Nutricionisti često umeju da nas savetuju kako je poželjno da pre pristupanja određenom režimu ishrane je potrebno uraditi jedan kratak detoks organizma, koji će eliminisati žudnju za hranom, probuditi naš digestivni sistem, i pripremiti telo za zdraviju ishranu.

Međutim, može biti vrlo komplikovano odrediti koja je hrana najbolja za pročišćavanje organizma.

Toliko je hrane koja ima osvežavajući i podmlađujući učinak na naše telo: vruć čaj, sirovo povrće i sveže voće. I to sa dobrim razlogom: hrana sa nerastvorivim vlaknima (kao što je sirovo povrće) ili sa efektom diuretika (kao zeleni čaj), podstiče ubrzano varenje i čisti gastrointestinalni trakt.

Ova hrana je najbolji izbor kada se radi o "čišćenju". Međutim, evo još nekih nama omiljenih namirnica koje takođe u ovome pomažu.

Artičoka

Artičoka sadrži biljni antioksidant koji se zove kafeoilkinična kiselina, i koristi se za lečenje oštećenja jetre jer stimuliše protok žuči. Žuč pomaže telu da brže vari masti, a dobar žučni protok spašava sistem potencijalno štetnih supstanci koje se nalaze u masnoj hrani.

Avokado

Avokado obezbeđuje monozasićene masne kiseline i glutation, jedinjenje koje blokira absorpciju nekih masti koje izazivaju oksidativna oštećenja, a esencijalan je za čišćenje kanala jetre.

Repa

Ovo je retka jestiva biljka koja sadrži betalaine, odnosno pigmente koji daju cvekli tamno crvenu boju, i ima jaka anti inflamatorna i fungicidna svojstva. Betalaini poboljšavaju strukturu ćelija i podstiču regeneraciju jetre, koja je glavni detoks organ u telu.

Brokoli

Radi se o krstonosnom povrću, koje je inače dobilo ime prema svojim ukrštenim cvetovima i jakim antioksidantnim sastojcima. Nauka pokazuje da ishrana puna ovakvog povrća smanjuje rizik od pojave raka. Drugo povrće koje pripada ovoj grupi je kupus, karfiol, prokelj i kelj.

Blitva

Omogućava žuči da se bolje veže za veće lipidne molekule i da ih razdvoji. Preostale kiseline žuči se zatim neometano izbacuju iz gastrointestinalnog trakta, noseći sa sobom preostale lipidne molekule. Povezivanje žučne kiseline dakle pomaže da se loš holesterol drži pod kontrolom.

Maslačak

Koren maslačka reguje kao diuretik povećanjem proizvodnje urina.

Mirođija i morač

Ovo su biljke pune vitamina i protivupalnim sastojcima. Mirođija sadrži hemikalije koje pomažu aktivaciju glutatonina, antioksidanta iz jetre koji oslobađa radikalne molekule i razoružava ih. Morač je bogat vitaminom C, koji ima antimikrobna i antioksidantna svojstva.

Zeleni čaj

Bogatiji je antioksidansima više nego beli, crni ili oolong čaj, iako svi dolaze od iste biljke. Kofein u zelenom čaju daje ovom piću diuretska svojstva, što ublažava nadutost izazvanu zadržavanjem vode.

Limun

Kao i svi citrusi, limun je bogat vitaminom C koji je antioksidans.

Silimarin

Ovo je biljka koja se često ispituje u polju detoksikacije jetre. Iako je potrebno više naučnih preporuka, silimarin sadrži mešavinu polifenoličke sastojke koji pomažu jetri pri otklanjanju toksina iz krvnih ćelija.

Crni i beli luk

Obe biljke pripadaju porodici alijuma, koji daju ljuti ukus hrani. Ove biljke sadrže flavonoide koji stimulišu proizvodnju glutationa, jednog od najjačih antioksidanasa jetre. Crni i beli luk obezbeđuju jaku antibakterijsku podlogu, a sadrže i sastojke za poboljšanje imunološkog sistema.

Drugo zelje i sveže povrće

Dobar su izvor glutationa, esencijalng za detoks kanala jetre. Sveže povrće obezbeđuje i nerastvorljiva vlakna koja pokreću stomak. Dakle, kelj, blitva i brokoli!

Pšenična trava

Pšenična trava je bogata vitaminima i mineralima, a često se servira u prahu ili u vidu soka. Iako nedostaje naučnih dokaza da je toliko zdrava, proizvodi koji sadrže pšeničnu travu mogu uneti ukusnu i niskokaloričnu raznovrsnost vašem izboru detoks hrane i pića.

Jogurt

Jogurt koji sadrži probiotike snabdeva vas zdravom bakterijom koja jača vaš gastrointestinalni trakt i njegovu floru, pomaže varenje i povećava imunitet.