Leto je doba godine kada ne moramo da nosimo slojeve odeće na sebi, ali da li je ovo izbegavanje slojeva primenljivo i na našu kožu? To je period kada se izlažemo različitim spoljašnjim uticajima poput sunčevih zraka, toplote, aklimatizovanih prostorija, dnevnog zagađenja. Svi ovi faktori utiču na izgled lica, ali i na naše celokupno zdravlje. Tokom dana prolazimo kroz različite negativne faze koje ostavljaju traga na nama. Ako se ne zaštitimo odgovarajućim preparatima, pod dejstvom sunca doći će do nastanka pega i flekica, a koža će potamneti što je njen prirodni odbrambeni odgovor. Više se znojimo pa se i pore mogu zapušiti i formirati akne. Naš epidermis osetljiviji je kada je na suncu, i zato čitav arsenal sastojaka koji su bezbedni za korišćenje tokom zimskih meseci, za vreme leta mora biti na pauzi. Ističemo važnost imanja zdravih navika i redovnog sprovođenja pravilne nege kako bismo lice održali hidriranim, baršunastim i lepim.

Čak i najpažljivije sastavljena rutina nege teško da može biti dobitna kombinacija tokom cele godine. Promene klime, vlažnost vazduha, dnevne aktivnosti koje variraju, sve je to od izuzetnog značaja i ostavlja posledice na naše telo. Stoga je potrebno ispratiti ove oscilacije i u okviru raspoloživih resursa formirati novu prilagođenu rutinu koja će odgovarati trenutnim uslovima i zadovoljiti naše potrebe. Baš kao što svoju garderobu birate u skladu sa vremenom, takav odnos gradite i prema ličnom skincare-u.

Ovo su adekvatni koraci nege tokom letnjih meseci.

KORAK 1: BRIGA O PORAMA

Dobre osnove su sve. Dubinsko čišćenje pora trebalo bi da bude uvod u svaku rutinu. Šminku možete ukloniti uljanim čistačima, a ostatak proizvoda na licu blagim gelom za umivanje koji neće isušiti epidermis. Nakon toga, nanesite tonik koji će vam pomoći da balansirate pH vrednost i da se pripremite za dalje korake. Tokom toplijih meseci primetno je pojačano mašćenje t-zone, pa je preporuka da se u okviru vaše rutine nalazi bar jedan proizvod na bazi salicilne kiseline koji će omogućiti dubinsko čišćenje pora i eliminaciju bakterija koje su potencijalni izazivači inflamatornih reakcija kože i akni. Leto je period kada bi bilo zgodno da zaobiđete kisele tonike koji mogu povećati fotosenzitivnost vaše kože. Ostanite u bezbednoj zoni i ove preparate sačuvajte za zimu. Formule koje sadrže umirujuće termalne vode, antibakterijske sastojke, koje su hipoalergene i nekomedogene trebalo bi da se nađu u samom vrhu vašeg izbora.

KORAK 2: OČUVANJE ELASTIČNOSTI KOŽE

Tokom letnjih meseci bitno je da izvršite rotaciju proizvoda i sa masnijih, hranljivijih tekstura prebacite se na fluide koji ne zapušavaju pore. Neka vaš izbor bude lagana hidratantna krema sa zaštitnim faktorom koja neće opteretiti gornji sloj epidermisa i koja će pomoći da održite hidrataciju tokom celog dana. Ako imate masnije lice, možete koristiti gel kremu obogaćenu niacinamidom i cinkom koja će sprečiti prekomerno lučenje sebuma. Ne zaboravite da nahranite osetljivu kožu oko očiju. Birajte teksture bez mirisa kako biste izbegli iritaciju, i obavezno nosite naočare za sunce kada izlazite vani. Idealan spas na vrelim temperaturama jesu sprejevi za osvežavanje kože lica sa hidratacionim svojstvima. To su odlični proizvodi koji daju instant osećaj hlađenja gornjeg sloja kože, a mogu biti na bazi hijaluronske kiseline i antioksidansa koji poboljšavaju izgled lica.

eucerin-hyaluron-hidratantni-sprej-za-lice-471662.jpg
Eucerin 

Krema SUBLIMAGE LA PROTECTION UV CHANEL cena na upit.jpg
Chanel 

DA LI IZBEGAVATI KISELINE I RETINOL TOKOM LETA?

Kad je reč o ovoj temi, postoje različiti stavovi dermatologa, od onih koji preporučuju upotrebu kiselina tokom cele godine, onih koji savetuju da se tokom leta ovi sastojci zaborave, pa sve do onih koji tvrde da je bezbedno i za vreme leta imati u rutini jedan proizvod na bazi voćnih kiselina ili retinola uz preporuku da se isti koristi samo u okviru noćne nege. Tokom dana u tim slučajevima neizostavan je visok SPF. Ako biste želeli da igrate na sigurnu kartu, možda je najbolje da ove sastojke koji imaju eksfolijativna dejstva zaobiđete kako biste bili sigurni da niste preopteretili svoju kožu i učinili je preosetljivom na sunce. Posledice nepažnje zaista mogu biti velike.

profimedia-0610990171.jpg
Christopher Kane via Bestimage / Bestimage / Profimedia 

VITAMIN C MOŽE POMOĆI

Antioksidansi su spas, kako u ishrani, tako i u nezi. Askorbinska kiselina, odnosno vitamin C, dokazano poboljšava izgled kože, štiti od oksidativnog stresa kojem smo izloženi, posvetljava hiperpigmentacije, stimuliše proizvodnju kolagena i revitalizuje ćelije. On se nalazi visoko na listi sastojaka koje je preporučljivo koristiti tokom letnje sezone.

1660135694-12049143-1994662381380700.jpg
La Roche Posay 

ŠTA OBAVEZNO MORATE IMATI U SVOM NESESERU

Sunčanje može oštetiti našu kožu i zato je pre svega neophodno imati obzira prema svom telu, redovno mazati SPF, izbegavati sunčanje u terminima kada je indeks UV zračenja najveći, ali i imati sa sobom kvalitetne proizvode koji će stresiranu kožu obnoviti u što kraćem vremenskom intervalu. Obratite pažnju na preparate koji sadrže hijaluronsku kiselinu, aloja veru, tigrovu travu, niacinamid, cink, neku od umirujućih termalnih voda, vitamine C i E. To su spasioci na kojima će vam koža biti zahvalna.

ŠMINKATI SE, DA ILI NE?

Zbog izloženosti visokim termperaturama, znojenje tela i kože lica u letnjoj sezoni je pojačano, a ukoliko je koža opterećena teškim teksturama pudera i slojeva ostale šminke, stanje se može pogoršati. Posledica može biti pojava bubuljica koje se dalje moraju pažljivo tretirati kako ne bi ostali ožiljci. Ukoliko je vaša potreba da imate na licu šminku, budite pažljivi prilikom selekcije podloge i tečnog pudera. Teksture koje su bez ulja i formulisane na bazi vode ne daju osećaj maske na licu, nisu komedogene, ujednačiće ten pa nećete morati da razmišljate o bubuljicama.

1682711568-1648697116-make-up-for-ever-hd-skin-undetectable-longwear-foundation-1648697109.jpg
foto: Make Up For Ever 

Mudri ljudi rekli bi da ne postoje porazi u životu, već samo lekcije koje moramo da savladamo. Pronaći dobru rutinu koja odgovara našoj koži jeste složen proces kojem bi trebalo predano pristupiti kako bismo na tom putu bili uspešni i zadovoljni rezultatima.