1. Voće ne jedete svakoga dana. A
2. često vas boli glava. D
3. Govedinu i ribu jedete najčešće jednom dnevno. A
4. Budite se umorni. B + C
5. Imate problema s koncentracijom. C
6. Obožavate mlečne proizvode. A
7. Naduveni ste pre menstruacije. B
8. Imate hroničnih problema s kožom. D
9. Pijete više od dve kafe dnevno. A
10. Onih dana u mesecu potpuno ste deprimirani. B
11. Konzumirate više životinjskih nego biljnih masnoća. A
12. Imate neredovne menstruacione cikluse. B
13. Usled slabe probave uvek vas boli stomak. D
14. Imate valunge. B
15. češće jedete brzu hranu nego sveže pripremljenu i presnu. A
16. Jedete grickalice i posle ponoći. C
17. Skloni ste naduvenosti. D
18. Tokom dana imate nalete malaksalosti. C19. Uvek dodatno (apriori) solite hranu. A
20. Imate slabu vlas i kosu sklonu opadanju. B
21. Smanjen vam je libido. B
22. Uz svako jelo pijete alkohol. A
23. Gojite se u predelu struka i/ili grudi i/ili ruku. B
24. Imate lošu probavu. D
25. Loše spavate. C
26. Povremeno ste deprimirani. C
27. Konzumirate više ugljenih hidrata nego povrća. A
28. Pod stresom ste i osećate se uznemireno. C
29. Imate spor metabolizam. D
30. Kilogrami vam se lepe od struka do vrata.C
31. Osećate malaksalost nakon dobrog obroka. D
Saberite koliko imate A, B, C,D i otkrijte profil koji je kod vas dominantan (možda i dva). Osim „podmlađujuće dijete“ navedeni su i dodaci ishrani koje bi trebalo da konzumirate tokom tri meseca.
Najviše A
Vaša slaba tačka: ishrana
Hrana bez hranljivih sastojaka slabi imunološki sistem, baš kao i otpornost na stres. To su vam bar dva negativna boda u „anti-age dijeti“.
Pun tanjir
Navalite na voće i povrće, sveže i kuvano. Predlog: kombinujte crveno voće bogato antioksidansima (šipak/nar, maline, borovnice, kupine) i egzotično (ananas i papaja), bogato je vitaminima i enzimima koji potpomažu varenje. Jedite ih za doručak i užinu. Što se tiče povrća, postoji samo jedno pravilo: njegova boja odgovara vrsti hranljivih materija. Žuto i narandžasto puno je karotenoida, ljubičasto i crveno polifenola, a zeleno vlakana, mineralnih soli i vitamina. Uvedite u svaki obrok biljne i životinjske proteine: jogurt od soje, tofu, jaja, mahunarke, ribu, meso, školjke. Bogati su amino-kiselinama važnim za dobre kosti, kožu i kosu, stimulišu proizvodnju eurotransmitera poput serotonina, uzročnika dobrog raspoloženja. Uveče izbegavajte konzumaciju crvenog i masnog mesa. Lakše sa solju. Svoj omiljeni dodatak jelu zamenite aromatičnim biljem i začinima, s naglaskom na kurkumi, izvrstan je antioksidans i poboljšava varenje. Odaberite mineralnu vodu bogatu kalcijumom, tako ćete zameniti potrebu za kalcijumom iz mlečnih proizvoda. Pijte zeleni čaj, ali uvek između obroka – da tanin iz čaja ne bi sprečio apsorpciju gvožđa iz hrane.
Vaš mikronutricionistički režim
Kompleks antioksidanasa na bazi karotena, kvercetina (ima ga u belom i crvenom luku), resveratrola i luteina za što bolju zaštitu uzimajte ujutru i uveče. Aloja vera (može se naći u obliku prirodnog soka u bioradnjama): dve velike kašike ujutru i uveče deluju protivupalno i detoksikuju kožu. Probiotici i kurkuma pozitivno deluju na crevnu floru, imaju nezanemariva antioksidantna svojstva.
Najviše B
Vaša slaba tačka: hormonska ravnoteža
Problem vam pravi manjak hormona, što utiče na vašu psihu (izaziva česte depresije i slabu koncentraciju), dok višak hormona može prouzrokovati bol u zglobovima ili kožu učiniti starijom (izazvati sušenje, dehidraciju i duboke bore).
Pun tanjir
Čuvajte se glutena! Može poremetiti rad štitne žlezde. Ograničite unos testenine, kolača, žitarica koje sadrže pšenicu. Forsirajte mahunarke, poput graška ili boranije, one su bogate fitoestrogenima. Birajte proizvode na bazi sojinog mleka (smanjite konzumaciju onih na bazi kravljeg) i tofu (osim ako ste u porodici imali nekog obolelog od kancerogenih oboljenja dojke ili materice), oni takođe sadrže fitoestrogen, pa su dobri za uspostavljanje hormonske ravnoteže. Uz to, tofu sadrži gvožđe, elemente u tragovima i superkvalitetne proteine s gotovo svim esencijalnim amino-kiselinama.
Vaš mikronutricionistički režim
Ulje noćurka, dve ili tri kapsule ujutru i uveče, izvrsno je protiv predmenstrualnog disforičnog poremećaja (izrazito negativnog raspoloženja tokom PMS-a), kao i za poboljšanje kvaliteta kože omega-6 masnim kiselinama koje sadrži. Kompleks antioksidanasa na bazi kvercetina, likopena, betakarotena i resveratrola uzimajte ujutru i uveče. Kompleks oligoelemenata, gvožđa i joda, ujutru i uveče. U slučaju valunga, razmislite o uzimanju kapsula na bazi kadulje ili divlje paprati u kombinaciji s kapsulama jama krompira i do dve nedelje posle menstruacije.
