Bez stresa, molim!

Kad god je naš organizam pod stresom (a to nam je u poslednje vreme, nažalost, postalo trajno stanje), burno reaguje. Oslobađaju se hormoni kortizol i adrenalin koji podstiču niz fizioloških reakcija pomažući telu pod pritiskom, ali ne bez 'cene'. Naime, naše telo u stanju uzbune tera krv prema najvažnijim organima - srcu i plućima, a delovi koji u tom trenutku nisu od primarne važnosti, poput kože, privremeno ostaju bez sveže 'doze', zbog čega se usporava stanična obnova i povećava koncentracija slobodnih radikala, pa ten izgleda umorno i veća je mogućnost nastanka bora.

Pojačano lučenje adrenalina potiče prekomerno znojenje, što uzrokuje dehidraciju, a od prekomerne proizvodnje kortizola naš imuni sistem slabi, što može izazvati upalne procese. Rezultat? Suho lice sivkaste nijanse s izraženim borama i aknama (a mislili ste da ne postoji razdoblje u kojem ćete se morati boriti s obe nevolje istovremeno). Stres ne možemo vodom isprati s lica, ali možemo ga se efikasno rešiti iz tela nekim drugim metodama poput sporta ili vežbi disanja. To je, uz dovoljno sati sna, prva velika i važna stavka na putu do zdravlja kože.

Lepota dolazi iznutra

Vreme je da skuvate sebu zeleni čaj, sednete i napravite 'pakleni' beauty plan koji neće uključivati samo češće korištenje pilinga i koju čašu vode više nego sveobuhvatnu akciju.

Prvo, detoksikacija lica uvođenjem ili češćim konzumiranjem namirnica koje podstiču izbacivanje toksina i čišćenje kože. Na tom su popisu kurkuma, avokado, bobičasto voće, banane, nar, krastavci i riba (pogotovo losos). Sledećih nedelju dana svako jutro popijte i čašu mlake vode s limunom ili čajnom kašicom domaćega jabučnog sirćeta, koji takođe pomažu u oslobađanju toksina.

Postoji još nekoliko sitnica na koje treba obratiti pažnju, a mogu znatno popraviti izgled vašeg tena: obavezno jednom nedeljno menjajte jastučnice, redovno čistite pribor za šminkanje, kao i mobilni uređaj jer se na njemu zadržava mnogo bakterija koje nesvesno možete preneti na lice i izazvati upalne procese.

Dopustiti koži da diše

Dnevna rutina čišćenja lica od presudne je važnosti za zdravlje, elastičnost i teksturu kože lica. Osnovni je deo nege kojom se uklanjaju nečistoće, make-up, prašina i stare stanice kože kako bi ona lakše disala. Naravno, ne treba preterivati: dva puta na dan optimalan je ritam. Sve češće od toga može biti kontraproduktivno jer će s kože ukloniti i dragocena prirodna ulja.

Odaberite sredstva prikladna svom tipu kože, koja će poštovati prirodnu ravnotežu i pH kože. Osetljivoj koži najviše odgovaraju nežna sredstva koja je ne iritiraju, masnoj koži sredstva za čišćenje koja će uravnotežiti njezinu masnoću, a sredstva za suhu kožu treba da sadrže hranjive sastojke. Nanesite ga na vrhove prstiju te nežnim kružnim masažnim pokretima trljajte lice i vrat. To je dovoljno za pokretanje cirkulacije te odstranjivanje nečistoća i starih stanica s površine kože. Isperite mlakom vodom - vruća previše isušuje lice, a hladna ne razgrađuje i ne uklanja dobro nečistoće.

Dubinsko čišćenje

Klasična sredstva za čišćenje odlična su za površinsko odstranjivanje prljavštine, ostataka make-upa i mrtvih stanica, no za dubinsko čišćenje nečistoća koje su se zavukle u pore potreban je piling. Najbolje rezultate daju pilinzi s alfa i beta hidroksilnim kiselinama koji se preporučuju jednom nedeljno. Alfa hidroksilne kiseline najčešće se koriste za probleme proširenih ili začepljenih pora te suhu kožu, a beta hidroksilna kiselina čisti začepljene pore i deluje antiseptički te umanjuje upalne procese pa je idealan sastojak za njegu masne kože, kao i one sklone aknama.

Nakon pilinga svaka će pora biti očišćena i spremna za dubinsko upijanje proizvoda. Osim klasičnih, sve su popularniji i tzv. dnevni pilinzi koji su dovoljno nežni da ih možete koristiti svakog jutra. Oni pomažu da se skine nevidljivi sloj s površine kože nastao preko noći, a stvaraju blokadu između lica i proizvoda za njegu.

Maske gore!

Maske su izuzetno važne u njezi lica. Svakoj je koži potrebna hidratacija, bila ona suha, masna ili mešovita, posebno kada je spoljni faktori čine osetljivom i dehidriranom. Zato su hidratantne maske odlična infuzija za dehidriranu i suhu kožu pa si je obavezno s vremena na vrijeme priuštite, na primer vikendom kad imate više vremena za svoje male beauty rituale. Maske umanjuju crvenilo lica prouzročeno iritacijama kože i isušivanjem te ostavljaju utisak svežine na licu, pa dehidrirana i beživotna koža odmah nakon nanošenja postaje sveža, nahranjena i baršunasto mekana.

