Vitamini i sve druge hranljive materije (voda, minerali, proteini, esencijalne masnoće) našem organizmu potrebni su svakoga dana, jer on počinje da trpi istog trenutka kada te potrebe ne podmirimo. To se obično dešava kada ljudi koji se bore s viškom kilograma samoinicijativno počnu da drže neku od popularnih dijeta, bez prethodnih konsultacija s nutricionistom i detaljne provere aktuelnog zdravstvenog stanja. Često zavarani činjenicom da su prilično brzo izgubili kilogram ili dva, misle da je dijeta tim bolja što se više hrane odreknu.
Time, zapravo, sebi čine medveđu uslugu, jer osim što telo dehidrira (ta dva izgubljena kilograma nisu istopljene masne naslage, već rezultat isušivanja – gubitka vode iz tela), posledice mogu biti i mnogo ozbiljnije, od hipoglikemije (pad šećera u krvi), preko sistemskog umora i pada opšteg nivoa energije, do poremećaja rada bubrega, pada krvnog pritiska, glavobolje, mučnine, dijareje ili neredovne stolice, nesanice… Ako zaista imate problema s kilažom, potražite savet nutricioniste, farmaceuta ili lekara i nikada se nemojte upuštati u drastične dijete na vlastitu ruku, koliko god nečija priča o lako i brzo izgubljenim viškovima zvučala primamljivo.
Veoma je važno da pronađete dijetu koja odgovara vašem tempu života. Ako su vaš problem samo onih čuvenih tri kilograma viška, razmislite – dijeta vam možda nije ni potrebna. Biće dovoljno da malo korigujete način ishrane i svakodnevnog života, unesete malo discipline u navike i lagano, za mesec do mesec i po dana dođete do svoje idealne težine. Nutricionisti savetuju da sebi prvo odredite vremenski cilj u kojem ćete biti posvećeni novom načinu života (režimu ishrane) i da onda u razgovoru sa stručnjakom pronađete uzroke nagomilanih viškova. Kada ih definišete, a oni neretko leže u nedostatku discipline, neredovnoj ishrani ili premalo kretanja, dolazite do onoga „šta učiniti“. Da li da kilograme skidate brzo – odjednom promenite režim ishrane i način života; ili da se postepeno prilagođavate. Imajte na umu da nije realno očekivati da ćete na mesečnom nivou (na zdrav način) skidati više od pola, a najviše kilogram i po masnog tkiva. Brzog rešenja nema! Suvišno masno tkivo treba potrošiti, istopiti, a za to treba dosta truda i znoja. Način na koji ćete prihvatiti ovu činjenicu je individualan, ali je put do zdrave i vitke linije uvek isti. Jesti umereno, manje nego obično i unositi one namirnice koje organizmu obezbeđuju ono što mu je potrebno za normalno funkcionisanje: voće, povrće, ribu, orahe… I kretati se! Uporna i disciplinovana fizička aktivnost je neophodna, a udobne cipele ili patike dovoljna su investicija da biste, na primer, pešice išli do posla i natrag svakoga dana.
Istina je i to da je prosečnoj osobi mnogo lakše da naslaže višak kilograma nego da ih se reši. Ipak, brzina nije važna, bitan je osećaj zdravlja i zadovoljstvo ličnim načinom života. Dobro se hraniti, ispucati nakupljeni stres u rekreaciji, naspavati se, to su vredni pozitivni bodovi koje treba skupljati iz dana u dan, a oni donose mnogo zdravije, efikasnije i dugotrajnije rezultate od takozvanih negativnih bodova koje sakupljamo odričući se hrane i brojeći kalorije.
Dukanova dijeta
Ako baš insistirate na dijeti, trenutno je u Evropi najrasprostranjenija Dukanova dijeta, francuski režim ishrane koji je svoju popularnost stekao nakon što su ga prihvatile Gisele Bündchen i J. Lo. Njen autor je doktor Pierre Dukan, sprovodi se u četiri faze – napad, gubitak težine, konsolidacija i stabilizacija – a ideja je da se metabolizam natera da zalihe masnih naslaga troši tako što će ih pretvarati u energetski potencijal tela.
