim je osnov nejednakosti