Osećate se umorno ovih dana? Niste jedini. Dok dugi letnji dani puni svetlosti podstiču energiju (socijalizaciju i sve druge aktivnosti) – hladne, mračne jesenje noći često imaju suprotan efekat, čineći nas manje sposobnima da funkcionišemo sa istim žarom.
To je osećaj sa kojim se mnogi od nas mogu poistovetiti. „Jesenje vreme može nas učiniti umornima zbog fenomena poznatog kao 'temperaturni šok' – naglih i nepredvidivih promena temperature i vremenskih uslova“, objašnjava Bethany Lawrence, osteopata i zdravstvena stručnjakinja. „Ove iznenadne promene mogu poremetiti cirkadijalne ritmove tela, što dovodi do umora i povećane želje za snom. Za razliku od leta, gde produžena dnevna svetlost i toplije temperature često podstiču na aktivnost i smanjuju pospanost, jesenje osveženje i mračni dani čine da telo žudi za više odmora“, dodaje ona.
Temperatura nas uspavljuje
Naše telo se zapravo najbolje odmara u hladnijem okruženju, pa pad temperature deluje kao prirodni sedativ. „Važno je razumeti kako sezonske promene, naročito hladnije vreme, mogu uticati na obrasce spavanja“, kaže Bethany. „Tokom jeseni, pad temperature može podstaći duži i dublji san jer hladnija okolina pomaže telu da efikasnije reguliše osnovnu telesnu temperaturu, što je ključno za iniciranje i održavanje mirnog sna“, objašnjava ona. Nije ni čudo što više žudimo za snom.
Svetlost (ili njen nedostatak) nas čini umornijima
Takođe, večeri koje ranije počinju nas prirodno uslovljavaju da ranije legnemo. „Sa kraćim danima, telo proizvodi više melatonina, hormona koji reguliše ciklus spavanja i buđenja, što nas prirodno može učiniti umornijima kako se dani skraćuju“, objašnjava Bethany.
Kako se boriti protiv jesenje pospanosti?
Jesenja pospanost je sasvim uobičajena. Mnogi od nas će primetiti da se osećaju malo iscrpljenije. Dobra vest je da ovo može pružiti preko potrebnu priliku da uskladimo svoj odmor i relaksaciju.
Saveti za bolji san tokom prelaska godišnjih doba
„Ključni saveti za dobar noćni san dok se sezone menjaju uključuju pridržavanje redovnog rasporeda spavanja, stvaranje udobnog, hladnog okruženja za spavanje i osiguravanje izlaganja prirodnoj dnevnoj svetlosti kako biste regulisali nivoe melatonina. Izbegavanje teških obroka i kofeina neposredno pre spavanja takođe može doprineti boljem kvalitetu sna“, kaže Bethany.
Kako prilagoditi svoju rutinu spavanja za jesen?
Postepeno prilagodite raspored spavanja
„Kako se smanjuju sati dnevne svetlosti, pokušajte da idete na spavanje i ustajete u isto vreme svakog dana. Postepeno pomeranje rasporeda spavanja za 15-30 minuta ranije može pomoći telu da se prilagodi ranijim zalascima sunca“, predlaže Bethany.
Optimizujte svoje okruženje za spavanje
„Sa dolaskom hladnijeg vremena, učinite svoju spavaću sobu udobnom tako što ćete osigurati da je prostorija dobro provetrena i hladnija , oko 16-18°C, što je idealno za san. Koristite prozračnu posteljinu.“, kaže Bethany.
Izlažite se jutarnjoj svetlosti
„Prirodna sunčeva svetlost pomaže da regulišete unutrašnji sat tela. Pokušajte da izađete napolje ujutru (barem na terasu) kako biste imali benefite od izlaganja svetlosti, čak i ako je oblačno, kako biste signalizirali telu da je vreme za buđenje“, savetuje Bethany.
Stvorite doslednu rutinu pred spavanje
„Jesenje večeri pružaju odličnu priliku za kreiranje opuštajuće rutine pred spavanje“, kaže Bethany. „Bavite se smirujućim aktivnostima poput čitanja, laganog istezanja ili tople kupke kako biste pomogli telu da se smiri“, dodaje ona.
Obratite pažnju na ishranu
„Kako vreme postaje hladnije, često žudimo za tzv. comfort food, ali obilni obroci pre spavanja mogu poremetiti san“, upozorava Bethany. „Pokušajte da izbegavate teške večere ili konzumiranje kofeina i alkohola neposredno pre odlaska na spavanje“, savetuje ona.
Ostanite aktivni tokom dana
„Sa kraćim danima, lako je postati manje aktivan, ali redovno vežbanje može pomoći u regulisanju obrazaca spavanja. Pokušajte da ostanete aktivni, po mogućstvu tokom dana, kako biste bolje spavali“, preporučuje Bethany.
Ograničite dremke
„Iako ćete možda osećati više umora tokom jeseni, pokušajte da izbegavate duge dremke tokom dana, jer to može ometati noćni san. Ako vam je potrebna dremka, neka ona bude kratka – oko 20-30 minuta“, kaže Bethany.