Advokatica Lana Božić otkriva važne zakone u korist žena: Ovi pravni saveti podstaći će vas na nove početke
Šta ako dobiješ otkaz? Razvedeš se? Odlučiš da pokreneš sopstveni biznis? Saznajte koji zakoni u Republici Srbiji mogu da vam budu od koristi.
Kraj godine je najčešći period kada podvlačimo crtu i sumiramo svoje odluke, postignuća, greške i sve što nas je dovelo tu gde smo sada. Onda razmišljamo o novim mogućnostima i odlukama koje treba da donesemo, a koje se simbolično vezuju za taj famozni 1. januar koji nam daje privid da ćemo od tada sve započeti drugačije, bolje, pametnije (“počeću da treniram”, “započeću svoj lični biznis o kome toliko dugo maštam”, “upisaću kurs kuvanja” ili radikalnije “promeniću mesto stanovanja/grad/državu“).
Međutim, novi počeci nisu uvek vezani za novu godinu pa nas tako neke prekretnice mogu zateći u bilo kom momentu. Da bi bila spremnija u takvim situacijama, važno je da se upoznaš sa nekim svojim pravima koja ti garantuje i štiti zakon.
Zakon o radu
Ako si na poslu dobila otkaz, a smatraš ili si sigurna da nije bilo osnova, Zakon o radu ti daje mogućnost da u roku od 60 dana podneseš tužbu protiv bivšeg poslodavca. Ali ne moraš i da tražiš da se vratiš kod tog poslodavca kod koga si doživela neprijatnost ili nepravdu, već umesto vraćanja na rad možeš da zahtevaš naknadu štete. Takođe, ukoliko poslodavac pokuša da te uslovi da zaključiš sporazum o prestanku radnog odnosa ili da sama otkažeš ugovor o radu, nemoj prihvatiti jer prvo: gubiš pravo na novčanu naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje, a kao drugo: gubiš pravo da podneseš tužbu (mnogi poslodavci ovome pribegavaju da bi izbegli eventualni sudski spor). Dakle, ako dobiješ otkaz, možeš da tužiš, kao i da ostvariš pravo na novčanu naknadu na osnovu Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti.
Zakon o budžetu
Česta pojava je da na poslu doživimo tzv. “burnout” i da poželimo sami da napustimo firmu. Tada se takođe postavlja pitanje “kako dalje”? Samo ovog puta nemamo potrebu da tužimo i štitimo prava, već smo fokusirani na nove mogućnosti. Ako je tvoj put da započneš sopstveni biznis, obavezno se raspitaj o podsticajima i programima Ministarstva privrede RS, koje opredeljuje novac u vidu bespovratnih sredstava kao podsticanje razvoja preduzetništva žena. Često se ovakvi programi predviđaju Zakonom o budžetu, odnosno različitim podzakonskim aktima/uredbama.
Porodični zakon
Kada govorimo o situacijama u kojima se žene nađu “na početku”, ne možemo da ne pomenemo i slučaj razvoda kao čest primer kada se žene osećaju bezizlazno. Porodični zakon RS daje nam rešenja u slučaju nedostatka finansijske samostalnosti. Ukoliko si majka i samostalno vršiš roditeljsko pravo, imaš pravo stanovanja u stanu čiji je vlasnik drugi roditelj deteta, ako nemaš pravo svojine na useljivom stanu. Ovo pravo stanovanja ( tzv. “habitatio” ) traje do punoletstva deteta. Pored toga, ono što je više poznato, zakon garantuje obavezu izdržavanja deteta koje plaća drugi roditelj. Iako se ovo pravo zapravo ustanovljava u korist deteta, daje ti garanciju da ćeš imati barem neku finansijsku podršku.
Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji
Jedno od posebnih prava koje je unapređeno u proteklih nekoliko godina odnosi se na podršku ženama prilikom ostvarivanja majčinstva. Ovo je verovatno jedna od najosetljivijih tema za žene. Kroz vreme i zakonodavne izmene došlo se do mogućnosti da žena do navršene 45. godine života ima pravo na neograničen broj pokušaja vantelesne oplodnje o trošku države, i to na osnovu Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji. Početak zasnivanja porodice i dobijanja potomstva podržava sama država finansiranjem od strane Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, što predstavlja svojevrsnu psihološku podršku da ne moramo da brinemo o materijalnom aspektu kad se upuštamo u ovakve početke. Podrška je posebno značajna ženama bez partnera, jer je pravo zagarantovano i njima.
Izdvojeni zakoni vezani su samo za neke od početaka koje možemo da pokrenemo, ali svakako nisu jedini. Šta god da započinješ, sigurno možeš računati podjednako na poteškoće i na “vetar u leđa”.