KOJE NAMIRNICE TREBA DA IZBEGAVATE POSLE 30. GODINE? Ugrožavaju zdravlje i ubrzavaju starenje na dugoročnom nivou

Veoma je važno da znate koju hranu ne treba da jedete posle 30 godine.

Unsplash/Charlesdeluvio

Tridesete godine uglavnom se smatraju poslednjim trenutkom da ozbiljno shvatite poslovicu "bolje sprečiti, nego lečiti". Kako se bližite srednjim godinama, raste rizik od razvoja brojnih bolesti, a ishrana u tome igra važnu ulogu.

Uostalom, telo se menja, pa mršavljenje i očuvanje zdravlja postaje sve izazovnije.

Nakon tridesete, mnoge stvari su drugačije nego dok ste bili u dvadesetim, te je sasvim logično da do promena dođe i kada je u pitanju meni. A u nastavku pogledajte na koje namirnice stručnjaci savetuju da zaboravite nakon tridesete:

Jogurti s ukusom

Unsplash/Ellieelien 

Odlučili ste da smanjite unos slatkog? Mnogi izvori šećera kriju se u manje očiglednim namirnicama, poput hleba, kečapa i jogurta s ukusom. Da, jogurt s ukusom može imati šećera koliko i činija sladoleda.

Zapečenije meso

Unsplash/Victoria Shes 

Mnogi vole da im je meso reš pečeno, ali zagorenog se treba kloniti. Priprema mesa na roštilju, odnosno na otvorenom plamenu, može proizvesti štetne hemikalije HCA i PAH.

Gazirana pića

Unsplash/Fernando Andrade 

Ako razmišljate o osnivanju porodice, na gazirane sokove gledajte kao na neprijatelja. Gazirani sokovi su bogati bojama koje su primarni izvor dodatnog šećera. Šećer ne samo da negativno utiče na ovulaciju, već je povezan i s lošijom pokretljivošću spermatozoida – što može otežati začeće.

Kokteli i pivo

Unsplash/Angelo Pantazis 

Kako starimo, telo ne reaguje najbolje na alkohol. Takođe je sve teže dobro se odmoriti ako imate alkohol u svom organizmu. Iako ste možda u dvadesetim uspeli da obavite posao sa minimalno sna, to nije slučaj u 30-im. Noći bez sna vode do želje za jedenjem ugljenih hidrata i šećera naredni dan, što može pridoneti daljem povećanju telesne težine.

Osim toga, alkohol “isisava” vlažnost iz kože, što privremeno čini bore vidljivijima, a s vremenom koža gubi elastičnost i stvaraju se nove bore.

Peciva i beli hleb

Unsplash/Otto Norin 

Osim ako je pecivo od integralnih žitarica, preskočite ga. Telo rafinirane ugljene hidrate pretvara u šećer, a zatim u glukozu. Glukoza je hranjiva supstanca koja oštećuje kolagen i druge proteine koji se bore protiv bora.

S druge strane, integralne žitarice pomažu u održavanju nivoa šećera u krvi stabilnim, što doprinosi očuvanju telesne težine i mršavljenju.

Grickalice bez šećera

Unsplash/Larisa Birta 

Izbegavanje toksina poput veštačkih zaslađivača pomoći će jetri da radi delotvornije. Da biste ubrzali proces detoksikacije, izbacite hranu koja sadrži veštačke zaslađivače, kao što su žvake, bombone i grickalice bez šećera.

Voće i povrće s puno pesticida

Unsplash/Nati Melnychuk 

Najpopularniji proizvodi koji imaju najveće količine pesticida su jabuke, jagode, grožđe, celer, breskve, spanać, paprika, krastavci i čeri paradajz.

Istraživači su otkrili da muškarci koji konzumiraju najviše pesticida kroz hranu imaju daleko manje pokretnih spermatozoida od muškaraca koji ih jedu najmanje.

Margarin

Unsplash/Vicky Ng 

Čest je sastojak kolača, a neki ga koriste kao namaz. Ipak, margarin je pun trans-masti, koje se povezuju sa srčanim bolestima i mogu ubrzati proces starenja, jer kožu čine osetljivijom na UV zračenje. Istraživanja su takođe otkrila da konzumacija margarina može uzrokovati hroničnu upalu, koja takođe može ubrzati stvaranje bora.

Sosevi za čips

Unsplash/Spencer Davis 

Ako naćose ne možete da jedete bez sosa, imamo loše vesti. Kupovni sosevi koji se serviraju uz čips sadrže veštačke boje, arome i aditive. Uz to, oznaka "s ukusom sira" znači da nisu napravljeni od pravog sira. Bolje je da sami naseckate sir pa ga istopite i poslužite.

Soja sos

Unsplash/Caroline Attwood 

Soja sos u samo jednoj kašičici sadrži neverovatnih 879 miligrama natrijuma. To znači da dehidrira organizam i nikako nije dobar odabir za kožu.