Hranite se zdravo i imate redovnu fizičku aktivnost, ali vaša telesna masa ne opada onako kako želite? Da li se osećate kao da ste stalno gladni, iako unosite dovoljno kalorija? Možda je vreme da se fokusirate na hormon gladi, jer njegova kontrola može pomoći boljem metabolizmu i mršavljenju bez jo-jo efekta.

Razumevanje hormona gladi

Grelin, poznat kao hormon gladi, utiče na apetit, a takođe kontroliše različite metaboličke procese. Njegov visok nivo često otežava održavanje željene telesne težine, naročito tokom dijeta za mršavljenje, jer šalje signal za potrebu za čuvanjem rezervi masti.

Ovo može usporiti metabolizam i često izaziva neprijatan jo-jo efekat nakon završetka dijete.

1. Intenzivna fizička aktivnost

Naučnici su otkrili da intenzivna fizička aktivnost značajno smanjuje nivo grelina u organizmu. Nakon napornog treninga, poput trčanja na traci, hormon gladi ostaje blokiran nekoliko sati, što smanjuje apetit i pomaže u mršavljenju.

profimedia-0952447409.jpg
Foto: Sean Thomas/Courtesy of Adanola / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Rezultati su posebno izraženi kod žena, što sugeriše da određene vrste vežbi mogu značajno pomoći u kontroli gladi. Međutim, umerena fizička aktivnost, poput laganih šetnji, često ne smanjuje nivo grelina - čak nekada utiče na njegov blagi rast.

2. Jutarnji obrok bogat proteinima

Prvi obrok u danu ima veliki uticaj na nivo grelina. Doručak bogat proteinima smanjuje njegovu proizvodnju i pomaže u smanjenju osećaja gladi tokom dana. Naučnici preporučuju doručak s niskim sadržajem šećera i masti, što pomaže stabilizaciji hormona. Takođe, preporučuje se da doručkujete odmah nakon buđenja, jer to sprečava brži rast grelina.

3. Stabilizacija nivoa šećera u krvi

Fluktuacije u nivoima glukoze mogu podstaći lučenje grelina. Namirnice bogate vlaknima pomažu u stabilizaciji nivoa šećera, čime se smanjuje proizvodnja hormona gladi. Važno je jesti obroke u redovnim intervalima, svakih 3 do 4 sata.

profimedia-0952447391.jpg
Foto: Sean Thomas/Courtesy of Adanola / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

4. Dobar san i upravljanje stresom

San i kontrola stresa igraju značajnu ulogu u regulaciji grelina. Nedostatak sna i visoki nivoi hormona stresa, kortizola, povećavaju osećaj gladi.

Fizička aktivnost takođe pomaže u borbi protiv stresa, jer reguliše kortizol, a istovremeno stimuliše lučenje hormona koji poboljšavaju raspoloženje, poput dopamina i serotonina.