Za tu neverovatnu modnu famu oko Pariza decenijama su bili zaslužni veliki dizajneri i osnivači kultnih kuća - Coco Chanel, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Pierre Balmain i drugi.
Čak i posle njih, publicitet oko PFW i velikih pariskih dizajnera je ostao zahvaljujući drugim legendama i divovima modnog sveta - Karlu (Chanel), Mariji Graziji Chiuri (Dior), John Gallianu (Maison), Jean Paul Gaulthieru ...
Zato smo odlučili da vam predstavimo ljude iza sedam najpoznatijih modnih kuća:
Virginie Viard - Chanel
Svi smo bili uvereni da će Veliki Karl i ove godine držati "kormilo" franucske kuće, te da je besmrtan, ali Lagerfeld nas je napustio u utorak, u 85 godini. Dok je ceo modni svet bio tužan ipogođen ovom vešću, iz Chanela je stiglo zvanično saopštenje u kojem je pored dirljive oproštajne poruke celog tima, zvanično otkriveno da će Virginie Viard, desna ruka nemačkog dizajnera preuzeti ulogu kreativnog direktora.
Godine 1987. pridružila se modnom brendu Chanel kao pripravnik u odeljenju za vez, a četiri godine kasnije postavljena je na poziciju direktora. Ona je bila odgovorna za implementaciju Lagerfeldovih ideja, rad sa kreativnim timom i kontrolu velikog dela posla - od kupovine tkanine do kontrole kvaliteta.
Sam Karl Lagerfeld često je hvalio ovu damu i nazivao ju je ženom koja je prevazišla savršenstvo.
Virginie Viard se može sigurno nazvati oličenjem Chanel žene - ova Francuskinja izgleda opušteno i elegantno, voli jeans, ležernu odeću, blejzere i jakne, a njena frizura odmah govori da je ona prava Francuskinja. U retkim intervjuima koje daje, kaže da je u određenoj meri odrasla okružena modom.
Njen deda je prodavao tkanine, a njena majka i baka su od ostataka volele da kreiraju odeću. Ova strast preneta je na samu Virginie. Sa 20 godina, ona i njena prijateljica osnovale su brend Nirvana i tada je ponovo koristila ostatke tkanine njenog dede.
Tada se Pariz dogodio u njenoj karijeri.
Krajem osamdesetih godina sarađivala je sa Borgom, pariskim kostimografom za pozorište i bioskop, a radila je na filmu "Camille Claudel" sa Gérard Depardieu-om i Isabelle Adjani. Uspela je da stekne praksu u Chanelu zahvaljujući poznaniku. U modnoj kući gotovo su odmah primetili njene sposobnosti i već postojeće iskustvo, dok je sama Viardova bila spremna da apsorbuje svaku reč Lagerfelda.
Maria Grazia Chiuri - Dior
Maria Grazia Chiuri je proletos bila žena o kojoj se najviše pričalo u svetu mode.
U junu je zakoračila u stranu kako bi omogućila Pierpaolo Piccioli, njenom dizajnerskom partneru više od dvadeset godina, da postane jedini kreativni direktor Valentino brenda.
Zajedno sa njim Maria je doprinela da Valentino procveta posle odlaska u penziju velikog Valentino Garavania 2007.,p odižući svoju procenu u očima modne štampe i njenih prihoda u 2015. na milijardu dolara. Mesec dana nakon njenog odlaska i masovnih spekulacija, Chiuri je potvrđena za novog glavnog dizajnera za Dior.
Anthony Vaccarello - Saint Laurent
Kada se Hedi Slimane povukao sa mesta glavnog dizajnera kod Yves Saint Laurenta početkom ove godine, ime na svačijim usnama, da će najverovatnije "uskočiti" u njegove "cipele", bilo je Anthony Vaccarello.
