Suva koža je jedan od najčešćih problema sa kojim se suočava sve više ljudi. Zapravo, određena istraživanja pokazala su da gotovo 29% odraslih ima suvu kožu, a ona postaje sve zastupljenija sa godinama. Zato i ne čudi što je #dryskinproblems tako popularan hashtag na mrežama sa čak 800 miliona pretraga.
Nanošenje vaše omiljene kreme može pomoći u ublažavanju simptoma suve kože. Ali sama hidratantna krema nije uvek efikasna ili može da reši problem na duže staze.
Jednako je važno napustiti navike u svakodnevnoj rutini koje mogu uzrokovati suvoću (ili čak oštećenja), kako bi vaša koža bila najzdravija. Na taj način može zadržati više vlage, sprečiti njeno isparavanje, čime dolazi do prirodnog procesa popravljanja.
Nastavite da čitate da biste saznali zašto vaša koža može biti i dalje suva, čak i kada redovno vlažite kožu, i šta možete da uradite povodom toga.
ŠTA SVE IZAZIVA SUVOĆU KOŽE?
1. Prečesto čišćenje
Prečesto pranje lica je čest uzrok suve kože. Preteranim pranjem i čišćenjem oštećujete zaštitnu barijeru, oduzimate joj prirodna ulja i remetite prirodni pH. Koža koja "škripi" nakon umivanja je veliko no-no u slučaju da se mučite sa suvoćom.
Stručnjaci preporučuju čišćenje jednom dnevno, pred spavanje, i redovno "prskanje" vodom, što pogotovo važi za jutarnje umivanje - dakle, voda, i samo voda, bez pena za lice i slično.
2. Jaka sredstva za čišćenje kože
Takođe je važno kojim proizvodom čistite kožu. Ako je vaše sredstvo za čišćenje previše grubo, može ukloniti prirodna ulja kože, ostavljajući vaše lice neprijatno zategnutim. Obično su krivi sulfati i njih morate izbegavati u širokom luku, pogotovo natrijum lauril sulfat i natrijum lauret sulfat.
3. Topla voda
Osećaj je tako dobar, ali pranje lica toplom vodom može dovesti do suve kože. To je zato što topla voda uklanja masne supstance u našoj koži koje joj pomažu da zadrži vlagu.
4. Ne radite piling
Ako mislite da suvoj koži nije potreban piling, razmislite ponovo. Redovno nežno pilingovanje je od suštinskog značaja za uklanjanje mrtvih ćelija kože na površini, tako da vlaga može doći do živih ćelija kože ispod.
5. Previše pilinga
Sa druge strane, nije dobro ni da preterujete sa pilingom. Kada ga primenjujete prečesto ili previše agresivno, možete napraviti sitne pukotine na barijeri kože koje dovode do većeg gubitka hidratacije i upale.
6. Oštri aktivni sastojci
Nisu samo određeni pilinzi ti koji mogu dovesti do suve kože. Drugi aktivni sastojci mogu imati isti efekat. Poznato je da retinol i drugi članovi porodice retinoida izazivaju suvoću, ljuštenje, crvenilo i svrab, posebno tokom prvih mesec ili dva koripćenja. Vitamin C u obliku L-askorbinske kiseline takođe može predstavljati problem.
7. Hidratacija samo sa humektantima
Humektanti su sastojci koji privlače vodu (kao što su glicerin i hijaluronska kiselina) i koji uvlače vlagu u epidermis iz dermisa ili okoline. Ali osim ako ne živite u vlažnoj klimi, mogu pogoršati suvoću ako ih koristite samostalno.
U prevodu - ukoliko se nalazite u vlažnom okruženju, humektanti će povući vlagu iz vazduha i stoga pomoći vašoj koži da ostane hidrirana, ali, ukoliko ste u suvoj klimi, ovlaživači mogu izazvati dehidraciju vaše kože povlačeći vlagu iz dubljih slojeva na površinu, gde dalje isparavaju. Iz tog razloga, najbolje je kombinovati humektantne sastojke sa okluzivnim sredstvima.
8. Hidratacija samo sa okluzivnim sredstvima
Okluzivni sastojci su masni ili voštani sastojci (kao što su petrolatum, lanolin i ulje jojobe) koji formiraju zaštitnu barijeru na površini vaše kože. Njihov posao je da "zaključaju" vlagu, a ne da je isporuče - pa ako nemate dovoljno vode u vašoj koži, neće učiniti ništa da reše problem suvoće. Dakle, ulja i slični proizvodi u slučaju izrazito suve kože nisu dovoljna.
9. Oštećena kožna barijera
Ako na vašoj kožnoj barijeri postoje pukotine, vlaženje pomoću humektanata i okluzivnih sredstava neće rešiti suvoću - biće vam potrebni dodatni sastojci da popravite oštećenja.
10. Raslojavanje proizvoda pogrešnim redosledom
Možda imate sve prave proizvode za uklanjanje suvoće kože, ali oni ne rade jer ih nanosite pogrešnim redosledom.
