Nesvakidašnja lepota i jedinstven dizajn krase čak devet prostorija namenjenih samo JEDNOJ skulpturi. No, to nikako nije sve što je posebno u vezi njegovog veličanstva APOKSIOMENA, bronzanog ambasadora antičkog vajarstva zbog koga ...
Mnogo je razloga za posetu Lošinju, koje se prvenstveno ponosi titulom ostrva vitalnosti zahvaljujući blagodetima hiljada biljnih vrsta koje rastu na ovom podneblju u idiličnoj mediteranskoj klimi.
216 sunčanih dana godišnje, rezervat dobrih delfina, ogromno prostranstvo borove šume uz brojne peščane plaže (od kojih su neke nagrađene plavom zastavom), gostoljubivost ostrvljana ili pak atraktivna uvala Čikat koju krase stare vile i luksuzni hoteli, čitav niz primamljivosti koje decenijama privlače posetioce.
Međutim, od prošle godine ovo kvarnersko ostrvo na saveru Jadrana, turistima postaje još interesantnije.
U pitanju je samo jedna stavka, ali toliko važna da je zbog nje Lošinj smesta ucrtan na svetsku mapu destinacija sa kulturnom baštinom od neprocenjivog značaja.
Reč je o svojevrsnom nacionalnom blagu, sa kojim je javnost tek nadevno dobila priliku da se susretne. To je statua nastala u 1. ili 2. veku pre Hrista, izlivena u bronzi i skoro potpuno očuvana (nedostaju joj oči i mali prst), nađena na dubini od 45 metara u blizini samog ostrva.
Jedna od niza zanimljivosti u vezi pronalaska ovog bronzanog mladića jeste ta da ga je pronašao belgijski turista pre čitave dve decenije, ali je tek dve godine kasnije ugledao svetlost dana. Naime, ronilac je dugo razmatrao šta da učini sa svojim izvanrednim otkrićem, ali je na posletku ipak odlučio da pronalazak prijavi vlastima.
No, to nikako ne znači da je tajanstveni putnik kroz vreme bio spreman da se predstavi svetu.
Čak šest godina restauratori su svakodnedvno, milimetar po milimetar, pažljivo odstranjivali brojne morske organizme koje su nastanjivale ovog "čistača", a to nas dovodi do detalja o interesantanom paradoksu.
Naime, naziv Apoksiomen potiče od grče reči "apoxyesis" i označava sportistu koji se nakon vežbanja čisti, odnosno specifičnom alatkom - strugaljkom odstranjuje ulje, znoj i prašinu sa tela.
Ne zna se ko je skulptor, ali se pretpostavlja da je sama statua bila izuzetno vredna i u periodu kada je nastala, te da je tokom njenog prevoženja u neki veći grad poput tadašnje Akvileje, Ravene ili Pule, brod zahvatila oluja, te je Apoksiomen bačen u more ne bi li se olakšao brodski teret.
Danas, međutim, blista u svoj svojoj slavi u ustanovi koja je u potpunosti napravljena samo za njega, što ga utoliko čini još posebnijim.
Naizgled obična zgrada smeštena na rivi u središtu Malog Lošinja ne odaje ni jednim detaljem da se u njoj odigrava pravi triler, niti da se unutar nje krije arhitektonsko remek delo.
Da biste došli do dobro čuvanog eksponata morate proći kroz nekoliko prostorija od kojih svaka poseduje posebnu temu, dizajn i boju.
Prva je tamna i ispunjena ekranima koji projekcijama vizuelno dočaravaju priču kustosa i u najmanju ruku je zadivljujuća, kako zbog samog koncepta i izgleda, tako i zbog pojedinih detalja koje ćete tamo saznati.
Sledeća prostorija je pravo malo remek-delo i ostavlja najjači utisak, pre no što se oči u oči susretnete sa gorostasnim Apoksiomenom.
Naime, ovo je mini bioskopska sala u kojoj se odvija video projekcija dokumentarnog filma o zvezdi muzeja.
Soba neobične lepote u potpunosti je obložena ručno tkanim tepihom, čiji izgled potpisuje fantastični dizajnerski dvojac Kulenturato iz Holandije.
Inspiracija potiče od tapiserija kojima su foajei bioskopa bili pokriveni početkom 20. veka, a sami ornamenti inspirisani su oblicima i bojama koje se kriju na dnu mora.
Nastavak priče o muzeju pročitajte na sledećoj stranici: