Porodica bi trebalo da bude sigurna luka. Mesto gde (od)rastemo. Ipak, za mnoge ljude, odnos s roditeljima je sve samo ne jednostavan. Iako uvek postoji složenost u dinamici porodičnih odnosa, neki obrasci ponašanja prelaze granicu zdrave komunikacije i ulaze u zonu emocionalne toksičnosti.
Roditelji mogu biti takvi čak i kad tvrde da „nešto rade iz ljubavi“. Ne poštuju granice, ne priznaju potrebe, a njihov uticaj često ostaje prisutan i u odraslom dobu, oblikujući samopouzdanje, odnose i način na koji se odnosimo prema sebi.
Ukoliko prepoznajete više od nekoliko stavki sa ove liste, možda je vreme da preispitate dinamiku odnosa i, ako je moguće, postavite zdravije granice.
1. Imaju potrebu da budu u pravu
U detinjstvu smo često verovali da roditelji znaju najbolje. Međutim, ako i u odraslom dobu svaka diskusija s njima vodi u odbacivanje vašeg mišljenja, to može ukazivati na teškoće u komunikaciji i potrebu za većim međusobnim uvažavanjem.
2. Teže da zanemare vaše granice
Ako roditelji povremeno pređu vaše lične granice – dolaskom bez najave, deljenjem vaših informacija bez pristanka ili neželjenim komentarima – to može biti znak da ne prihvataju vašu samostalnost i privatnost.
3. Teško im je da vas puste da odrastete
Neki roditelji nastavljaju da vas štite i previše brinu, čak i kada ste sasvim sposobni da funkcionišete sami. Kada umesto da vas nauče kako nešto da uradite, to urade umesto vas, moguće je da na neki način žele da zadrže osećaj kontrole.
4. Imaju tendenciju da umanjuju vaše probleme
Ako vaši roditelji na vaše brige reaguju tako što ih nazivaju preteranim ili nevažnim, možda ne znaju kako da pruže podršku na način koji vam je potreban, ali to može ostaviti utisak da vaša osećanja nisu dovoljno važna.
5. Teško prihvataju izražavanje emocija
Ako vaši roditelji na vašu tugu ili ranjivost reaguju bilo ignorisanjem, bilo prekidom komunikacije, to može stvoriti nesigurnost u izražavanju emocija.
6. Razgovori često izazivaju nelagodnost
Ako se nakon razgovora sa roditeljima osećate uznemireno, povređeno ili nevidljivo, možda postoji emocionalni disbalans koji bi bilo korisno osvestiti.
7. Ređe ističu vaše uspehe
Kada roditelji ne prepoznaju vaš trud ili uspeh, ili ga porede s nekim drugim, to može umanjiti vaše samopouzdanje i povećati pritisak da stalno dokazujete svoju vrednost.
8. Ponašaju se više kao prijatelji nego kao roditelji
Kada roditelji žele da budu previše bliski, poput najboljeg prijatelja, to može ponekad delovati zbunjujuće. U nekim slučajevima, ovakva dinamika može doneti i osećaj takmičenja ili emocionalne nesigurnosti.
9. Teško prihvataju odgovornost
Ako roditelji retko priznaju grešku i često se predstavljaju kao žrtve, to može biti mehanizam odbrane, ali i izazvati kod vas osećaj krivice ili odgovornosti za njihove emocije. Davanje prostora u takvim situacijama može pomoći.
10. Često komentarišu ili ocenjuju vaše izbore
Ako vam deluje da roditelji redovno komentarišu vaš izgled, odnose ili profesionalne izbore, to može biti njihov način da izraze brigu, ali i refleksija njihovih sopstvenih strahova ili očekivanja.