Majka. Mama. Mater. Keva. Mami. Matera. Mati.

Svojih smo majki divlje kćeri, kosu skraćivati nećemo, nećemo ni svoj glas stišavati. Iza mene stoji moja mama, iza moje mame njena mama. Mama maaamaaaa mamaaaa maaaama mama! Najčešće izgovorena reč na svetu, majkemi. Mama menja upomoć. Mama znači - dođi. Mama je - plašim se. I gladna sam. I treba mi nežnosti. I pažnje malo samo. Ljuta sam. Boli me. Mama je sve reči. Sve reči staju u – mama. Maaamaaaa!

Rodiš se – mama. Rodiš – mama.

Najprostijih vezanih nekoliko reči koje izgovori probubnjaće ti u glavi i zamantaće ti se od pritiska koji je grunuo, jer ta jedna sasvim obična rečenica teškim nasleđem progovara, vuče učitane kodove predačke, svu pređu razvučenu upletenu ženskim generacijama i u tvoju kičmu umršenu. I u tvoju kiku umršenu. Čupaćeš kose sopstvene da se oslobodiš, ali neće to tako lako ići shvataš kad istim glasom svojoj ćerki progovoriš, pa pretrneš.

image-from-rawpixel-id-13905417-jpeg.jpg
2024 Rawpixel Ltd. 

„Čula se nisam. Sve sam se uz radijator stiskala i grizla usne. Ja baš mogu da izdržim bol, babica me svima hvalila...“Jer dobra si trpeljiva. Ćutljiva al' mila, u bolu nežno nasmešena, u radosti smerna. Na unutra se vrišti, dabome. Na unutra urla. Na unutra sve nepoželjno - ljutnja, tuga, buka, prkos, bes... Otvori usta i svu kiselinu u sebe sipaj, gutaj, pravo u sebe je posrči, da se ne vidi i ne čuje. Prećuti. Pritrpi. Strpljena-spasena. 80% obolelih od auto-imunih bolesti su žene.

Tokom porođaja 85% žena moralo je sve vreme da leži, bez mogućnosti da zauzme položaj koji ima odgovara; Većina ispitanica nije imalo osećaj da može da utiče na događaje u porođajnoj sobi (73%) i osećale su se uplašeno (49%), nezaštićeno i nesigurno (45%) i usamljeno (44%).)*1

 Mleko ti šiklja po zidovima, telo ti je dezintegrisano, glava tvoja nije tvoja uopšte, ali „kuća ti je u haosu… ja sam sve držala uredno, pa još i kolač napravim“. Dete svoje ne zna da podoji. Ona odmara on joj dete čuva. Baš joj dosta pomaže, usisa, potrguje...

Očevi sa decom provedu 11 minuta dnevno*2. Globalno, žene na kućne poslove troše tri puta više vremena nego muškarci, dok na plaćenim angažmanima imaju od 16 do 35 odsto manju zaradu;*3 Vrednost neplaćenog kućnog rada koji obavljaju žene u Srbiji iznosi 9,2 milijardi godišnje, što je 21.5 odsto BDP-a*4

 „I niko me stvarno nije pitao da li sam ja dobro“, cvili mama Nina u komadu Mama. Dragana u filmu Živi i zdravi neće da se udaje, ali „biće kako ja kažem!“ grmi stari brkati Crnogorac s kuburom u ruci, „ne sramoti nas!“ plačnih očiju majka joj veli. Mama Olga u Sunce mamino suze otkravi, pa ispira onda rane majčine, pa rane majčinske. „Svaka žena mora i treba da čeka“ naučeno mantra Aleksija Rajčić pa uspavanku sebi peva za večni san, najzad slobodan.

Kako si, mama? Nećemo da ćutimo više, je l' da? Ne mora da se trpi mama, čuješ li? Ne čekamo više.

Sve za jednu, jedna za sve! Ja ću ove pređe da počupam, hoću mama… Hajde da ih zajedno mekše upletemo da nam bude lepo i toplo, mama? Mama je ljubav. Volim te, mama. Mamu boli. Mama je gladna. Mama je neću. Mama je ne mogu. Mama ne mora, ne ume, ne da. Mama viče, mama plače, mama peva, mama želi, mama spava…

Pssst! Mama spava.

*1 Istraživanje Sloboda rađanju - Centar za mame, 2015.
*2 Republički Zavod za statistiku, 2020.
*3 UN - Policy Brief: The Impact of COVID-19 on Women 2020.
*4 Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost u saradnji sa UN Women 2021.