I dalje se borite sa aknama? Ovo su sastojci u nezi kože koje stručnjaci preporučuju da izbegavate

Ukoliko imate problematičnu kožu sklonu bubuljicama, otkrivamo sastojke koje će vam rutinu nege kože olakšati

Unsplash

Ako imate kožu sklonu aknama, verovatno najčešće niste uzbuđeni zbog dodavanja novog proizvoda u svoju rutinu nege. Sigurno ste jako obazrivi, odlučujući se samo za one proizvode u čiji učinak ste sigurni.


Suočeni sa toliko izbora, navigacija tržištem nege kože može delovati zaista zastrašujuće, a utvrđivanje šta će vašoj koži odgovarati često deluje kao rizik. Ovo je trenutak kada upoznavanje sa INCI listom (sastojcima) može biti od pomoći – eliminisaće deo nagađanja i pomoći vam da donesete prave odluke potkrepljene informacijama o tome šta vaša koža voli ili ne. Zato nas dermatolozisavetuju o tome kako prepoznati sastojke koji su dobri ili ne za kožu sa aknama.

Unsplash 

Koji sastojci u nezi kože su loši za akne?

Kada je u pitanju odabir pravih proizvoda za negu kože, savetuje se da se izbegavaju sastojci koji su previše isušujući, iritantni ili komedogeni (začepljuju pore) – stoga su opcije koje nisu komedogene najbolji izbor za održavanje zdrave i čiste kože.

Ali kako prepoznati „krivce”? 

Alkohol: Alkohol može previše isušiti kožu, što dovodi do iritacije i povećane proizvodnje sebuma. Može se pojaviti kao izopropil alkohol ili etanol, a često je prisutan u tonicima i hemijskim eksfolijantima.

Mirisi: Mirisi u proizvodima za negu kože često izazivaju iritaciju i mogu izazvati upalu, pogoršavajući akne. Obratite pažnju na bilo šta na bazi citrusa ili lavande - često su označeni kao umirujući, ali za pogrešan tip kože mogu imati suprotan efekat.

Kokosovo ulje i kakao maslac: Iako su kokosovo ulje i kakao maslac veoma hidratantni za telo, takođe su veoma komedogeni.

Lanolin, izopropil miristat i izopropil palmitat:Ovi komedogeni vlažeći agensi često se nalaze u kremama za lice.

Silikoni: Obratite pažnju na dimetikon! Silikoni mogu zarobiti ulje i bakterije u porama, pogoršavajući akne. Takođe se često koriste u primerima i bazama za šminku, a iako neki nisu komedogeni, neki ljudi sa osetljivom kožom i kožom sklonom aknama smatraju ih problematičnima.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS):Ova gruba mešavina se često koristi u sredstvima za čišćenje, zbog svoje sposobnosti da se peni i stvara penu, ali može ukloniti prirodna ulja sa kože, što dovodi do isušivanja i iritacije.

Unsplash 

Koji sastojci u nezi kože su dobri za akne?

Sa druge strane, dermatolozi kažu da postoje mnogi sastojci koji su posebno korisni za kožu sa aknama. Oni pomažu u smanjenju upala, čišćenju pora i zarastanju bez dodatnih iritacija. 

Evo najboljih sastojaka za kožu sklonu aknama:

Salicilna kiselina:Beta-hidroksi kiselina koja eksfolira unutrašnjost pora, sprečavajući začepljenje i smanjujući akne.

Nikotinamid:Poznat po svojim antiinflamatornim svojstvima, pomaže u smanjenju crvenila i reguliše proizvodnju sebuma.

Cink:Umiruje upalu i pomaže u zaceljivanju kože, smanjujući težinu akni.

Benzoil peroksid: Ubija bakterije koje uzrokuju akne i smanjuje veličinu i težinu nedostataka.

Hijaluronska kiselina:Hidratira kožu bez začepljenja pora, pomažući u održavanju ravnoteže vlage.

Azelaicna kiselina: Smanjuje upalu i pomaže u smanjenju post-aknenih mrlja, što je odlična opcija za osobe sa ožiljcima od akni.

Hipohlorna kiselina:Smanjuje bakterije u porama koje doprinose aknama.

Unsplash 

Sada, kada ste postali ekspert u tumačenju INCI lista, istražujte, postupajte oprezno i uvek testirajte svaki novi sastojak, pre nego što ga uvrstite u rutinu. Počnite sa upotrebom jednom ili dvaput nedeljno, postepeno povećavajući učestalost kako bi videli kako vaša koža reaguje. 

Izvor: ELLE.UK