Sigurni smo da ste barem jednom čuli da nega kreće iznutra. I ovo je zaista tačno, jer, ruku na srce, džaba sve skupe kreme, serumi, tretmani, ukoliko se ne hranite zdravo i niste fizički aktivni.

Uz prave namirnice i odgovarajuću negu, bore neće imati šanse, a na to m putu može vam pomoći upravo anti-age dijeta.

Koža je ta koja svakog dana trpi najviše i prva pokazuje znakove starenja, a upravo je cilj ovog tipa ishrane da lice i telo dovede u red.

Šta je anti-age dijeta?

Čim se spomene dijeta, prva asocijacija je izgladnjivanje, skidanje kilograma i slično. Međutim, kada je reč o anti-age dijeti, više je u pitanju promena same ishrane. Slana hrana, slatkiši, gazirana pića... sve to i te kako utiče na kožu lica, i čine je nadutom, neprirodne boje i izazivaju bubuljice. Šećeri i so glavni su neprijatelji ako se konzumiraju u velikoj količini, te je veoma bitno da se oduprete porivima i smanjite unos određenih namirnica ukoliko želite da zadržite mladolikost što duže.

Da biste sačuvali mladolikost lica potrebno je najpre korigovati ishranu.
Profimedia 

Anti-age dijeta je dakle skup namirnica, minerala i vitamina koje treba unosti kako biste izbegli pojavljivanje staračkih fleka, dubokih bora i kako biste zategli kožu na prirodan način. Ali i kako biste zadržali zdravu, vitku figuru.

Anti age dijeta – pravila

Anti-age dijeta osmišljena je da nam pomogne da vratimo godine na licu unazad, baš kao što će nam u tome pomoći i biološki tretmani. Čitav koncept smislio je Nicolas Perricone, nutricionista i dermatolog, a njegove savete sledi i čuvana glumica Eva Mendes. U svojoj knjizi "The Wrinkle Cure" ("Lek za bore") on tvrdi da se tajna prevencije i eliminisanja bora krije upravo u načinu ishrane.

Eva Mendes jedna je od onih koje se pridržavaju anti age dijete.
Shutterstock 

Na prvom mestu, ovakav režim ishrane treba oslobodi naše telo negativnog uticaja slobodnih radikala koji napadaju i uništavaju zdrave ćelije kože. Njihovim delovanjem opada imunitet organizma, telo i koža skloniji su upalama i infekcijama, smanjuje se otpornost na spoljašnje uticaje, UV zračenje, toksine…

Neutralizacija slobodnih radikala se obavlja pomoću antioksidanasa i zato je njihova uloga za zdravlje i lepotu toliko važna. To su različiti vitamini, minerali, enzimi, oligoelementi, dakle, sve ono što je koži potrebno da bi ostala lepa i zdrava.

Shodno ovome Perricone je objasnio da anti-age dijate nije ništa komplikovano, te da se zanisna na 3 osnovna koraka:

  1. Dijeta – odabir namirnica koje su bogate antioksidansima, vitaminima i mineralima, kao i omega masnim kiselinama
  2. Dodaci ishrani – uzimanje određenih suplemenata koje je teško nadoknaditi ishranom, a koji treba da pomognu revitalizaciju kože i ojačaju imunitet
  3. Primena namirnica na koži – prvenstveno se misli na spravljanje različitih domaćih maski protiv bora

Anti-age dijeta fokusirana je na prilagođenu ishranu i promenu nekih navika, jačanje imuniteta lica zbog čijeg pada dolazi do crvenila, bubuljica i preterane pojave bora, kao i na jačanju zaštitne barijere kože. Takođe, ona povećava i nivo kolagena i elastina u koži.

Anti age dijeta može redukovati bore.
Shutterstock 

Najbolja hrana protiv bora

Na prvom mestu - voda. Kako bismo sačuvali dovoljne količine kolagena, neophodna nam je voda, a sve to da bi lice bilo jedro, punije i otpornije na iritacije. Zato je preporuka da dnevno unosite 8 do 10 čaša vode. Organizam će izbaciti višak, a ono što mu je potrebno, sačuvati.

Riba

Proteini i omega -3 masne kiseline imaju izražena protivupalna svojstva, poboljšavaju elastičnost i bore se protiv svih znakova starenja kože. Dve vrste omega -3 masnih kiselina koje se nalaze u ribljem ulju, eikozapentaenska kiselina (EPA), kao i dokozaheksaenska masna kiselina (DHA), smanjuju produkciju sebuma i važne su za negu masne kože. Preporuka je da se riba nađe na meniju čak pet puta u toku nedelje, pogotovo losos, pastrmka, sabljarka, bakalar, pa čak i tuna.

