Imati suvu, perutavu kožu glave jedan je od najneprijatnijih problema sa kosom. Bilo da patite od psorijaze na temenu, seboreičnog dermatitisa ili se jednostavno suočavate sa suvim delovima zbog promena vremenskih uslova, sve to može biti vrlo nezgodno za tretiranje. Srećom, postoje tretmani koji mogu pomoći. Jedan od njih koji privlači pažnju poslednjih godina jeste upotreba salicilne kiseline za kožu glave. Možda ste već čuli za ovaj sastojak koji se često koristi u nezi kože, ali on može učiniti čuda i u tretiranju raznih problema sa skalpom — i veoma je jednostavan za upotrebu. Nastavite da čitate kako biste saznali više o upotrebi salicilne kiseline za kožu glave i kosu, kao i koji su najbolji šamponi sa salicilnom kiselinom prema mišljenju dermatologa i trihologa.
Šta je salicilna kiselina?
Pre svega, hajde da objasnimo šta je zapravo salicilna kiselina. „Salicilna kiselina je beta-hidroksi kiselina (BHA) koja se često koristi u dermatologiji zbog svoje sposobnosti da pilinguje kožu, otčepi pore i tretira razne kožne probleme,“ objašnjava dermatološkinja Pooja Rambhia. „Često preporučujem salicilnu kiselinu pacijentima sa kožom sklonoj aknama jer ona prodire duboko u pore, pomaže u razbijanju viška ulja i mrtvih ćelija kože koje doprinose stvaranju mitesera i bubuljica.“
Ali, salicilna kiselina ne pomaže samo kod akni. „Smatra se nežnim eksfolijantom i idealnim tretmanom za suzbijanje peruti,“ kaže triholog Keri E. Jejts. „Ova kiselina je savršena za uklanjanje mrtvih ćelija kože sa temena i ispiranje viška sebuma ili nagomilanih proizvoda. Savršena je za osobe koje pate od peruti i one sa masnim temenom.“
Šta salicilna kiselina radi za kosu i kožu glave?
„Često je preporučujem pacijentima koji se suočavaju sa perutanjem i svrabom na temenu zbog njenih keratolitičkih svojstava,“ kaže dr Rambhia. „Sprečavanjem nakupljanja naslaga ili ljuski, salicilna kiselina pomaže u održavanju čistog temena i smanjuje svrab i upalu.“
Kako vreme postaje hladnije i suvlje, možete primetiti da vam se teme takođe isušuje. Dodavanjem proizvoda sa salicilnom kiselinom u rutinu nege kose nekoliko puta nedeljno, možete pomoći u prevenciji i tretiranju ovih problema.
Ko bi trebalo, a ko ne bi trebalo da koristi salicilnu kiselinu na temenu?
„Upotrebu treba ograničiti na one koji pate od peruti, a u zavisnosti od ozbiljnosti problema, ne bi trebalo da je koristite svakodnevno niti pri svakom pranju kose,“ savetuje Jejts. „Prekomerna upotreba može izazvati da teme prekomerno proizvodi ulje i/ili ukloni prirodnu vlagu, što utiče na zdravlje kose.“
Dr Rambhia se slaže i dodaje da bi osobe sa veoma suvom ili lomljivom kosom, ili oni koji hemijski tretiraju kosu trebalo da budu oprezniji. Preterana upotreba salicilne kiseline može pogoršati suvoću, izazvati lomljenje i oštetiti teksturu kose.
Kako koristiti salicilnu kiselinu za teme i kosu?
Salicilna kiselina je najlakša za upotrebu kada se koristi u obliku šampona koji je sadrže. Potrebno je samo da nakvasite kosu, nanesete šampon i nežno masirate teme barem jedan minut, zatim isperete i stavite balzam. U galeriji u nastavku teksta pronađite šampone sa salicilnom kiselinom dostupne na našem tržištu!