Leto je vreme kada uživamo u sunčanju, sticanju preplanulog tena, moru i opuštanju na plaži. Međutim, dugotrajno izlaganje suncu i slanoj vodi ima i svoje negativne posledice, prvenstveno za našu kožu koja može postati suva, osetljiva i oštećena. Važno je pravilno se pobrinuti za nju nakon dolaska s plaže kako bi ostala zdrava, hidrirana i sjajna. U nastavku donosimo korake koje možete preduzeti kako biste obnovili i zaštitili svoju kožu nakon boravka na suncu i moru.

Temeljno ispiranje nakon dolaska s plaže

Nakon povratka s plaže, prvo što treba da uradite jeste da je temeljno isperete čistom vodom. Slana voda može da je isuši, a morska so može da ostane na površini i iritira je. Ispiranje hladnom ili mlakom vodom pomoći će da se uklone ostatke soli, peska i proizvoda za sunčanje, a takođe će osvežiti kožu.

Nežno čišćenje

Koristite nežni gel za tuširanje ili sapun koji neće dodatno isušiti kožu. Preporučuje se korišćenje hidratantnih sredstava za koja ne sadrže agresivne sastojke, poput sulfata, koji mogu da naruše prirodnu barijeru kože. Izbegavajte dugotrajno tuširanje toplom vodom.

Hidratacija

Nakon čišćenja, najvažniji korak je hidratacija kože. Nanesite bogati hidratantni losion ili kremu dok je koža još uvek lagano vlažna kako biste zadržali vlagu unutar nje. Tražite proizvode sa sastojcima poput hijaluronske kiseline, glicerina, aloe vera, shea maslaca i vitamina E, koji pomažu u obnovi i hidrataciji.

profimedia-0611301879 (1).jpg
Max Mara via Bestimage / Bestimage / Profimedia 

Umirivanje oštećene kože

Ako je koža crvena ili nadražena od sunca, koristite proizvode koji imaju umirujuća svojstva. Aloe vera gel je odličan izbor jer hladi, umiruje i hidrira. Takođe, možete koristiti proizvode koji sadrže pantenol (provitamin B5) - pomaže u regeneraciji i obnavljanju oštećene kože.

Izbegavanje dodatnog izlaganja suncu

Nakon što ste proveli dan na suncu, važno je dati koži vremena da se oporavi. Izbegavajte dodatno izlaganje suncu neko vreme, posebno u najtoplijem delu dana. Ako morate da budete napolju, nosite laganu odeću koja pokriva kožu i obavezno nanesite kremu sa zaštitnim faktorom.

Uvek i zauvek - konzumacija vode

Unutrašnja hidratacija jednako je važna kao i spoljašnja. Nakon boravka na suncu i moru, važno je piti dovoljno vode kako biste održali kožu hidriranom iznutra. Dehidracija može učiniti kožu suvom i bez sjaja, stoga povećajte unos vode, voća i povrća bogatog vodom.

Hranjenje kože iznutra

Pored hidratacije, konzumacija hrane bogate antioksidansima može pomoći u oporavku kože. Voće i povrće poput bobica, agruma, šargarepe i spanaća sadrže vitamine i minerale koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala nastalih izlaganjem suncu.

profimedia-0611301861.jpg
Max Mara via Bestimage / Bestimage / Profimedia 

Eksfolijacija kože

Nakon nekoliko dana, kada koža počne da se obnavlja, možete je nežno eksfolirati da uklonite mrtve ćelije koje su se nakupile na površini. Koristite blagi piling ili eksfolijacijski tonik, ali pazite da ne budete pregrubi, posebno ako je koža još uvek osetljiva.

Izbegavanje agresivnih tretmana

Nakon boravka na suncu, koža je osetljivija pa izbegavajte agresivne kozmetičke tretmane poput hemijskih pilinga, laserskih tretmana ili upotrebe retinoida dok se koža potpuno ne oporavi.

Obnavljanje zaštitne barijere kože

Dugotrajno izlaganje suncu može oštetiti zaštitnu barijeru kože. Korišćenje proizvoda koji pomažu obnovi te barijere, poput onih koji sadrže ceramide, može pomoći u zaštiti kože od daljeg isušivanja i oštećenja.

 Izvor: Storybook.hr / ELLE / Tara Đukić