Preporuka je unostiti ribu zbog omega 3 masnih kiselina.
Unsplash/Jonas Allert 

Orašasti plodovi

Akcenat je na orasima i bademima koji su takođe bogati aminokiselinama, a dnevna preporuka je veličina šake.
Tamnozeleno povrće

Zeleno povrće

Spanać, kelj, blitva, brokoli... samo su deo onoga što bi trebalo da se nađe na vašem meniju. Moćan su izvor antioksidanata i veoma efiksano uništavaju slobodne radikale.

Maslinovo ulje

Bilo bi dobro da manirnice pripremate s maslinovim uljem, ponajviše jer je bogato nezasićenim masnim kiselinama koje su odlične za kožu, kao i vitaminima A, E, D i K. 

Preporuka je da maslinovo ulje koristite u pripremi hrane.
unsplash/Alexis Antoine 

Bobičasto voće

Ovo voće sadrži veliki broj antioksidanata i ima povoljan glikemijski indeks, to jest, ne podiže nivo šećera u krvi. Jagode, kupine, maline, brusnice, borovnice trebalo bi da konzumiramo barem dva puta nedeljno.

Citrusi

Bogati su vitaminom C, A, B1, B6, kalcijumom, magnezijumom, fosforom i gvožđem, a posebna preporuka su: limun, narandža, grejp, mandarina i limeta.

Citrusi su sjajni za borbu protiv bora.
Unsplash/Danilo Alvesd 

Pasulj

Ova biljka sadrži skoro sve esencijalne aminokiseline, kao i lecitin, kao i kalijum, kalcijum, gvožđe, fosfor, magnezijum, cink i natrijum.

Odličan je izvor belančevina, folne kiseline, vitamina B6, B2 i B3, kao i vitamina K. Jedna porcija pasulja osigurava 20 odsto dnevnih potreba za vlaknima. Preporučena količina je oko tri šoljice skuvanog pasulja nedeljno.

Jogurt, sir

Probiotici su veoma važni u anti age dijeti jer dobre bakterije pomažu da se koža izbori sa upalama, a nadoknadiće i vlažnost kože.

Probiotici, poput sira su veoma važni u anti age dijeti jer dobre bakterije pomažu da se koža izbori sa upalama
Unsplash/Aliona Gumeniuk 

Jaja

Posebna preporuka je konzumacija belanaca jer imaju mogućnost regeneracije kože.

Zeleni čaj

Veoma snažan antioksidans i savetuje se da dan započinjemo upravo šoljom ovog čaja.

Jelovnik treba dopuniti i pilećim i ćurećim mesom, jabukama, dinjama, breskavama, kruškama, paradajzom, klicama pšenice, asai bobicama, tofu sirom, kao i lukom, celerom, paprikom, žitaricama od celog zrna.

Jelovnik treba dopuniti i pilećim i ćurećim mesom.
Unsplash/Victoria Shes 

Anti age dijeta – jelovnik

Anti age dijeta podrazumeva pet obroka u toku dana, ali pametno iskombinovanih i isplaniranih.

Evo jednog primera jelovnika koji bi mogao da bude koristan.

Doručak: šaka orašastih plodova, šaka bobičastog voća, šoljica zobenih pahuljica, sve izmešano sa 2 dcl jogurta;
Užina: jabuka, narandža ili voćka po izboru;
Ručak: porcija pilećeg mesa, zelena salata sa maslinovim uljem i limunom;
Užina: porcija povrća, kombinacija paprike, luka…
Večera: dva kuvana jajeta, 100 gr tunjevine, uz spanać kao prilog.

Anti age dijeta podrazumeva 5 obroka u toku dana.
Unsplash/Farhad Ibrahimzade 

Namirnice koje treba izbegavati u anti age dijeti

Sve one namirnice koje imaju glikemijski indeks veći od 50 nisu prihvatljive u ovoj dijeti. Na spisku namirnica koje bi trebalo da izbegavamo prvenstveno su složeni šećeri, hlebovi, testenine, pirinač, crveno meso, margarin, maslac, kukuruz, krompir. Tu su i namirnice koje jesu zdrave, ali čije je glikemijski indeks veoma visok. To je na primer lubenica koja ima GI čak 72, a šargarepa 73.

Svakako, treba zaobići i veoma slanu hranu, kao i alkohol i previše kafe.