Februar je stigao, a sa njim i prilika da se osvrnemo na navike koje smo želeli da sprovedemo u delo. Decembar i januar su doneli želju za promenama, ali sada je pravo vreme da se zapitamo – koliko smo istrajni u svojim wellness odlukama?
Statistika kaže da 80% ljudi ne uspe da održi svoje novogodišnje rezolucije do sredine februara, dok samo 8% istraje tokom cele godine. Ako osećate da polako gubite motivaciju, ne brinite – niste sami. Ključ uspeha leži u malim, doslednim koracima koji ne nose osećaj obaveze, već zadovoljstva. Umesto velikih i nerealnih ciljeva, fokusirajte se na one koje je moguće ostvariti.
Ako ste se malo udaljili od svojih planova, sada je idealan trenutak da ih osvežite i prilagodite. U nastavku teksta pročitajte 5 ključnih saveta koji prema nutricionistkinji mogu da vam pomognu da se vratite na pravi put!
Jutarnji ritual
Bilo da je reč o ranijem ustajanju radi vežbanja, meditacije, uživanja u šoljici čaja ili posvećivanju pripremi doručka, ključno je da ritual bude jasno definisan i da se ne preskače. Istraživanja pokazuju da strukturisane jutarnje navike postavljaju ton dana, šalju pozitivne signale telu i umu i pomažu da ih zadržite na duže staze.
Napravite nedeljni plan ishrane i kupovine
Planiranje obroka unapred, samo jednom nedeljno, može dugoročno promeniti vaš odnos prema ishrani. Osim što donosi osećaj organizovanosti i smirenosti, smanjuje stres i potrebu za poručivanjem hrane u poslednjem trenutku. Napravite plan, okačite ga na frižider ili koristite aplikaciju za planiranje obroka – meni je, recimo, Meal Planner bio od velike pomoći.
Mali podsetnik za 2025.
Pročitajte svoje wellness ciljeve iz decembra/januara i podsetite se zašto ste ih postavili.
Prilagodite očekivanja i ne postavljajte sebi nerealne ciljeve.
Ne čekajte savršen trenutak – svaki dan je nova prilika za dobru odluku.
Fokusirajte se na ono što dodajete svom telu, a ne na ono što izbacujete.
Ne budite strogi prema sebi – ishrana nije definisana jednim obrokom ili danom, već celokupnim odnosom prema sebi.
Odlazak u krevet do 22h
Možda zvuči kao nemoguća misija, ali ranijim ustajanjem dolazite do prilike i da dan završite ranije. San je izuzetno važan za regeneraciju tela, a odlazak na spavanje u pravo vreme podstiče prirodno lučenje melatonina – hormona sna. Rezultat? Više energije, bolja motivacija i kvalitetniji odmor.
Raznolikost u ishrani
Možda deluje kao izazov, ali pokušajte da svakog dana unesete najmanje pet porcija povrća. Sveže salate, potaži, čorbe, variva, pirei od povrća – mogućnosti su beskrajne. Uz dodatak svežih začina, semenki, orašastih plodova, mahunarki i žitarica, vaši obroci će biti ne samo raznovrsni, već i nutritivno bogati.
Unos tečnosti
Postavite sebi dnevni cilj kada je unos tečnosti u pitanju. Idealno bi bilo da to bude minimum dve litre vode, uz biljne čajeve, limunadu ili sveže ceđene sokove. Nakon prazničnog perioda, telu će prijati i lagani detoks uz hidrolate.