Temperature su već dobrim delom porasle i sve miriše na leto.

Turisti nam se provlače kroz grad dok mi gledamo fotografije plavetnila kako preplavljuju društvene mreže i sanjamo o osveženju. Stručnjaci savetuju da unosimo puno tečnosti i da jedemo što laganiju hranu.

Međutim, samo zato što je vruće ne znači da nismo gladni. Bitno je da vodimo računa oko toga da unosimo sve vrste namirnica za pravilno funkcionisanje našeg organizma tokom cele godine.

Najlakši put do zdrave ishrane za svako godišnje doba je pravilo sezonskih namirnica. Jedite ono što je u sezoni i imaćete uravnoteženu ishranu.

S time na umu, odlučila sam da vam predstavim tri najpopularnije opcije letnjih obroka: 

Spring rolls - Prolećne rolnice

Mali veseli smotuljci su tu da vam pomognu uneti što više osvežavajućih sastojaka. Dobra vest je da će vam vege verzija biti jednako ukusna kao ona s mesom ili ribom, a loša vest je da ih nećete moći prestati jesti.

Uz recept za spring rollice, u paketu dolazi i recept za sos. Njega možete staviti u rolice ili ga ostaviti po strani za kremastiji doživljaj. Iako se često tretira kao predjelo ili snack, spring rollice mogu zameniti kompletan ručak:

Sastojci za spring rollice:

1 paket pirinčanog papira

2 šargarepe

¼ glavice kupusa

300 gr piletine

2 avokada

300 gr testenine od pirinča

Sastojci za sos:

250 gr sweet chilli sosa

100 gr kikiriki maslaca

1 kašika sosa od soje

1 kašika ulja od susama

foto: Shutterstock

Priprema: Skuvajte rezance od riže po uputstvima na pakovanju i ocedite ih. List pirinačnog papira lagano umočite u vodu i položite na radnu podlogu. Sastojke rasporedite na sredinu papira u obliku olovke. Na dno prvo stavite salatu, pa tanko narezanu šargarepu i kupus.

Zatim sledi piletina, rezanci i avokado. Pokušajte sastojke što urednije da grupišete kako biste mogli lakše manipulisati sa rolanjem. Preklopite pirinčani papir sa svih strana i čvrsto zarolajte kako biste izbegli ispadanje sastojaka. Pirinčani papir je u ovom trenu još lepljiv što olakšava celi proces.

Rolnice možete pržiti ili jesti ovako pripremljene. Prže se u vrućem ulju dok ne porumene sa svake strane, po nekoliko minuta. Nakon toga ih iscedite ih na kuhinjskom papiru i spremne su za posluženje.

Za pripremu sosa pripremite jednu činiju, i u njoj umutite sve sastojke do homogene konzinstencije. Poslužite ga uz spring rollice i uživajte.

Falafel

Sastojci za falafel:

–  400 gr leblebije (namočenog)

–  2 kašike svežeg peršuna

–  2 kašike Harissa začina

– 1 mladi luk

– 1 kašika brašna

– ½ limuna, oceđenog

– ½ kašičice soli

– 0,5 l ulja za prženje

Ostali potrebni sastojci:

1 paket pripremljenih tortilja

2 šargarepe

1 tikvica

200 gr kukuruza

360 gr čvrstog jogurta (2 pakovanja)

1 kašičica luk vlašca

So i biber po želji

foto: Anamarija Ledić

Priprema: Skuvajte leblebije i ostavite ih da se ohlade. Iscedite ih i stavite u blender. Usitnite ga u kašastu masu. Peršun i mladi luk sitno iseckajte i dodajte kašastoj masi lebljebija. Dodajte ostale sastojke i miksajte dok se sve lepo ne poveže u gustu smesu. Smesu ostavite u frižideru oko sat-dva da odstoji.

U međuvremenu pomešajte sve sastojke za sos i ostavite po strani. 

Kada je smesa spremna, oblikujte kuglice sa kašičicom ili rukama. Smesa mora biti lepljiva, ali se ne sme raspadati. Primetite li da je previše lepljiva, dodajte još brašna. Zagrejte ulje u dubokom loncu. Testirajte sa jednom kuglicom. Trebali biste čuti zvuk prženja čim kuglica dođe u dodir s uljem. Takođe, primetite li da se kuglica raspada, u ostatak smese dodajte još brašna. Pržite kuglice falafela do rumene boje, poslužite samostalno ili u wrappu sa tortiljom. 

Na sredinu tortilje posložite naseckanu šargarepu i tikvice, kukuruz, par komada falafela i kašikom malo sosa.

Letnja salata

I za kraj, naravno, letnja salata. Zvuči kao kliše i iskreno, često zvuči bolje u teoriji nego u praksi. Većina letnjih salata u ponudi liči na zečju ishranu. Koliko god želele biti slatke kao zečice, hrpa zelenila nam neće pomoći da se osetimo sito. Svaka salata koja je ujedno i glavno jelo mora sadržati i proteine i ugljene hidrate kako bismo imali dovoljno energije.
Sastojci za salatu:

1 žuta paprika i dva manja paradajza

600 gr piletine

300 gr crvenog kupusa (oko ¼ glavice)

300 gr šargarepe (oko 2 komada)

100 gr susama

150 gr oraha

½ glavice zelene salate po želji*

Sastojci za dressing:

2 kašike meda

2 kašike senfa

3 kašike soka od limuna

7 kašike maslinovog ulja

1 kašičica majčine dušice

So i biber po želji

*U ovom receptu je korišćena kombinacija zelene salate puterice i listova limunske trave, što je pogodno za salatu sa neutralnim ukusom

foto: Pexels

Orahe tostirajte dok ne poprime tamniju boju, svega par minuta. Papriku, kupus, salatu i piletinu naseckajte na trakice, a paradajz na kockice. Izrendajte orahe preko salate i dodajte susam. Pomešajte sve sastojke za dressing u jednoj manjoj posudi. Prelijte preko povrća i piletine, te poslužite. Već marinirana salata može izdržati nekoliko sati pre posluženja, ali je poželjno da je priprema što svježija pre same konzumacije. 

Svaki od ovih recepata je san svih kreativaca jer vam dopušta veliku slobodu sa sastojcima. Slobodni ste izabrati drugo povrće koje vam je pri ruci kod kuće, te svaki recept može lagano postati vege ili riblji. Umesto piletine možete koristiti losos ili tunjevinu i jaja u vege verziji. 

Što god izabrali za vaš idući ručak, možete računati da će vas kolege pitati za recept.

Možda baš tako razbijete led s novom šeficom :)

Tekst: Anamarija Ledić sa bloga Oh fudge koju možete da pratite i putem Instagram profila.