Najveća zamka je sa uljima. Neki su mišljenja da ulja treba da nanositi pre krema kako bi je koža bolje upila. Postoje čak i uljani serumi koji su navodno nežniji, iako to zapravo u praksi nije slučaj.
Ulja su okluzivna i formiraju barijeru na površini vaše kože – tako da sve što nanesete preko njih možda neće u potpunosti prodreti dublje i nećete dobiti hidrataciju koja je potrebna vašoj koži. Ulja za lice treba da su neka vrsta telohranitelja za vašu kožu, ili kao gornji premaz koji je tu da zapečati sve proizvode koji se nalaze ispod, duboko u koži.
11. Previše vlaženja
Najneočekivaniji uzrok suve kože je taj što možda koristite previše hidratantne kreme. Tako neki stručnjaci veruju da je to neophodno samo za 10-15% ljudi sa genetski suvom kožom. Jedno istraživanje je čak otkrilo da dugotrajna upotreba hidratantnih krema na normalnoj koži može oslabiti funkciju zaštitne barijere i povećati podložnost iritantima.
12. Nedostatak vitamina A
Vitamin A je ključna hranljiva materija za regulisanje proliferacije, diferencijacije i obrta ćelija kože. Ali, ukoliko ne ispunjavate zahteve svog tela, može izazvati prebrzo opadanje ćelija kože, što dovodi do suvoće, pa čak i stanja kao što je atopijski dermatitis, odnosno ekcem. Povećanje količine vitamina A u vašoj ishrani može pomoći u rešavanju problema sa suvoćom.
13. Usporen metabolizam
Spori metabolizam može biti uzrok suve kože, i to češće nego što mislite. Sa smanjenom cirkulacijom, koža postaje suva jer ne dobija dovoljno hranjivih materija i otpadni proizvodi se ne uklanjaju odmah iz organizma.
Kako hidrirati kožu na pravi način
1. Započnite rutinu hidratantnim serumom
Hidratantni serumi isporučuju humektante, sastojke koji vole vodu i koji uvlače vlagu u kožu. Postavljanje jednog sloja ispod vaše hidratantne kreme će vam dati dodatni podsticaj hidrataciji.
2. Dodajte sastojke za popravku barijere kože
Ako sumnjate da je vaša kožna barijera oštećena, potražite proizvode sa ceramidima i masnim kiselinama koje će bukvalno popraviti pukotine. Niacinamid takođe može biti od pomoći, jer povećava proizvodnju ceramida.
3. Koristite odgovarajuću hidratantnu kremu
Potražite hidratantnu kremu sa balansom ovlaživača (poput aloje ili glicerina) i okluzivnih sredstava (poput shea putera ili ulja jojobe). Na taj način će efikasno obavljati svoj posao obnavljanja vlage i sprečavanja gubitka vode.
4. "Zaključajte" vlagu uljima
Ovo je opciono, ali ako je vaša koža veoma suva, nije loše da razmislite da "zaključate" hidratatore poslednjim korakom: uljem za lice. Kada se nanese, delovaće kao barijera na vašoj koži i sprečiće isparavanje vode.
Načini za sprečavanje pogoršanja suve kože
- Koristite blaga sredstva za čišćenje kože
- Nanesite hidratantni tonik (nikako sa alkoholom)
- Nežni umesto mehaničkog pilinga (mlečni i voćni pilinzi)
- Koristite aktivne sastojke koji ne isušuju (retinoidi i derivati vitamina C)
- Obratite pažnju na ishranu i suplemente (više proteina)
Kada posetiti dermatologa
Suva koža je izuzetno česta pojava, i obično se poboljšava pravilnom rutinom. Ali trebalo bi da se obratite dermatologu ukoliko osetite sledeće simptome:
- Uporni svrab koji ometa vaš svakodnevni život ili vas drži budnim tokom noći
- Pukotine na koži, osip ili druge rane
- Znaci infekcije kao što su zapaljenje, toplota ili crvenilo
- Nema poboljšanja stanja suve kože čak ni nakon hidratantne rutine nege kože
10 KOMADA KOJE SVAKA ŽENA U PEDESETIM TREBA DA IMA U SVOM GARDEROBERU: Inspirišite se da postanete ikona stila
OVI MODELI PANTALONA NAJBOLJE PRISTAJU ŽENAMA 50+ : Modne ikone sa Instagrama ih uključuju u svoje dnevne outfite
ANGELINA JOLIE PROŠETALA NAJPOŽELJNIJU TORBU ZA 2023. GODINU: Košta preko 3000 dolara i ponovo vraća u modu XXL formu
9 PROIZVODA KOJE NE BI TREBALO DA KORISTITE KADA PREĐETE 50: Umesto da čine lice svežim, daju potpuno suprotan efekat
DA LI ŽENE TREBA DA SE ODREKNU NASLEDSTVA U KORIST MUŠKOG ČLANA PORODICE? Ekonomska moć nad drugim je osnov nejednakosti