Najvažniji svetski filmski događaj, dodela Oskara, održan je sinoć u kultnom Dolby teatru u Los Anđelesu. Kao što se i očekivalo, Oppenheimer je pobrao gotovo sve nagrade u vodećim kategorijama. Film Christophera Nolana osvojio je ukupno sedam Oskara (imao je 13 nominacija), dok je Poor Things, koji je imao drugi najveći broj nominacija sa 11, osvojio četiri statue. Nažalost, ovo nije bio slučaj za blokbasterski hit Barbie, budući da je naslov osvojio samo jednu nagradu - i to za Najbolju originalnu pesmu.
Veče je započelo sa rekordnih šest minuta kašnjenja, koje smo zahvaljujući uvodnom šarmantom govoru poznatog voditelja
Jimmija Kimmela veoma brzo zaboravili. Ovo je bilo njegovo četvrto pojavljivanje kao domaćina na dodeli Oskara, što je Kimmel iskoristio da se već u svom uvodnom monologu dotakne "nepravde" prema rediteljki filma Barbie, Greti Gerwig i glavnoj glumici Margot Robbie (koje nisu nominovane niti u jednoj kategoriji).
Ubrzo smo imali prilike i da čujemo specijalno izvođenje pesme What Was I Made For? iz pomenutog filma u sastavu kantautorke Bilie Eilish i njenog rođaka Finneasa O'Connella. Kasnije u toku večeri, dvojac je postao deo istorije: naime, oni su svoj prvi Oskar osvojili pre dve godine za pesmu No Time to Die iz filma o Jamesu Bondu, a na ovogodišnjoj 96. dodeli Oskara pripala im je nagrada za Najbolju originalnu pesmu. Ovo priznanje je učinilo Bilie Eilish najmlađom dvostrukom dobitnicom Oskara sa svega 22 godine, prestigavši tako prethodni rekord koji je držala Luise Rainer, koja je imala 28 godina kada je osvojila svoj drugi Oskar. Eilish je takođe prva žena koja je osvojila "Triple Crown" (Oskar, Grammy i Zlatni globus) za filmsku muziku dva puta!
Sedam godina nakon osvajanja Oskara za mjuzikl La La Land, Emma Stone je osvojila svog drugog Oskara za Najbolju glumicu za film Poor Things. Stone je tumačila lik žene sa detinjastim ponašanjem koja kreće na put samopronalaženja u steampunk fantastici. Ona se zahvalila reditelju Yorgu Lanthimosu, s kojim je upravo snimila još jedan film, "Kinds of Kindness", dok je istovremeno govorila i o lepoti filmske umetnosti: "Najbolji deo pravljenja filmova je kada smo svi zajedno", rekla je. Oh, da, simpatična glumica imala je i jedan mali peh, naime, Emma je na veliku scenu izašla u Louis Vuitton toaleti na kojoj je rajsferšlus na leđima bio pokidan, te je vidno uzbuđena glumica zamolila publiku da joj taj gaf oprosti.
Grandiozni Oppenheimer dominirao je događajem, osvojivši nagradu za Najbolji film (što nije iznenađenje!). Film je takođe doneo Christopheru Nolanu njegov prvi Oskar za Najbolju režiju, dok je Cillian Murphy dobio Oskara za Najboljeg glumca u glavnoj ulozi. Slavni Robert Downeyja Jr, osvojio je svog prvog Oskara za Najboljeg glumca u sporednoj ulozi. Ali tu nije kraj; film je takođe dobio Oskare za Najbolju originalnu muziku (Ludwig Göransson), Najbolju kinematografiju(Hoyte van Hoytema) i Najbolju montažu filma(Jennifer Lame). Sa toliko osvojenih nagrada, moglo bi se pomisliti da je film oborio rekord za najviše osvojenih Oskara svih vremena. Međutim, ovaj uspeh dele tri legendarna naslova - Ben-Hur (1959), Titanic (1997) i Gospodar prstenova: Povratak kralja (2003), koji su osvojili istorijskih 11 nagrada!
U nastavku donosimo kompletnu listu dobitnika Oskara za 2024. godinu!
- Najbolji film: Oppenheimer
- Glavna muška uloga: Cillian Murphy, Oppenheimer
- Glavna ženska uloga: Emma Stone, Poor Things
- Sporedna muška uloga: Robert Downey Jr., Oppenheimer
- Sporedna ženska uloga: Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers
- Režija: Christopher Nolan, Oppenheimer
- Originalni scenario: Justine Triet i Arthur Harari, Anatomy of a Fall
- Adaptirani scenario: Cord Jefferson, American Fiction
- Dugometražni animirani film: The Boy and the Heron
- Kratkometražni animirani film: War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko
- Međunarodni film: The Zone of Interest
- Dugometražni dokumentarni film: 20 Days In Mariupol
- Kratkometražni dokumentarni film: The Last Repair Shop
- Originalna muzika: Ludvig Göransson, Oppenheimer
- Originalna pesma: Billie Eilish i Finneas O’Connell What Was I Made For?
- Zvuk: The Zone of Interest
- Scenografija: Poor Things
- Kratkometražni igrani film: The Wonderful Story of Henry Sugar
- Fotografija: Hoyte van Hoytema, Oppenheimer
- Šminka i frizura: Poor Things
- Kostimografija: Poor Things
- Vizualni efekti: Godzilla Minus One
- Montaža: Oppenheimer
Izvor: ELLE/N.K.