Da li ste posvećeni svakodnevnoj primeni kreme za sunčanje ili ste od onih koji se još uvek pitaju - zašto im je ona uopšte potrebna? Sudeći po poslednjim pretraživanjima na Google-u, čini se da, nažalost, postoje različite spekulacije. Iako dermatolozi širom sveta navode da je SPF ključan u prevenciji raka kože, prevremenog starenja, hiperpigmentacije i smanjenja kolagena, rezultati kažu da poruka o njegovom značaju nije dovoljno rasprostranjena.
Zato u nastavku donosimo odgovore na 5 najpretraživanijih pitanja o zaštitnom faktoru ovog leta.
1. Šta su hronična oštećenja od sunca?
Poznata kao foto-starenje, hronična oštećenja od sunca odnose se na kumulativne efekte dugotrajne izloženosti suncu na koži tokom vremena. Manifestuje se u vidu sitnih linija, dubokih bora, tamnih mrlja ili hiperpigmentacije, zadebljane kože koja gubi svoju elastičnost. Još više je zabrinjavajuće što hronična oštećenja od sunca povećavaju rizik od razvoja prekancerogenih i kancerogenih kožnih lezija, koje mogu ugroziti vaše zdravlje ako se ne leče.
Na svetloj koži, vidljivi znakovi mogu uključivati sitne linije i pigmentaciju, dok kod tamnije kože prirodni melanin pruža veću zaštitu od bora, ali ste skloniji razvoju hiperpigmentacije. To može značiti da ožiljci od akni postaju izraženiji ili da pigmentacija uzrokovana upalnim stanjem poput ekcema može trajati duže.
Osobe sa vrlo svetlom kožom koje nisu pažljivo koristile SPF, gotovo sigurno imaju tzv. supklinička hronična oštećenja koja se nalaze dublje u koži i nisu vidljiva. Naime, postoji određena količina oštećenja koju akumulirate tokom vremena pre nego što dostignete određeni prag, a tada se aktivira pigmentacija i mrlje od sunca ili sitne linije postaju vidljive.
2. Da li mi treba krema za sunčanje i u hladu?
Čak i kada ste u hladu, i dalje ste izloženi UV zracima jer određene površine poput peska, vode, pa i snega, mogu odražavati UV zrake i omogućiti im da dopru do kože. Pored toga, UV zraci se raspršuju u atmosferi kada se sudare sa molekulima ili kapljicama u vazduhu, što im omogućava da dođu do područja kao što su senke ispod drveća ili suncobrana.
Pored svakodnevne primene visokog zaštitnog faktora – čak i kada je oblačno – pokušajte da se ponašate razumno na suncu, izbegavajući intenzivno podnevno sunce i koristeći naočare i šešir.
3. Mogu li da pocrnim ako koristim kremu za sunčanje – i da li je to uopšte preporučljivo?
Ne postoji "sigurno" tamnjenje, ono je uvek znak da je naša koža oštećena UV zračenjem. To je način na koji koža pokušava da se zaštiti, i to uzrokuje direktnu i indirektnu štetu DNK u kožnim ćelijama. Iako krema za sunčanje blokira UV zrake, nikada ne može potpuno blokirati sve, pa je moguće da dobijete boju, posebno ako provodite duže vreme napolju bez pravilne primene kreme za sunčanje, ili tokom najjačih sati sunčeve svetlosti. Svakako, tamnjenje predstavlja oblik oštećenja i ubrzava prevremeno starenje uz povećanje rizika od raka kože.
4. Da li je krema za sunčanje loša po mene? Može li da uzrokuje rak?
Previše ljudi izbegava upotrebu kreme za sunčanje jer misli da ona može da bude štetna za kožu. Ne postoje dokazi koji podržavaju ovu tvrdnju, ali ima mnogo dokaza da prekomerna izloženost suncu veoma šteti koži.
Dok neka istraživanja preispituju određene sastojke u kremama za sunčanje, kao što su oksibenzon, retinil palmitat i parabeni, koji potencijalno mogu uzrokovati rak, ova istraživanja su "prilično upitna," jer ne postoje jasni podaci koji pokazuju da hemikalije koje filtriraju UV zrake povećavaju rizik od raka. S druge strane, postoje jasni dokazi da kreme za sunčanje smanjuju rizik od raka.
5. Kako izgleda melanom?
Melanom može imati različite oblike, zbog čega je izuzetno važno da redovno pregledate kožu – rana detekcija može spasiti život. Prepoznavanje raka kože u ranoj fazi značajno poboljšava prognozu, ali kod tamnije kože, rak se često ne dijagnostikuje sve dok ne dostigne kasnu fazu, tako da je osvešćenost ključna.
Pet najčešćih znakova melanoma su:
- Asimetrija: Jedna polovina lezije se razlikuje od druge.
- Oblik: Nepravilni ili slabo definisane ivice.
- Boja: Više boja, neujednačena distribucija ili veoma tamne nijanse
- Prečnik: Veći od 6 mm, iako rana faza melanoma može biti manja.
- Promene: U veličini, obliku, boji ili simptomi kao što su krvarenje i svrab.
Pazite na svoju kožu, budite obazrivi i uvek, uvek koristite SPF, bez obzira na ono što čitate na Instagramu. Ukoliko primetite bilo kakve promene, obratite se dermatologu.