Letnje doba sa sobom donosi duži dan, više temperature i viši UV indeks. Takvi uslovi dovode do značajnijih promena u funkcionisanju našeg najvećeg organa, tj. kože. Koža predstavlja jedan od glavnih termoregulatornih organa našeg tela, i u slučajevima povišene temperature dolazi do povećanog lučenja znoja, a istim mehanizmom dolazi i do pojačanog lučenja sebuma ili masnoća. Neadekvatna higijena i nega mogu dovesti do kratkoročnih neželjenih efekata, ali i do posledica koje će se ispoljiti tek nakon dužeg vremenskog perioda.

Problemi sa aknama i masnom kožom

U letnjem periodu očekujemo pogoršanje stanja kod osoba koje imaju akne, stoga treba izbegavati upotrebu komedogenih preparata koji dodatno zapušavaju pore, dovode do zadržavanja sebuma i stimulišu zapaljenje. Supstance koje će nam pomoći u nezi masne kože tokom leta su salicilna kiselina, niacinamid, vitamini C i E, ali i hijaluronska kiselina. Primenom ovih supstanci utičemo na eksfolijaciju i zaštitu od UV zračenja (salicilna kiselina), smanjenje zapaljenja i lučenje sebuma (niacinamid), smanjeno stvaranje slobodnih radikala i prevencija pigmentacija (vitamini E i C), kao i adekvatnu hidrataciju (hijaluronska kiselina). Kod osoba sklonih aknama, ili uopšte kod osoba sa seborejom (masna koža) primena neodgovarajućih preparata može dovesti do izraženijeg zapaljenja (crvenilo, pojava novih promena), trajnih promena u vidu sebacealne hiperplazije (uvećanih i grupisanih lojnih žlezda), ali i ožiljaka na mestima prethodnih akni.

Pravilna higijena i nega tela

Tuširanje blagim i neabrazivnim kupkama (uljane kupke ili preparati na bazi syndeta) ne dovodi do prekomernog uklanjanja zaštitnog lipidnog sloja kože i stoga se savetuje u frekventnijoj higijeni tela. Ovo je princip nege koji se preporučuje svima, ali na kom se insistira kada je reč o osobama sa suvom kožom, ili atopijskim dermatisom. Kod osoba sa atopijskim dermatitisom obnavljanje narušene kožne barijere predstavlja osnov u nezi, ali i terapiji. Međutim, upotreba balzama i kremova sa visokim procentom shea buttera, može dovesti do zatvaranja pora i poremećaja u termoregulaciji kože. U letnjem periodu ne treba potpuno obustaviti negu, već preći na laganije preparate, najčešće označene kao light varijante istoimenih proizvoda za negu suve kože.

profimedia-0611301888.jpg
Max Mara via Bestimage / Bestimage / Profimedia 

Higijena kose

U slučaju higijene kose savetuje se isti princip, iako postoje podeljena mišljenja o tome da li je pranje kose svaki dan neophodno ili ne. Kod osoba koje imaju perut i/ili masnije teme, šamponi sa selenijum disulfidom su adekvatni u otklanjanju simptoma, ali njihova svakodnevna upotreba na duže staze može dovesti do smanjenja lučenja sebuma, ali i smanjenja folikula dlake i posledično proređenja kose. Preventivnom primenom jednom do dva puta nedeljno izbegava se prethodno navedeni neželjeni efekat, dok se ostalim danima savetuje primena blažih šampona za frekventno/svakodnevno pranje kose.

Upotreba krema za sunčanje

I naravno, neizbežna tema o koži u letnjem periodu jeste upotreba antisolarnih krema i prevencija posledica koje UV zračenje može da ostavi na našu kožu. Dobra krema za sunčanje mora da ima zadovoljavajuću zaštitu kako od UVB (SPF), ali i UVA zračenja (PA). Razlozi za to su mnogi, ali mogu se svesti na to da posledice UVB vidimo kratkoročno u vidu crvenila i opekotina od sunca, a dugoročno u vidu trajnih pigmentacija i većoj sklonosti ka razvijanju nemelanomskih ali i melanomskih tumora kože. Kratkoročne posledice UVA zračenja neće biti toliko vidljive, ali upravo ovaj spektar dovodi do izraženijih bora ili ubrzanog starenja kože, povećanja oslobađanja slobodnih radikala i samim tim više šanse za razvoj tumora kože, a takođe i do većine alergijskih reakcija u kojima sunce predstavlja jedan od glavnih faktora.