Jedan dobar tonik

Nakon čišćenja i hidratiziranja lica pore su još široke i otvorene pa je sledeći korak nanošenje tonika tuferom kako bismo zatvorili pore i osvežili kožu te joj vratili prirodnu pH vrijednost. Tržište je preplavljeno različitim vrstama tonika pa odaberite onaj koji je namenjen vašem tipu kože. Što sve radi dobar tonik? Vlaži kožu i sprečava njeno isušivanje, uklanja kamenac koji ostaje nakon umivanja, deluje antibakterijski i protuupalno (pa je pogodan za kožu sklonu upalama, iritacijama i alergijama) te služi kao važna podloga pre nanošenja seruma i kreme.

10 saveta da izgleda mlađe, svežije i bolje.
Foto: Profimedia Copyright: Jason Mendez/Startraksphoto.com Description: Cindy Crawford and Candice Swanepoel celebrate the launch of "ANGELS" book and exhibit Software:AfterShot Pro 3.3.0.234 Created: 2018:09:07 07:38:21

Posebna nega

Čarobni napici uvek se čuvaju u minijaturnim bocama, a od svih beauty proizvoda najveću moć imaju - serumi. Nazivaju ih i eliksirima ili koncentratima za lice, sadrže mnogo aktivnih sastojaka, a strukturirani su tako da omogućuju maksimalnu penetraciju u kožu. Uglavnom su na bazi vode, bez uljne komponente, a zavisno o krajnjem cilju, razlikujemo anti-age serume, hidratantne serume, serume protiv sivila kože ili hiperpigmentacija, umornog izgleda i slično. Nanose se u kapima, ispod kreme, laganije su strukture te su pravo otkriće za svaku ženu iznad 35 godina. Serum prodire duboko u kožu osiguravajući joj sve aktivne sastojke u dubljim slojevima i ključno je 'oružje' u anti-age nezi.

Njeno veličanstvo krema

Kreme nemaju takvu sposobnost prodiranja u dublje slojeve kože kao serumi, ali niko to od njih i ne očekuje. Uloga dobre kreme u nezi kože potpuno je drugačija. Ona je tu najpre da stvori barijeru između lica i spoljnih štetnih uticaja. Te polučvrste emulzije ulja i vode glatke su teksture koja klizi po licu, a na vama je da - s obzirom na tip kože - odaberete svoj favorit. Hidratantne kreme odgovaraju svakom tipu, kreme na bazi vode sjajne su za masnu kožu, a suvoj više odgovaraju formule koje sadrže hranjiva ulja.

Tu je i posebno popularna podvrsta - anti-age krema, čiji je zadatak zagladiti bore i usporiti stvaranje novih. Kremom kvalitetno nahranjena koža izgledaće zaglađenije, a bore će biti manje vidljive u odnosu na suvu i dehidriranu kožu.

Mnoge žene zanima što je bolje za njihovo lice: često menjati kreme za lice ili se godinama držati istog favorita? Dermatolozi kažu kako to zavisi o njenoj vrsti. Naime, ako ste odabrali kremu koja ima mnogo aktivnih sastojaka, preporučuje se da je koristite je do tri meseca jer duže od toga ne deluju punim 'kapacitetom' ili se pak javljaju neke nuspojave. Za razliku od njih, neutralne kreme možete koristiti duže. Područje oko očiju posebno je osetljivo pa zahteva i posebnu njegu, tj. kreme namenjene baš za taj deo lica.

Disanjem do sjajnije kože

Postoji li još nešto što ne stoji u vašem kozmetičkom ormariću, a može znatno pridoneti clean & fresh izgledu vaše kože? Naravno, postoji i svuda je oko nas. Riječ je o kiseoniku. Uobičajenim svakodnevnim plitkim disanjem ne uzimamo ga dovoljno pa se u sklopu pročišćavanja kože preporučuje primenjivati i redovne vežbe disanja. One potiču cirkulaciju zahvaljujući kojoj u stanice dospeva veća količina kiseonika i hranjivih materija pa vam predlažemo ovu jednostavnu vežbu koju treba izvoditi tri do četiri puta nedeljno.

Sedite uspravno i opustite ramena, udahnite kroz nos, polako, osećajući kako vazduh puni vaša pluća. Kad udahnete najveću moguću količinu vazduha, zadržite ga deset sekundi i potom sporo izdahnite na usta. Opustite se i normalno udahnite četiri do pet puta pa ponovite ovu vežbu deset puta.

I za kraj...

Sad znate što sve trebate činiti kako bi vaše lice zablistalo. A što biste odsad trebali da izbegavate ako želite dobro svojoj koži? Nerviranje, naravno. Na to, doduše, nemate potpuni uticaj, no postoji nekoliko stvari koje zavise jedino i isključivo o vama:

  1. nemojte da nanosite velike količine pudera u prahu koji će vam začepiti pore
  2. nemojte neprestano da spavate na stomaku jer taj položaj pogoduje stvaranju bora i ne dopušta koži da diše
  3. izbegavajte predug boravak na suncu, pogotovo bez kreme sa zaštitnim faktorom
  4. imajte na umu da će se pet ili manje sati sna na dan odraziti na izgled vašeg lica

Izvor: Jasmina Rodić za elle.hr