Sada možda i više nego ikada, svesni smo važnosti oplemenjivanja enterijera svežim sobnim biljkama. One su te koje ne samo da čine svaki prostor estetski atraktivnijim, već mu daju i novu dimenziju, zahvaljujući različitim oblicima i nijansama listova. Biljke u prostoru doprinose stvaranju unikatnijeg stila dizajna enterijera, utiču na atmosferu, a vredi podsetiti i da biljke pozitivno utiču na naše zdravlje, podstiču našu kreativnost, dobro pamćenje i raspoloženje.
Ukoliko želite da saznate na koji način da oplemenite svoj životni i radni prostor sobnim biljkama, u nastavku izdvajamo nekoliko saveta.
Proučite prostor
Prvi korak pri unošenju biljaka u vaš životni i radni prostor jeste analiza prostora i razumevanje oblika i funkcije prostorije u koju želite da premestite zelenu biljku. Prošetajte prostorijom i posmatrajte prostor iz različitih perspektiva, proučite koliko dnevnog svetla soba ima, da li imate površinu na kojoj bi željena biljka došla do izražaja i harmonično se povezala sa prostorom.
Enterijeri i biljke
U skladu sa prostorom, razmislite koje i koliko velike biljke želite da unesete u svoj dom. Proučite detalje o održavanju određene biljke, te vizualizujte kako bi ona izgledala u vašem prostoru.
Bez preterivanja
Često se dešava da kupovina prve biljke nameće potrebu da ih što posedujemo što više. Savet je da svaku novu biljku izaberete sa razlogom i da znate tačno mesto na kom će se naći.
Krupne biljke
Velike biljke moraju biti u skladu sa prostorom, estetikom i atmosferom koju želite da napravite. Savršene su za minimalističke enterijere gde želite da naglasite određeni deo dizajna. Pored izbora zdrave biljke odgovarajuće veličine, obratite pažnju i na izbor korpe ili vaze.
Čak i male biljke su vredne pažnje
Čak i sasvim male biljke dovoljne su da naprave razliku. Dobra stvar je što su one često i jednostavnije za održavanje, te su savršene i kao detalj na vašem radnom stolu. Kaktusi, aloja i pilea neki su od najpopularnijih odabira.
Izvor: Storybook