Kao što ime sugeriše, peganska dijeta zasnovana je na paleo i veganskoj dijeti. Ukratko, osobe na paleo dijeti konzumiraju samo hranu koja je bila dostupna u eri paleolita (starije kameno doba) i to: povrće, voće, orasi, ribu i meso.
Obično isključuje mlečne proizvode, žitarice, šećer, mahunarke, ulja, so, alkohol i kafu. Veganstvo propisuje suzdržavanje od bilo kakvih životinjskih proizvoda i nusproizvoda – uključujući meso, ribu, jaja, sir, jogurt i med – i umesto toga jede se biljna hrana.
Uglavnom, ideja je jesti više povrća i biljaka i smanjiti unos prerađene hrane – osnovna ideja koju dele drugi planovi zdrave ishrane.
Tokom dana treba da se pridržavate pravila 5-4-3-2-1. Što to znači?
Dakle, peganizam sugeriše da tokom dana jedemo na sledeći način:
- 5 porcija povrća (osim korenastog povrća)
- 4 porcije ugljenih hidrata: voće i žitarice (osim pšenice)
- 3 porcije proteina: riba, piletina, jaja, nemasna govedina
- 2 porcije mono i polinezasićenih masti (avokado, orasi)
- 1 porcija sojinog ili bademovog mleka
Prednosti ove dijete
Glavne prednosti peganske dijete su nizak unos šećera, velika količina dijetalnih vlakana, kao i nekonzumiranje proizvoda koji sadrže pesticide, antibiotike i hormone.
Stručnjaci su suglasni da ako se veganstvo i paleo dijeta i dalje kritikuju zbog mogućih loših posledica na zdravlje, peganizam nema taj problem, jer ne isključuje niti jedan tip namirnice. Ovo je dijeta koja u suštini vrlo podseća na tipičnu mediteransku dijetu, a u kojoj je primat stavljen na konzumaciju svežeg voća i povrća, kao i lokalnih mlečnih i životinjskih proizvoda.
Kako peganizam utječe na gubitak kilograma?
Kako ovakvim hranjenjem uvelike smanjujemo unos industrijskog šećera, prerađene i pržene hrane, gubitak kilograma je zagarantovan. Ono što je velika prednost ove dijete u odnosnu na druge restriktivne načine prehrane je to što stvara zdrav odnos prema hrani, te baš nikad nećete osećati glad dok se hranite prema uputstvima peganizma, a istovremeno ćete mršaviti.