Vaša slaba tačka: stres
Iako nam stres pomaže u kritičnim situacijama, kontinuirana izloženost njemu izaziva hroničnu iscrpljenost organizma i ubrzava pojavu znakova starenja. Za sve možete okriviti kortizol. Ako ga organizam neprestano luči, smanjuje imunitet i koncentraciju, a ubrzava gojenje u predelu vrata, ramena ili stomaka. Uz to, neprekidni stres troši vaše rezerve antioksidanasa.
Pun tanjir
Ne pijte više od dve-tri kafe dnevno. To je najbolja metoda kojom ćete izbeći napade malaksalosti i pad koncentracije. Poput šećera, i kafa izaziva nagli nalet energije posle kojeg usledi zamor. čim ograničite unos kafe, uspostavićete energetsku ravnotežu. Usvojite hronološku – dijetu prema telesnom satu (sa strogo određenim terminima za pet obroka tokom dana i razmakom od tri do četiri sata između svakog) jer stimuliše izlučivanje serotonina tokom 16 sati. Kad se kontinuirano proizvodi, serotonin pozitivno utiče na raspoloženje, san i funkcionisanje organizma, kao i na pravovremenu aktivaciju ostalih neurotransmitera.
Za doručak: beli ili crni hleb + sveži kozji sir ili jaje.
Za ručak: predjelo, plava riba poput srdele, tartar od lososa; glavno jelo, meso ili riba (150 g) + mešano povrće po vlastitom izboru; bez deserta.
Za užinu (obavezno): sveže i/ili suho voće, recimo badem, i eventualno kockica crne čokolade.
Za večeru: što laganije to bolje, s kuvanim ili presnim povrćem po želji. Supa je više nego okrepljujući izbor.
Vaš mikronutricionistički režim
Magnezijum iz mora (u obliku kapsula ili ampula), ujutru, posle podne i uveče. Omega-3 iz ribe, po mogućnosti iz hladnih mora. Umirujuće biljke, poput pasiflore, valerijane, melise, lipe, ujutru, posle podne i uveče, smanjuju stres i poboljšavaju kvalitet sna. Planinska ruža ujutru i uveče. Biljka koja olakšava prilagođavanje psihe na stresnu okolinu obdarena je antioksidantnim i anti-age svojstvima. Ginko biloba, ujutru i uveče, zbog blagotvornog učinka na lučenje kortizola i moždanu mikrocirkulaciju, poboljšava memoriju.
Najviše D
Vaša slaba tačka: varenje
Loše varenje uzrokuje slabu asimilaciju hranjivih materija, čak i njen potpuni izostanak, negativno se odražava na kožu, mišiće i opšti tonus. Oslabljena crevna flora ugrožava imunitet, čime organizam ostavlja nezaštićenim od opasnosti spolja.
Pun tanjir
Na tašte popijte čašu mlake vode s malo limunovog soka, to će podstaći rad jetre. Izbegavajte mlečne proizvode, a njihov izostanak kompenzujte s mnogo zelenog povrća (spanać i potočarka najbogatiji su kalcijumom) i ispijanjem mineralne vode bogate kalcijumom. Radije jedite kuvano voće i povrće nego sveže, jer njihova vlakna mogu iritirati creva. Tri nedelje nakon početka dijete možete početi da ga vraćate u ishranu, uz presno jedite i kuvano povrće. Izbegavajte alkohol.
Vaš mikronutricionistički režim
Probiotici (fermentirani laktobacilus, bifidobakterija) i prebiotici (frukto-oligosaharidi poput insulina) jer uspostavljaju ravnotežu u želudačnoj flori. Kurkuma i cimet protuivpalno deluju na varenje. Aloja vera, dve kašike uz svaki obrok, pročišćava gastrointestinalnu sluznicu. Artičoka i crni radič idealni su čistači jetre.
Već desetak dana nakon što uvedete ovu dijetu, smanjiće se neugodnosti u vezi s lošim radom jetre, poput hroničnog umora, oslabljenog kožnog tonusa, crvenila, malaksalosti, problema s varenjem.
Šta jesti:
Za doručak: toplu limunadu + sveže i/ili kuvano voće, po želji
Za ručak: ribu kuvanu na pari + kuvano povrće, po želji
Za užinu: sveže voće i sok od svežeg isceđenog voća
Za večeru: presno i/ili kuvano povrće, po želji.
Svakog dana pijte između 1,5 i dve litre negazirane vode + zeleni čaj + čaj od timijana ili ruzmarina.
Poželjni mikronutrijenti:
Aloja vera (poboljšava eliminaciju toksina kroz kožu i pluća), biljke koje imaju diuretičko delovanje, crni radič i artičoka (pročišćavaju jetru), probiotici (poboljšavaju imunitet i kvalitet apsorpcije hranjivih materija).
Izbegavajte: mlečne proizvode, masti, slatkiše, alkohol i kafu. Savet za kraj: na ovu pomlađujuću dijetu pređite u periodu kada nemate puno obaveza i niste pod velikim stresom, zbog toga što biste prvih dana mogli osetiti umor. Kad god ga osetite, kratko odspavajte tokom dana. Hodajte više nego obično da telo dobije više kiseonika.