33-godišnji dizajner iz Belgije, prethodno je bio kreativni direktor za Versus Versace, gde je postao poznat kao dizajner koji kroji seksi look. Nadamo se da će mu to pomoći da održi godišnju stopu rasta od 20% i posao od milijardu dolara koju je Slimane zaradio za Saint Laurent.
John Galliano - Maison Margiela
John će uvek biti poznat koliko po svojoj kreativnosti i talentu, toliko i po kontraverzama koje je izazivao.
Njegova prva kolekcija 1984., koju je uradio za svoj diplomski projekat u prestižnoj školi Central Saint Martins, bio je otkupljen u celini.
Međutim usledila je decenija njegove finansijske nestabilnosti dok nije imenovan za glavnog dizajnera Givenchya 1995. godine, čime je postao prvi Britanac u francuskoj modnoj kući. Dve godine kasnije prešao je u Dior.
Gallianov spektakularni pad desio se zbog njegovog pariskog ispada gde je uputio gostu anti-semetske izjave 2010. Nakon godina udaljenosti od javnosti, tokom kojih je bio na tretmanima odvikavanja od zavisnosti, Galliano se vratio u svet visoke mode kao kreativni direktor za Maison Margiela 2014.
I to više nego uspešno, s obzirom da za svaku MM reviju dobija sjajne pohvale.
Olivier Rousteing - Balmain
Oliver je veoma poznati dizajner, koga obožavaju generacije društvenih mreža.
On, više nego iko u igri, je sposoban da unovči svaki selfie.
Rođen 1986., odrastao u Bordo-u, da bi modne studije završio Ecole Superieure des Artes et Techniquies de la Mode u Parizu.
Olivierov prvi posao, van fakulteta, bio je za Cavalli.
Nakon samo godinu dana unapređen je u glavnog dizajnera za žensku RTW kolekciju.
Zatim je prešao u Balmain na istu poziciju 2009., gde je usavršio svoj stil u ženskom rock and roll stilu. U aprilu 2011, sa svojih 25 godina, postao je kreativni direktor brenda. Od tada je otvorio butike u Londonu i Njujorku.
Nicolas Ghesquiere - Louis Vuitton
Nicolas je bio kreativni direktor Balenciage 15 godina, počev od 1997. do 2012.
U vreme kada je bio zadužen za špansku kuću, kompanija je imala periode kada je bila na udaru kritika, ali i velikih pohvala, i to toliko da nije bilo neuobičajno da osoblje u najpoznatijoj pariskoj prodavnici brenda odvrati masu sa vrata, u nemogućnosti da zadovolji zahteve za njegovim kontrastnim kreacijama.
Pošto je bio samokritičan i povučen, uzeo je malu pauzu, a onda je 2013. objavljeno da će preuzeti ulogu kreativnog direktora Louis Vuitton kuće.
Jean Paul Gaultier - Jean Paul Gaultier
Poznat kao "razmaženo dete mode", zbog svoje sklonosti da testira modna pravila i prepisuje ih po sopstvenim linijama, Jean je na čelu svoje modne kuće od 1982.godine.
iako nikada zvanično nije studirao dizajn, Gaultier je još kao vrlo mlad krenuo da radi za čuvenog Pierre Cardina.
Svetsku pažnju privukao je 1990. kada je dizajnirao outfite za Madoninu turnejuBlond Ambition, u kojoj su famozni grudnjaci sa kubastim vrhom ostavili značajan utisak na istoriju mode kao i na javnost u celini.
Od tada preferira da od piste napravi teatar i show, te da mu modele nose Almodobar glumice, tranvestiti, androgeni modeli i plus size manekenke, oblačeći žene u pantalone i muškarce u suknje. Gaultier je počeo sa proizvodnjom visoke mode 1997., a takođe je bio i glavni dizajner za Hermes između 2001 i 2011.
Priredila: Tijana Mišović
Zapratite ELLE na Instagramu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>https://www.instagram.com/elleserbia/
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.