Dijeta s jajima jedna je od takozvanih metoda mršavljenja s niskim udelom ugljenih hidrata (i puno masnoća) i trebala bi da nam pomogne da izgubimo težinu. To znači da se puno belančevina apsorbuje, a ugljeni hidrati se uglavnom izbegavaju. Na dijeti s jajima trebali bismo da konzumiramo do 35 jaja nedeljno, dakle do pet dnevno. Budući da telo više ne mora da sagoreva ugljene hidrate, ono se vraća na vlastite zalihe masti. Pozitivna nuspojava: belančevine osiguravaju da se mišićna masa ne razgradi.
Kako je nastala dijeta s jajima?
Dijetu s jajima je pre gotovo 40 godina započela bivša premijerka Ujedinjenog Kraljevstva Margaret Thatcher. Tada joj je cilj bio da dođe do željene težine pre pobede na izborima. Kažu da je dijeta s jajima pridonela da je „željezna dama“ u dve nedelje izgubi devet kilograma. Ali važnije je i zdravije da ostanete dosledni u kontinuitetu nego da se fokusirate na instant rešenja.
Kako jaja utiču na telo?
Jaja su godinama imala lošu reputaciju – i to pogrešno – zbog visoke vrijednosti kolesterola. Naime, kolesterol koji se nalazi u jajetu gotovo da ne utječe na vrijednosti kolesterola u krvi. Čak su (iznenađujuće) zdrava, jer osim proteina sadrže i druge dobre sastojke. To uključuje:
- vitamine D, B12 i K
- biotin
- minerale u obliku gvožđa i selena
Osim toga, jaje sadrži visok udeo nezasićenih masnih kiselina, koje se smatraju posebno zdravima.
Koju hranu još možemo da jedemo na dijeti s jajima?
Za razliku od onoga što bi u početku mogli da pomislimo, dijeta s jajima nije klasična brza dijeta, jer to bi značilo da možeš da jedeš samo jaja. Prema principu unosa niske razine ugljenih hidrata, ovde je dopuštena i druga hrana. To uključuje:
- povrće, na primer paradajz, krastavci, paprika, luk, brokula, spanać
- voće, na primer jabuke, banane, mandarine, jagode
- nemasno meso, na primer pileće ili pureće meso
- nemasna riba, na primer bakalar, smuđ
- niskokalorična pića, na primer sokovi (s visokim sadržajem vode)
- kava
Sledeće namirnice, s druge strane, treba u velikoj meri izbegavati:
- ugljene hidrate, na primjer proizvodi od belog brašna ili gotova jela
- masti
- šećer
- alkohol
Ideje za recepte za dijetu s jajima
- Doručak: razmutite dva jaja i dodajte komadiće paradajya. Tu je i citrusno voće poput narand\e ili grejpa te šoljica čaja ili kafe.
- Ručak: mali filet pilećih prsa i salata od paradajza, paprike, krastavca i maslina, na primer. Za dezert opet citrusi poput grejpa. Uz to popijte dobar sok od jabuka.
- Večera: dva jaja (kuvana), s malo svežeg sira i šoljica čaja.
Napomena
Jaja su zdrava, ali uvek treba paziti na jeru. Količina belančevina koju preporučuje Njemačko nutricionističko društvo (DGE) je 0,8 grama po kilogramu tjelesne težine dnevno za odrasle. Za ženu od 60 kilograma to bi bilo 48 grama belančevina (dobra 3 jaja dnevno). Gornja granica je dva grama po kilogramu telesne težine dnevno. Pre svake dijete, posavetujte se sa svojim lekarom!