Režim je prilično drastičan, nedeljno može da se izgubi tri do pet kilograma i predstavlja poboljšanu verziju čuvene proteinske dijete. Ako se odlučite za Dukanovu dijetu, vodite računa o tome da tokom trajanja režima u organizam unosite neophodne vitamine i minerale u vidu suplemenata, izbegavajte začine, šećer, masti i ulja. Takođe treba da hodate najmanje pola sata dnevno, jer tako najlakše sagorevate kalorije.
PRVA FAZA
Faza napada podrazumeva konzumiranje samo veoma posne teletine, govedine, piletine i ćuretine (bez kožice), sveže ribe, školjki, jaja, nemasnih mlečnih proizvoda (jogurt s 0% masti ili potpuno obrano mleko). Neophodno je piti najmanje 2,5 litara vode dnevno. U ovoj fazi ne bi trebalo ostati duže od 10 dana, a u prvih pet trebalo bi da izgubite do 3,5 kilograma.
DRUGA FAZA
U ovoj fazi masne naslage trebalo bi da počnu da se tope i ne biste smeli da gubite više od kilograma nedeljno. Što se ishrane tiče, uvodi se nezrnasto povrće, koje se konzumira svakog drugog dana u kombinaciji s proteinskim namirnicama iz prve faze. Preostali dani isti su kao u prvoj fazi, a što se pripreme mesa tiče, nikako ga nemojte pržiti na ulju ili puteru, najbolje je da ga obarite ili ispečete u rerni. Povrće treba da ima mali glikemijski indeks, opredelite se zato za zelenu salatu, spanać, celer, krastavce, papriku, paradajz, rotkvice, brokoli. I ne zaboravite, 2,5 litara vode dnevno, najmanje. U ovoj fazi treba da ostanete dok ne dostignete željenu težinu.
TREĆA FAZA
Ili period konsolidacije: porcija voća, dve kriške integralnog hleba i 150 grama mladog sira dozvoljeni su svakog dana. Dva puta nedeljno možete da konzumirate i hranu koja sadrži skrob – krompir, pirinač, druge žitarice, s tim što vam se ishrana i dalje bazira na proteinima. Takođe, dva puta nedeljno možete sebi da dozvolite obrok kakav želite, uključujući i vino i desert, ali vodite računa o tome da dan nakon ovakvog ručka smete da jedete samo proteine. Ovu fazu treba da sledite po četiri dana za svaki kilogram koji ste izgubili u prethodnim fazama (ako ste smršali osam kilograma, onda je to 32 dana).
ČETVRTA FAZA
Stabilizacija: jedete normalno, s tim što jedan dan nedeljno ostajete isključivo pri proteinima. Ovog režima trebalo bi da se pridržavate ako želite da očuvate postignutu kilažu.
10 ZLATNIH PRAVILA
Da biste stigli do svoje savršene figure, dovoljno je da se pridržavate 10 zlatnih pravila zdrave ishrane. Ne traže previše discipline i ne oduzimaju mnogo vremena i lako ih je pratiti:
1. Smanjite ukupan dnevni unos hrane
2. Nikad ne večerajte nakon osam uveče
3. Budite fizički aktivni
4. Jedite više voća, povrća, ribe, morskih plodova, belog mesa
5. Ako ne možete bez slatkog, umesto belog, koristite žuti šećer
6. Umesto belog hleba jedite ražani ili integralni
7. Izbegavajte krompir, grašak, pasulj, sočivo
8. Podelite dnevnu ishranu na tri obroka i dve užine, s tim da između dva obroka napravite pauzu od najmanje dva sata
9. Iz ishrane izbacite: veštačke zaslađivače, alkohol, gazirana pića, voćne sokove, grickalice, pohovano i prženo meso, mesne prerađevine, punomasne mlečne proizvode, sosove, teške slatkiše
10. Vodite računa kad kombinujete namirnice (ne mešajte ugljene hidrate i protein, mlečne proizvode i proteine iz mesa, zaboravite na slatkiše nakon obroka).
Tajna vitke figure
Opasnost dijete po ljudsko zdravl je počinje s prvim danom svakog redukovanog režima ishrane koji ne podmiruje naše osnovne životne potrebe