Oktobar. 0kt06a8. Manta mi se od brojeva. Od registarskih tablica, žiro računa i brojanja nula, matematike za drugi osnovne, bluruju mi cifre na alarmu. Ne volim ih ni dok sipam benzin, ni u redu za delikates, u bankama još manje, ne volim odbrojavanja, ni prebrojavanja, brojeve telefona ne pamtim. Zaboravila sam pin nove kartice, preznojila se. Oduzmem se kad se saberem. Verujem da u filozofiji matematike ima i neke lepote, tamo negde, odabrala sam ipak da je ne prepoznajem. Možda sam jogunasta ćerka oca matematičara. Odrasla ne voli brojeve. Ne ume život da ubudži u eksel tabelu, sori. A ni eksel ne voli.
Broj je matematički objekat koji se koristi za brojanje merenje i označavanje. Broj je apstraktni pojam koji koristimo za opis količina. Kako se nešto svede na - broj? Dobro, kapiram ono - toliko i toliko jabuka, toliko i toliko pilića.
Kako se broji to da smo zbog jabuke zdraviji, a kako to da pilići imaju prava? Kako se broje nervni slomovi? Kako se broji nežnost briga nega? Sa koliko nula piše se tuga?
Prirodni, celi, iracionalni, realni, kompleksni. To su brojevi, ali to su i odnosi, izbori, uvidi.
Osam sati puta pet radnih dana jednako je četrdeset sati rada nedeljno. Osam sati rada osam sati odmora osam sati sna. Kad kaže odmora, misli - prekovremeno, misli prevoz do posla prevoz od posla, misli nabavka u prodavnici, misli čišćenje kuće, misli kuvanje, misli domaći zadaci, misli veš, misli banka. Misli, toliko si ugnječen od besmisla pa stondiran skroluješ ili utrnuo bleneš u Netfliks seriju, ili oboje, u mikrovremenu preostalom.
U ovoj godini u Srbiji je potrošeno 8 miliona kutija lekova za smirenje. Radnice i radnici na antidepresivima zbog loših uslova rada, kažu iz sindikata Sloga.
Koliko zaista košta vreme? Minut, sat, dan, godina? Produktivnost! Norma! Šta mi napraviš i koliko proizvedeš, eto toliko košta tvoje vreme, kaže preduzetnik. Moj minut i tvoj minut, nije to isto, kapitalista kaže. Vreme je novac!, grmi. Mačka kaže - izvini ne poznajem koncept, a i dremam sada. A dete šta kaže? Koliko još puta spavam do rođendana, pita. Ako se igra, još pet minuta, kaže. Nema pojma šta je tražilo, odlaže samo kraj igre, a ako se ne igra, vreme meri čekanjem do igre. Rekoše, brzo prođe godina posle njegove smrti, ja se čudim kako bre brzo, pa to je bila najduža godina ikad. Na kraju života, kažu, pitaš se gde mi ode život? “Vreme ne prodajem, poklonim ga rado. Uludo. Ulepo.”, da sebe citiram.
A drvo, koliko košta? Koren, kora, stablo, list, plod? Drvo će reći – pa to sam ja... kako koliko, pa ne košta, ja ne znam šta to znači, ne razumem... Veverica će reći – pa to je moja kuća, i sklonište. Šuma će reći pa to je deo mene. Bube će reći pa to nam je stanište i hrana i sve. Mi ćemo reći onoliko kiseonika koliko nam da i hlada koliko nam da, i ploda. Šumarstvo će reći onoliko koliko doprinosi drvnoj industriji. Građevinska ekipica će reći, pa košta me onoliko koliko mi kvadrata oduzme. Ekonomija će reći onoliko koliko BDP podiže.A koliko zaista košta drvo? A koliko vredi?
Koliko plastika košta? Džab-džabe, tako je govorila moja baba. Bagatela. Najjeftinija. Postaje deo nas, kroz pore je upijamo, jedemo je, pijemo, urasta nam u mišiće, u placentu se uvukla. U kišu, i hranu. U otrov se po petsto godina razgrađuje, hiperprodukovana. U našim školama, vreo ručak za đake sipaju u jednokratne plastične posude, to me potpuno izluđuje. Plastika je najskuplja.
Rat koliko košta? 365 dana rata, 50.000 mrtvih, 69% žrtava žene i deca, 2.1 milion ljudi ili 96% populacije Gaze suočava se sa visokim nivom gladi, jedan od pet je u riziku od smrti od gladi, 100.000 ranjenih, jedno od desetoro dece svakog dana izgubilo je jednu ili obe noge i ruke. (masina.rs.) Evo kako izgleda pakao izražen u brojevima. Brojevi, jer reči tu postaju izbezumljeno vrištanje. Simplifikovan, uprošćen, na broj sveden - pakao. A od tog pakla, tamo negde na drugom kraju sveta neko ruke trlja nule zbraja i razbraja.
A sa koliko nula piše se dete? Može li se brojem obujmiti, ciframa izraziti, digitronom izračunati pravo na izbor, želja za potomstvom? Koliko litara ljubavi odmeriš najpre? Čime se meri zagarantovano pravo na trudničko, porodiljsko bolovanje?
Koliko vredi bezbedna škola? Koliko bi dao da ti dete ne trpi nasilje? Pravo na stanovanje, da ima sutra, koliko ti je to? A voda čista, pošto? Prvo dete toliko i toliko, drugo toliko i toliko, treće, četvrto… Biznis stimulacija za ćaleta kladioničara. Sistemsko surogatstvo bez ikakve kao broj realne odgovornosti.
Naciju razmnožiti treba, kažu, radnu snagu i vojsku zbrajati treba, vele. Na brojeve razbroj se!
Ah, gospodo. Dok sebi nulice na račune slažete i ko ih više ima odmeravate, na nule ste se sveli. A nula je, zna se, broj koji označava odsustvo bilo kakve veličine. Ako vrednosti svoje prodaš, svejedno je da l' si ih prodao za malo ili mnogo. Džaba ti, jer svaki broj sa nulom pomnožen - i dalje je nula.